Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

JLA Liga Spravedlnosti 1: Sedm statečných konkuruje týmu Avengers - 60 %

14.01.2013, autor: František Mejstřík

Největší superhrdinové světa se opět jednou spojili, aby vytvořili nejmocnější tým planety! Všemocní bohové, ochraňujte nás. Superman, Batman, Wonder Woman, Flash, Green Lantern, Aquaman a Martian Manhunter spolu bohují proti zlu.
A teď tu O pejskovi a kočičce, jak si dělali komiks. Pejsek řekl: „To já vím, jak se dělá takový komiks. “ - „A jak?“ zeptala se kočička. „To tam dáme superhrdninu a víš ty co? Čím víc superhrdinů, tím lépe. “ Tak tam nasypali rovnou sedm superhrdinů. „Už to začíná vonět, ale není to ono. Přidáme ještě Hyperklan a zamícháme. Už, už se to bude vařit,“ řekla kočička. A přihodila amerického prezidenta i s hvězdnatou vlajkou. „Hmm, ještě to není ono,“ povídá pejsek a dal do knihy několik zednářských symbolů a marťanů k tomu.

Poděkuji pejskovi a kočičce za představení úvodního příběhu a pošlu je do říše pohádek. Po úvodní superakční Válce světů následují vymazlené kapitoly jako je č. 5. Tam se Morrison v rámci možnosti žánru pouští do klasiků, jakými jsou autorka Frankensteina Mary Wollstonecraft Shelleyová či Isaac Asimov a jeho robotický svět.

Následují padlí andělé a další bitva. Ta je tentokrát v pravdě apokalyptická. Nebe na Zemi, peklo na Zemi. Smyšlené příběhy patří mezi nejpovedenější kapitolu v knize. Padouch dokáže proti JLA obratně otočit jejich ctnosti a touhu po vítězství. Uvrhne je do stavu snění, jakéhosi Matrixu, a je skutečně zajímavé sledovat snové pochody hrdinů.

Hvězdné sémě je mixka Skleníku Briana Aldisse a herní série Half Life naroubovaná do světa JLA. Na scénáři se podílel Mark Millar.

Grant Morrison je autor DC Comics, pro které pracuje již přes dvacet let. Svou tvorbu zahájil sériemi Animal Man a Doom Patrol. Spolupracoval i na řadách Batman či New X–Man. Vede tajně dvojí život jako protikulturní mluvčí a mág chaosu. Tak to stojí na přebalu knihy. Zajímalo by mě, zda se mu neplete pracovní svět občas do osobního života. Na stole whisky a něco podpůrných prostředků, jež zrychlí mozkové synapse. To je jeden možný pohled na jeho tvorbu.

Pak je možnost druhá a to zavrhnout předsudky. Sundat zkostnatělý krunýř a zahodit škatulky. Pokud to dokážete, dostanete akční jízdu ve všech barvách duhy. Sem tam vtipná hláška, která pobaví. Na str. 93 tvrdí Flash, že se objevují samy od sebe. Jsem vděčný Morrisonovi, že nechal postavám jejich charaktery. Batmanovi temné kouty a Supermanovi lesk a slávu kamer. Čtenář najde humorné narážky na jiné hrdiny, ať už z filmů či knih klasiků.

Scénář úvodních kapitol je lehce podprůměrný. Žadnou hlubokou myšlenku od něj nečekejte. Není tam. Další příběhy jdou kvalitou nahoru. Morrison je scénárista, který má renomé. Nicméně, mě o tom v této knize nepřesvědčil. Většinu věcí už jsem někde četl nebo viděl.. Asimov, Shelleyová, Aldiss. Prostě to tak nějak uhnětl, uválel v tom pár superhrdinů a poslal do světa.

Tam, kde ztratil scénář dech, nastupuje Howard Porter. Začínal jako pomocný inker a brzy povýšil na kreslíře. Jeho dílem pro DC je série The Ray, crossover Underworld Unleashed. Pracoval také na marvelovské sérii Fantastic Four. Po té, co jsem dokázal potlačit pastelové barvy a všudypřítomné výbušné efekty, jsem si začal kresbu opravdu užívat. Je nesmírně precizní a nápaditá. Volba úhlů pod kterými zabere scénu přímo famózní. Seděl jsem a říkal si: kam na to ten chlap chodí?

Existuje jeden menší trik a ten spočívá v tom, že na kraj sešitu rozfázujete postavičku a ta se vám po rychlém přetáčení listů rozpohybuje. Porter nepotřebuje několik listů a rozpohybuje Flashe v jediném okénku komiksu. Pak tu jsou takové detaily jako vtipné nápisy ve stylu oficiální invazní tričko, atd.

Kapitoly Smyšlené příběhy a Jiné světy namaloval Oscar Jimenez. Od roku 1993, kdy započal svou kariéru, má již za sebou úctyhodnou řadu sešitů. Jsou to např. The Flash či Wolverine. Jimenez se může klidně měřit s Porterem. Jeho práce je taktéž mistrně vyvedena. Nicméně trik s Flashem jsem u něj neviděl. Vypíchnul bych jeho Batmana. Jakmile se objeví v záběru, tak se sešeří.

Český překlad JLA obstaral Ludovít Plata, který spatřuji vydařeným.

Úvodní příběh v knize je slabý. To nemůže zachránit ani vzestupná kvalita příběhů následujících. Kniha je primárně určena pro znalce a skalní fanoušky superhrdinů. Důvodem je, že se jedná o týmovku, tudíž vyšší kruh zasvěcení. Ta už jaksi nemá prostor rozvést charaktery postav, prostě tu jsou a neptejte se odkud. Kresba Portera a Jimenze je bravurní. Po řemeslné stránce předvedlo BB/art perfektní práci. Restart JLA dopadl poměrně slušně.
Autor:


Autor článku: František Mejstřík
    
Joakim


Recenze a blogpousty nebo reakce

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!