Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Conan a dcera pána mrazu - 70 %

10.12.2012, autor: František Mejstřík

Přečtěte si recenzi komiksu o Conanovi z pera Františka Mejstříka, který sám tento komiks nakreslil ve své interpretaci.
Ve dveřích stála temná zahalená postava. Z části pokrytá sněhem a po dlažbě z ní zvonivě crčely proudy vody. V ruce třímala … Ne, to opravdu není úryvek z knihy R. E. Howarda (foto vpravo dole). Takto mi byl doručen k recenzování komiks Conan a dcera pána mrazu. Spatřuji v tom jistou symboliku a Ymirovu moc, že právě s doručovatelkou pošty dorazila i do země české ta pravá třeskutá zima.

Kniha samotná má v názvu uvedeno, že se jedná o povídky. Nicméně není to tak úplně pravda. Celkem sedm povídek je protkáno jednou společnou dějovou linií tak, že tvoří jeden nepřerušovaný příběh. Po vydařeném prologu, který byl oceněn prestižní cenou Willa Eisnera, jste rovnou vrženi do děje knihy.

Znáte ten pocit, kdy vylezete na vysoký tobogán a stojíte před rozhodnutím jít do toho, nebo jít od toho? Pak víte o čem mluvím. Neboť stejné pocity jsem zakusil s touto knihou. Já se rozhodl, že pojedu a taky jsem jel. Povím vám, byla to jízda. Neboť jak známo, z tobogánu se nevystupuje a frčí se až do konce. Proto doporučuji, než usednete s knihou, nachystejte si po ruce kávu a něco dobrého na zub. Později nebude čas, kniha vás semele a vyplivne až na konci.

Prolog sám toho nemá s Conanem moc společného. Až do chvíle, kdy karavana arabsky vyhlížejícího vládce objevuje pozůstatky hlavního města Tarantia. Pod městem je nalezena místnost plná pokladů a socha vladaře v nadživotní velikosti. Socha je označena runy a vezír překládá nápis, že vladař se jmenoval Conan. Na pokyn svého panovníka začíná vezír překládat a vyprávět příběh mladičkého Conana.

Za scénářem knihy stojí Kurt Busiek. Ostřílený matador, který pracuje jako scénárista pro DC Comics a pro Marvel. Má již na kontě oblíbený komiks s názvem Marvels (Zázraky) a Astro City. V Marvels defilují všichni podstatní superhrdinové nakladatelství Marvel. Takže už na tomto komiksu je znát, že rád zaplétá věci zdánlivě nespojitelné a utváří jeden ucelený příběh. Což se mu v případě Conana podařilo bravurně.

Kniha jako taková je po grafické stránce výborně zpracovaná. Kapitoly jsou odděleny předěly od Josepha Michaela Linsnera. Předěly jsou po výtvarné stránce výborně vyvedeny. Snad jen občas mi Conan s náušnicemi připomíná Alibabu a ne obávaného barbara.

Hlavní ikonou komiksu je samozřejmě výtvarník, který mu propůjčil konečnou podobu a je to alfa a omega konečného úspěchu. Je jím v té době mladý výtvarník Cary Nord. Dokázal uspět v konkurzu dvaceti kreslířů s náskokem pěti koňů. Jeho vítězná práce, která mu otevřela dveře do velkého světa komiksu je zařazena na konci knihy. Tato práce inspirovala Dave Stewarta k elektronickému vybarvení díla, bez vytažení obrysů tuší. Roku 2005 obdržel taktéž cenu Willa Eisnera.

Cary Nord se zpracování conanovské legendy zhostil po svém. Jeho Conan je skvělý, přímočarý a surový. Na jeho kresbě je znát, že je to talentovaný umělec a svou práci opravdu ovládá. Nicméně, některé scény a dokonce celé stránky působí dojmem, že je namaloval ve velkém spěchu a možná i ve stoje v metru. Netuším, zda se jednalo o brzkou uzávěrku či o jeho vlastní záměr takto uchopit některé scény, které dost výrazně zachraňuje coloringem již zmíněný Dav Stewart.

Autoři se odvolávají na odkaz Franka Fazetti, což se jim i místy povedlo. Konečným výsledkem autorů je vyvážená kniha, kterou zhltnete od začátku do konce, aniž ji odložíte. Busiek s parádním scénářem a Nord se svou kresbou vám před zraky rozpohybují dávno ztracené světy R. E. Howarda a jeho hrdinů. Ještě nějakou chvilku po dočtení budete sedět a tělem vám bude vibrovat ozvěna vzdálených časů. Svůj podíl na tom má i překlad Jana Kantůrka, kterého snad netřeba představovat fanouškům fantasy a sci–fi. Pokud ano, tak věřte, že má na triku přeložení Zeměplochy od Terryho Prattcheta.

Konečné zpracování a vydání mělo v režii Comics Centrum. Dílo je vytištěno na kvalitním papíře a byla mu věnována maximální péče. Mnou recenzovaná kniha je verze brožovaná, k dostání je ještě luxusnější vázaná verze knihy. Po pečlivém zvážení uděluji comicsu 70%. Na hodnocení se podepsala místy schizofrenní kresba Cary Norda.


František Mejstřík je autorem vlastní interpretace románu R. E. Howarda, také nakreslil několik samostatných obrázků, které můžete shlédnout v galerii. Profil Františka Mejstříka a malý rozhovor najdete zde.

Autor:


Autor článku: František Mejstřík

Detaily o sérii

Série: Conan Barbar
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: USA    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!