Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Velký přehled časopisů s komiksy (13) - Méďa Pusík, Kouzelná školka, Báječná školka

06.11.2012, autor: Já

Dnes si dáme další díl seriálu minirecenzí časopisů s komiksy spíše pro ty nejmenší děti.
Časopis: Méďa Pusík
Recenzované číslo: 9/2012
Počet stran: 32
Počet komiksových stran: 7 + 1 reklamní komiks
Počet reklamních stran: 4,5 + 1 reklamní komiks
Cena: 32 Kč


Hned na začátku čísla najdeme komiks médi Pusíka a pejska Bella nazvaný Zachráněný koláč. Pusík upekl jahodový koláč a Bello jej měl hlídat. Jenže usnul, vzbudila ho až vosa, která kroužila nad koláčem. Bello po ní skočil, ale skončil v koláči. A nyní máme dle instrukcí mamince vypravovat, jak to bylo dál. Ehm.

Nemyslím si, že pojmenovávání jednotlivých dílů komiksu je nějaká těžká olympijská disciplína, ale po přečtení je každému jasné, že se tady žádný koláč nezachránil.

Oranžový medvídek Pusík se dá ještě skousnout, do hnědé zbývá jen malý kousek. Ale modrý pejsek Bello je nějaký příliš modrý. Jakže to bylo ve výtvarce na základní škole? Za červeného slona pětku a poznámku do žákajdy za drzé chování, rodiče nechť se okamžitě dostaví do ředitelny. Takže takhle asi nějak to dopadne, až si nějaké milé dítko přečte Pusíka a nechá se jím inspirovat.

Hodnocení komiksu: 60%

Následuje tří stránkový příběh Pořádný úlovek. Pusík, Bello a myška Mimi se vydají rybařit. Bello machruje, jak vytáhne tu největší rybu jako první, když v tom se opravdu něco těžkého chytí za jeho háček. Je to hroch. Tedy hrošice, fialová hrošice. Takže i tentokrát to je těsně vedle s těma barvama. Naši kamarádi se diví. Tedy takhle, oni se nediví proč je hrošice natřená na fialovo. Oni se diví tomu, kde se tu v jezeře vzala hrošice, když přece žijí v Africe? Ta jim odpoví, že Afrika je docela blízko, zavelí "Nasedat!" a už se štráduje do Afriky. Jenže místo do Afriky je donese k africkému pavilonu v ZOO.

Stejně jako u Medvídka Pú, i tento příběh je pojat jako kombinace ilustračních obrázků doprovázející text vedle. Rozdíl je v tom, že v Pusíkovi jsou písmenka docela malá a textu je tu o mnoho víc. Nelze upřít zajímavou pointu a náznaky vtipu, které u Púa chyběli úplně.

Hodnocení komiksu: 70%

Dvojstránková básnička s obrázky nazvaná Střapatý Péťa a upovídaná Líza na rybách nám předkládá k věření, že ryby milují dorty. Přitom se nejedná o rybu, která by měla nějaké jméno a s našimi hrdiny si povídala. Tohle je ryba žijící v jezeře, která pohrdá červy, žižalami i kukuřicí. Jediné, na co se chytí, je kus dortu na prutu. Asi to bude nějaká licence, že malým dětem se servírují nesmysly. Jakoby nestačily ty milé blbůstky, které samy vymyslí.

Opět se nevyhnu srovnání s Medvídkem Pú: Zatímco Pú řešil nesmysly nevtipně, tady se aspoň můžeme při čtení nesmyslů usmívat. Tedy ne těm nesmyslům pro jejich absurdnost, ale třeba tomu, jak kvůli rybě spadli Péťu s Lízou do vody. A pak jak rybka loudila další kousek dortu, až jí ho oba naši hrdinové naházeli skoro celý.

Hodnocení komiksu: 70%

Na konec si ještě dáme reklamní komiks na jogurty a mléčné výrobky. Kamarádi se vydají do Strašidelného lesa hledat keř Jahoďák, ze kterého si chtějí připravit lahodný jahodový nápoj. Pomoci jim v tom má stará mapa s návodem, kde se Jahoďák nachází, a jakési ochranné tetovačky pro boj se zlými strašidly. Kuba navrhuje výpravu podstoupit a splnit si bobříka odvahy.

V lese se samozřejmě setkají se zlými strašidly, které jakoby vypadly z Ghost Busters. Ochranné tetování z nějakého nevysvětleného důvodu zafunguje a výprava se šťastně vrátí domů i s obrovskými plody Jahoďáku. Kromě velkých bublin je každý obrázek doprovázen textem v dolním proužku. Tento text je úplně nadbytečný, protože se tu opakují slova řečená v bublinách a komentuje se tu přesně to, co čtenář vidí na obrázku.

Hrdinové komiksu jsou vykresleni jako kostlivci, pravděpodobně v odkazu na vápník obsažený v mléce v jogurtech, které je na kosti dobré. Naši hodní a dobrosrdeční smrťáci a smrtky ale propagaci jogurtové firmy moc nedali. V příběhu si připraví podomácku vyrobený jahodový koktejl z mléka. Jenže firma samotné neochucené mléko neprodává. Chybí tu i nějaký náznak, že jahodový koktejl z Jahoďáku si můžeme koupit jako produkt ten a tamten za tolik a tamtolik.

Hodnocení komiksu: 40%
Časopis: Kouzelná školka
Recenzované číslo: 9/2012
Počet stran: 32
Počet komiksových stran: 4
Počet reklamních stran: 4 (2 obálkové strany)
Cena: 49 Kč


Oficiální časopis České Televize k jejímu stejnojmennému pořadu ilustrovala Lucie Dvořáková, která je také výtvarnou autorkou televizní verze. Autor scénáře ke komiksovému dílu Mimozemšťan není uveden.

František si čte nějaký magazín o mimozemšťanech a okamžitě běží Fanynce sdělit, že určitě brzo přiletí. František pro tu příležitost vyrobí masky, prý aby se jich emzáci nelekli. A vskutku, vesmírná loď ve tvaru většího červeného hrnce právě přistává v noci na louku. Z hrnce po žebříku vystoupí mužíček ve strakatém oblečení a na pozdrav od Františka odvětí, že se jmenuje Filípek a pochází z Fanfárie. František hned navrhuje, že bude bydlet u nich, s čímž Filípek souhlasí, ale dodává, že je trochu ňouma.

Příběh a dialogy jsou takové milé, hezké, zahřejí. Kresba je velmi jednoduchá, obrázky jsou velké, stejně tak bubliny s textem. Pro děti velmi vhodné.

Hodnocení komiksu: 80%

Poslední věcí je fotokomiks Michalův příběh. Vlastně zde jakýkoli příběh chybí, prostě Michal Nesvadba chce hrát loutkové divadlo, František chce taky. Michal dá přednost Františkovi a ten řekne jednu větu. Je to moc krátké, nicnesdělující, bez vtipu.

Hodnocení komiksu: 30%

Dodatek:

Nepříjemné faux pas se koná na straně 26, kde si děti mohou vystříhnout a slepit dohromady jednotlivé díly vlajky Saudské Arábie. Pokud pominu zneuctění státního symbolu rozstříháním, pak ani slepená vlajka lepidlem není nic uctivého, prostě to nemůže vypadat dobře. Se státními symboly nejsou žerty, ať už je to Saudská Arábie nebo Česko. Vystřihovánka jakéhokoli státního symbolu je velmi trapná a hloupá záležitost.
Časopis: Báječná školka
Recenzované číslo: 10/2012
Počet stran: 32
Počet komiksových stran: 2 + 1 reklamní komiks
Počet reklamních stran: 7,5 (4 obálkové strany)
Cena: 49 Kč


Báječnou školku vydává nakladatelství Fragment ve spolupráci s BabyTelevize.cz a pravděpodobně také s TV Prima Family. Hned na obálce překvapí, že je celá plocha jednou velkou reklamou na film Kozí příběh se sýrem.

Dvorním ilustrátorem časopisu je Antonín Šplíchal, v čísle se však nachází díla dalších sedmi kreslířů, včetně Josefa Lady, jehož kresby jsem však nikde nenašel. Titulem nás provází Matýsek a Majdalenka, jejichž komiks Co zažili s draky začíná na straně 6. V kresleném příběhu se vyskytuje také jakýsi trpaslík, který se však objevuje na několika místech jen jako nějaká stafáž. Pohádkovost s kouzly a čáry nám předvádí Matýsek, jehož čepice mu umožňuje létat a zachránit ulítlého draka pro kamarádku. Jména strejdy (Eda) a tety (Dita) nás trochu matou, jestli se nejedná o převzatý komiks ze zahraničí. Autorem je Marie Kšajtová, takže nezvyklá jména opravdu jen matou tělem.

Hodnocení komiksu: 80%

Josef Pospíchal má na svědomí reklamní komiks z kolíčkového lesa. Jako správná reklama na sadu figurek z kolíčků na prádlo mají naši hrdinové firemní trička. Na některých panelech však logo firmy pohříchu chybí, je zbytečně zakryto rukou nebo se do obrázku už nevešlo celé. Děj by se dal shrnout do jediného sousloví: Procházka v kolíčkovém lese. V kolíčkovém lese rostou květiny z kolíčků, motýli mají tělo z kolíčku, datel má místo zobáku kolíček, atd.

Kresbu bych ohodnotil více než nadprůměrně. I takový nudný les vypadá z pera kreslíře velmi zajímavě, nejsou to jen velké plochy zelené barvy jako třeba v druhém díle komiksu v časopisu Hrana.

Hodnocení reklamního komiksu: 80%

Autor:


Autor článku: Já

Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (30) - JJ
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!