Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

100 nábojů (Vol.7): Samuraj chce přežít v lochu - 90 %

27.12.2012, autor: Drakeus

Samuraj je středověký japonský bojovník, známý především svou oddaností. V boji využívali vždy veškerých protivníkových slabin a útočili na citlivá a hlavně zbrojí nekrytá místa na těle. Samuraj nikdy neútočil předtím, než svého soupeře na útok upozornil, nikdy také neprobodl soupeře zezadu. Samuraj si zakládal na cti.
To bylo kdysi, čest se už dávno nenosí. Ve světě 100 nábojů, by vás většina lidí zezadu sejmula nebo ojela. A nebo obojí…v různým pořadí. Vítejte do světa 100 nábojů a jeho nejnovějšího, už sedmého přírůstku, jménem Samuraj.

Tento díl nám předkládá dva delší příběhy. Prvním kousek nazvaný Ve vymrzlý troubě, přiblíží Loopa odsouzeného za vraždu a jeho rekreaci v lochu. Jistě souhlasíte, že život v lochu není jednoduchý. Kam se podíváte, všude různý skupinky magorů. Náckové, Hispánii a negři na jedné straně, drsní bachaři na té druhé. Je dobrý někam patřit, protože pokud jste sám, může se stát, že se vám v cele objeví návštěva. A o pokec u čaje a sušenek určitě nepůjde.

Stejně tak je dobrý, dávat si bacha na koho vystartujete nebo koho sejmete. Loop bohužel vystartoval na vězeňského drsoně číslo dva. Prorazil mu průdušnici a poslal ho na marodku. Samozřejmě je jasné, že Loopa čeká pomsta a bude dobré si udělat kámoše. Když jste na nože s číslem dva, musíte si logicky udělat kámoše z vězeňského drsňáka číslo jedna. A že je to hlava nácků? Koho to zajímá, jde o přežití. Aby toho nebylo málo, mezi Loopovy obdivovatele se počítá i Lono, hodně nebezpečná hrouda svalů, která zabila Loopovi bráchance. A také Dirtz, drsný šéf bachařů, kterého Loop prostě jen strašně štve. Tak to vypadá, že někdo zase nehezky uklouzne ve sprše.

Ve druhém příběhu knihy, Ve štychu, se heráková smažka Jack a jeho kámoš Mickey bezcílně poflakují po státech. Jacka navštívil agent Graves s kufříkem a stovkou nábojů. Jeho život to ale nezměnilo. Dál se fláká, dál smaží. Zrovna jedou navštívit Mickeyho strýce Garveyho, který má soukromou Zoo plnou divoké zvěře. No, není to tak úplně Zoo, ale spíš místo kam si jezdí zazobaní pracháči zastřílet, získat nějakou tu trofej na zeď. Při jedné z heroinových seancí se Jack vnitřně sblíží s jedním z uvězněných tygrů. Bohužel ho Garvey prodal zákazníkům z Filadelfie. A že to nejsou jen tak ledajací pánové, to se mají všichni velice brzo dozvědět.

Po předchozí knize Šest na odstřel , ve kterém nám Brian Azzarello naservíroval šest samostatných kratších příběhů, přichází Samuraj, ve kterém jsou příběhy pouze dva. Ačkoliv je Azzarello mistrem příběhů, přijde mi, že jeho delší kousky mají větší šťávu. Větší prostor pro manipulaci, vykreslení charakterů apod. Hned v prvním příběhu se rozjíždí klasické vězeňské drama. Máte tam všechno, co je potřeba, zlý bachaře, choré vězně, vězně učitele, který rozdává moudra a hraje šachy, plno podivných existencí. Prostě skvělé, takové drsné Vykoupení z věznice Shawshank, jen tady chybí nějakej klaďas, jsou tu samí hajzlové. Je to takový drsnější návod, jak přežít v lochu made in Azzarello. Moc se mi líbí, že je to všechno i poměrně vulgární, sprosťárny a hlášky lítají vzduchem. Na krev se sice moc nedostane, ovšem i tak to má atmosféru. Já ty sondy do života vězňů prostě můžu a v tomhle případě jde o sondu zatraceně drsnou.

Druhý příběh se sice krapet pomalu rozjíždí, ale na poměrně omezeném místě s poměrně omezeným počtem postav se mu nakonec podaří vybudovat slušný napínák. Ze začátku nevíte, co od příběhu čekat, navíc čím víc se s Jackem seznamujete, tím víc ho začínáte mít rádi. Jste u jeho přerodu ze smažky na někoho docela jiného… možná lepšího. Jak už bývá dobrým zvykem, nikdo tu není bílej nebo černej, ale spíš jsou tu všichni tak nějak špinaví. Navíc je docela příjemný, že se Azzarello vrátil i ke starším postavám z předchozích dílů. Lepší než vymýšlet nové a nové postavy, je rozvinout ty staré trochu víc. Musím si tady teďka rýpnout a říct, že to, co mi chybělo v jeho Jokerovi, nám v sérii 100 nábojů dávkuje s precizností mozkového chirurga. Jde zatraceně poznat co je jeho „srdeční“ záležitost a co se dělá tak trochu z „donucení“. O Azzarellovi toho bylo napsáno už dost, je čas začít se rozplývat nad druhým z party.

Tím je Eduardo Risso. Jeho kostrbatá kresba se stala trademarkem série 100 nábojů a čím víc se do kresby noříte, tím víc si uvědomujete, jak je skvělá. Žadné zbytečné serepetičky, žádné kudrlinky, jen na kost ořezaná, stylizovaná parádička. Postavy jsou jasně čitelné, xichty zběsilé, mnohdy vidíte i to šílenství v jejich očích. Ti největší drsňáci vypadají jako drsňáci, jsou nabušení, pokérovaní a mnohdy je z nich vidět jen temná silueta s šíleným úsměvem a planoucíma očima. A to já Rissovi děsně žeru. Podle mě je to takovej Frank Miller v barvě.

Myslím, že nemá smysl dál popisovat sedmý díl série 100 nábojů. Úplně nejlepší bude, když si ho prostě seženete, nemůžete šlápnout vedle.
Autor:


Autor článku: Drakeus

Detaily o sérii

Série: 100 nábojů
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: USA    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!