Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Hororový Kruh se uzavřel v Česku

04.02.2013, autor: František Mejstřík, Peter Garand, redakce

Dnes má na komiks.cz premiéru komiks ve volné tvorbě Teplo domova v rodinném kruhu autora Jiřího Podhorského. Přečtěte si minirecenze našich redaktorů a začtěte se do prvních stránek!
Komiks je prvotinou malíře Jiřího Podhorského z roku 2005. Korektury a konzultaci dělala jeho žena Gabriela Podhorská. Teplo domova v rodinném kruhu vzniklo díky inspiraci na japonský film Kruh, ale i jiné filmy.

Jiří Podhorský se věnuje malování obrazů, mimojiné také s komiksovou tématikou.
Minirecenze Františka Mejstříka:

Kruh. Japonský horor režiséra Hideo Nakata byl uveden do kin v roce 1998. Film se doslova přes noc stal kultem. Diváci odcházeli z promítacích sálů s tiky rovnou do péče psychologů, pokud tedy vůbec odešli...

Děj filmu je postaven na mysteriózní VHS kazetě, která uvrhne diváka do osidel znechucení, pochybností a deprese. K tomu vždy patří záhadný telefonát, který nešťastníkovi oznamuje zcela bez emocí, že za sedm dní zemře. Vypadá to směšně až do chvíle, kdy se objeví první oběť.

Dílo bylo natolik výjímečné, že se dočkalo americko/japonského remaku z let 2002 a 2005. Druhý díl si střihnul opět Hideo Nakata. Jak šel čas, VHS se šířila světem a mutovala do různých podob, forem a DivXů. Nikdo se tedy nemůže divit, že doputovala i do našich krajů a vzala na sebe podobu vraždícího komiksu.

Autory české mutace s názvem Teplo domova v rodinném Kruhu jsou Jirka a Gábina Podhorští. Dílko je vyprávěno volně v pomalém tempu rodiny Králů. Teenager Štěpán trpí jako raněné zvíře. Čeká ho další z řady víkendů s rodiči na chatě. Je to pro něj opruz, voda tu neteče a ani ta blbá telka tu není. Prostě jeho vlastní představa pekla, to ještě netuší jak blízko je k pravdě. Štěpán dostává přetěžký úkol a tím je cesta do sklepa pro brambory. S neskrývaným znechucením se vydává do sklepa, kde ke svému velkému překvapení nalézá televizi, přehrávač a VHS kazetu. Shodou okolností se rodiče musí vrátit z chaty a Štěpán zůstává sám i se svým nečekaným objevem.Třeba to nakonec nebude tak špatný víkend.

Zde se začíná odvíjet příběh zcela v duchu filmu Kruh. Upadám pomalu do letargie. Jo, jo, to znám. To taky. Procitám na str. 16, kdy se v příběhu objevuje postava, kterou neznám. Oprava. Znám, ale v tomto příběhu nemá co dělat! Zcela vzhůru jsem na str. 22 a začínám se obdivovat tvůrcům komiksu. Zde připravili nečekaný dějový zvrat.

Čtenář, který se rád bojí, ale má rád klasický happy end, může ustat s četbou na str. 23. A pokud někdo stejně jako já čeká na konec titulků, zda tam nevyskočí bubák a on tam téměř vždy vyskočí, nechť čte dál.

Musím se přiznat, že jsem fanoušek hororů a tuto dobrovolnou recenzi jsem vzal za svou povinnost. Komiks jsem lehce oťukával a pohltil mě tak, že jsem musel odložit stranou jistou superhrdinskou záležitost.S každou další otočenou stránkou rostl můj obdiv k autorské dvojici. Příběh má veškeré nezbytné esence hororového žánru.

Grafické zpracování dílka mi připomíná Mrtvou nevěstu Tima Burtona. Černobílá barva je příjemně ponurá a vytváří prostor pro temné stíny.Tam čtenář začíná tušit přízraky, které tam snad ani nejsou. Celý komiks důmyslně ukrývá žánrové odkazy a puzzle. Jsou to například telefonní předvolby rodičů, kniha, kterou Štěpán čte, čí plakáty na stěnách.Je tu narážka na několik provařených filmových kousků a na konci přemýšlím, zda pan Kvído je či není Quentin Tarantino.

Teplo domova v rodiném Kruhu je pro mě obrovským překvapením a to vskutku příjemným. Výtvarné zpracování je povedené a nepůsobí amatérsky .Scénář mě zaskočil a dějový zvrat jsem nečekal. Téměř se mi nestává , že bych nepředvídal jak dopadne film či kniha. Tentokrát jsem tvůrce podcenil a hanba mi .Pokud by se jednalo o původní originální nápad bylo by mé hodnocení absolutní.

Závěrem si dovolím jedno malé doporučení: nečtěte komiks o samotě a už vůbec né v noci. Také si nebuďte jisti tím, že jste v bezpečí, pokud nemáte VHS. V době internetu se nedá vyloučit, že kazeta nezmutovala do jiné podoby... KONEC?

Hodnocení komiksu: 80%
Minirecenze Petera Garanda:

Štěpán Králů je drsný náctiletý řízek s hřebíkem v tlamě, který se bojí temných sklepů a nošení brambor jsou pro něj učiněnými galejemi. A samozřejmě nesnáší svoje rodiče. Proč? Proč ne? Když objeví ve sklepě videokazetu, zjistí, že tím jediným, kdo mu může pomoci, je jeho kamarád Bill. Ten je blázen do všech hororových filmů a soudě dle jména, i do trampingu.

Teplo domova má celkově dvě malé mouchy. Tou první je strnulost postav, v jejímž důsledku veškerá akce postrádá dynamiku, tou druhou celková míra užvaněnosti, kvůli které se nemůžu zbavit dojmu, že příběh byl původně napsán jako povídka. Rozhodně by příběhu prospělo vysvětlovat méně slovy a více obrazem. Ono je poměrně těžké navodit pocit napětí, když se pořád mele pantem.

Třebaže finále bylo patřičně efektní, jsem názoru, že celý komiks měl skončit na stránce 28 zkřivenou Štěpánovou držkou. Vtipnou pointu tak zahlušují další zbytečné stránky včetně klišovitého hororového (ne)konce.

Navzdory drobným výtkám a ojedinělému zjevení jedné známé postavy, které tam spadlo bůhví odkud, jsem si to celkem užil.

Hodnocení komiksu: 70%
První stránky komiksu si můžete prohlédnout ve volné tvorbě, kde se ode dneška každý týden v pondělí budou objevovat nové díly. Komiks má 31 stran.
Autor:


Autor článku: František Mejstřík, Peter Garand, redakce

Související články:


Česko
03.04.2017 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (4): Jak padli Inkové a Aztékové
19.12.2016 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (3): Ať žije Kolumbus, hurá!
28.11.2016 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (2): Rozhovor s Jiřím Černýmhorory
18.05.2016 Tisíc masek: Jebačka a vražděníčko v českém hororu - 40 %
13.04.2015 Čeští Zombíci žerou i dřevo ze stromů! - 60 %
17.12.2013 Komiks Space Trashers není až tak úplný nesmysl


    


Hipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

Jaký je rozdíl mezi zákeřným sarkasmem a ironií?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2017
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

Google+

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, zhodnotíme jej
v minirecenzi a představíme v rozhovoru s vámi. Jednotlivé stránky komiksu pak budou postupně vycházet každý týden na pokračování přímo
na hlavní stránce. Kontaktujte nás!