Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Ultimate Spider-man 4: Se Spideym je legrace

26.02.2013, autor: František Mejstřík

Ultimate Spider-Man a spol. je komiksový magazín s periodicitou dva měsíce od nakladatelství Crew. Specializuje se na superhrdinský komiks vydavatele Marvel.
Magazín nás přivítá úvodníkem. Po něm již následují dva příběhy o Ultimate Spider-Man ovi, Super, Super hrdina a Tajná totožnost. Ve zkratce jsme obeznámeni s tím co se odehrálo v minulých dílech. Peter Parker má již za sebou kousnutí zmutovaným pavoukem a stále se ještě sžívá se svým novým tělem a schopnostmi. Jeho reputace jde nahoru a objevuje se na titulních stranách deníků. On sám zatím zápasí se svou dvojí identitou a vrhá se do gigantického souboje. Pokračování příště…

Příběh napsal Jemas Bill a Bendis Brian Michael, který se postaral i o scénář. V této dějové fázi nemám žádné připomínky, komiks je vyprávěn dynamicky a graduje supersoubojem. Za zmínku stojí vtipné monology Petera.

Bagley Mark dal komiksu vizuální podobu. Ta jde přesně v superhrdinské tradici. Je rychlá, akční, pastelová a občas nepřehledná. Přesně tak, jak to fanoušek superhrdinů očekává. S čím se kreslíř nevypořádal, je lidská anatomie. Pokud se podívám na str. 8 a porovnám například se str. 35, tak nevidím dvě stejné postavy. Není mi také nic známo o tom, že se Peterovi po natažení jégrovek zvětšuje svalová hmota.

Hodnocení komiksu: 70%
X–Men: Lidé zítřka 1.díl

Co se stalo v minulých dílech? Nic. Žádné nebyly. Ovšem přesto se něco dělo… ale o tom se dočtete přímo v komiksu. Tolik tedy oficiální úvodník vydavatele.

Mark Millar, autor scénáře, se s tím nepáře. (Pěkný rým.) Hned z kraje to rozjede na plný plyn. Magneto nechyběl ve škole, když se probíral Charles Darwin a v souladu s jeho teorií oznamuje lidstvu, že jako evoluční druh selhalo a nahradí ho mutanti. Tyto velkohubé výroky nemůžou zůstat bez odezvy a válka je na spadnutí. Jak už to v pohádkách bývá, pokud se objeví zlo, musí ho vyvážit i dobro. To se jmenuje Charles Xavier a ten začíná kolem sebe soustřeďovat kladné mutanty. Nevědomky tak možná stvoří nejslavnější tým planety. Pokud byla válka na spadnutí, teď už jsme ve válce. Znepřátelené frakce jsou lidé a mutanti pod vedením Magneta vs. Xaviera. Wolverin vylézá z bažin… pokračování příště.

Mark Millar rozhodil pěkně sítě a začal spřádat uvěřitelný příběh. „Spider–Mane, mazej o kapitolu výše, to nejsou tvé pavučiny.“ Víme, kdo je hodný a kdo zlý. Také nám jsou představeny charaktery postav. Opět tu jsou haldy vtipných hlášek. Jednu vytáhnu, na str. 60 odchází Beast po bitce z baru pod dozorem dvojhlavňovky: „Dobře, dobře. Už jdu. Ale můžu odsud odejít s hlavou hrdě vztyčenou jako vítěz – nespláchl jsem vám na záchodě, když jsem šel na velkou.“ Vzhledem k velikosti jeho zadku to také považuji za slavné vítězství. Millar má zatím za jedna.

Tužky se ujmul Adam Kubert, ta byla v některých místech komiksu zanechána v surovém stavu a potažena barvou. Mezi ostře řezanými rysy superhrdinů je to příjemná a nápaditá změna. Výsledek je prostě parádní. Na str. 68 je přeložen nápis tesaný do kamene, který nezapadne a zde je vidět, že PC je dobrý otrok, ale je třeba ho ovládat.

Blížíme se do finále vážení a možná přijde i kouzelník. Na str. 90 začínají Dějiny X–Menů prvním díleml.Ty vnímám pozitivně, neboť se rád poučím a načerpám nové informace. Následují strany 92 - 95, tam je představena ukázka z komiksu X–Men: G jako genocida. Jedná se o balast a plýtvání jak místem, tak papírem, který si musí čtenář zaplatit. Je to zbytečný a nic neříkající patos. Máme tu ještě článek o Marku Millarovi, ten opět hodnotím kladně. Poslední v magazínu je listárna Dr .Arachno. Listárna ve stylu legendární Sally v Mlaďáku, snad jen s tím rozdílem, že neničí mezilidské vztahy. Dr .Arachno dostává pouze kladné ohlasy a zamotán do své pavučinky optimisticky odpovídá.

Hodnocení komiksu: 90%.

Suma sumárum

Tak tu máme závěr a kouzelník opět nepřišel. Spider–Mana hodnotím jako lepší průměr. X–Meni vystřelují prudce vzhůru a táhnou magazín nahoru. Když se na brožovaný magazín podíváte z boku, uvidíte rozdělení na černou a bílou. Bílá je Spider–Man a černá X–Men. Přehledné a šikovné. Pozitivně také vnímám profily autorů a postav. Ukázkové stránky by se daly lépe využít právě tímto způsobem.

Překlad obou komiků provedl Jiří Pavlovský, je osobně zodpovědný za hromadu vybroušených hlášek, ze kterých bolí bránice.

Z celého magazínu cítím rozpor, čím by vlastně chtěl být a čím ve skutečnosti je. Jedná se o magazín s dvojměsíční periodou. Cenově už se blíží knize, ale zpracováním časopisu. To je nejvíce patrné na předposlední straně, kde je předtištěn formulář pro předplatitele. V čem je tedy problém? Neumím si představit, že fanoušek sběratel komiksu, sáhne po nůžkách a zprzní magazín. Samozřejmě jsou nabídnuty i další alternativy, jak získat předplatné. Telefon, internet i okopírování, či písemné okopírování. Tyto možnosti považuji za samozřejmost. Magazín se tímto bláznivým nápadem pasuje do kategorie časopisů, ale tam už mi nesedí ta cena. Pokračování příště…
Autor:


Autor článku: František Mejstřík
    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!