Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Calvin a Hobbes 7: Filosofující rošťáci zlobí ve škole i doma - 90 %

25.02.2013, autor: Václavix

Je těžké být malým rošťákem s nekonečnou fantazií, zvlášť když musíte poslouchat všechny ty dospělé okolo, kteří se vás snaží jenom omezovat. Tyto dva světy jsou poměrně nesourodé, ale krásně se střetávají v dalším díle komiksu Calvin a Hobbes od Billa Wattersona.
Calvin je malý kluk, kterého provází jeho věrný přítel tygr Hobbes. Oba mají jména po slavných předcích, po teologu Johnu Calvinovi a filosofovi Thomasi Hobbesovi. Svým jménům dělají čest. Ale nudné disputace o politice nebo reformách církve nečekejte. S oběma rošťáky je velká zábava a na rozumování jim stačí běžné události a příhody kolem nich.

„Můžou do školy dopravit moje tělo, ale nikdy nespoutají mýho ducha! Můj duch je volnej jako pták! Stěny ho neudržej! Zákony ho neomezujou!“ vykřikuje Calvin. Bohužel jeho duch není imunní vůči nekompromisnímu střetu s učitelkou nebo s rodiči. Volnost nevolnost, ti mají moc nad vším.

Calvin je srdcem dobrodruh, a tak je doslova magnetem na nebezpečí a maléry. Proto není divu, že na něj při psaní úkolu najednou zaútočí učebnice a než jí stačí přerazit hřbet, sežere mu papír s výpočty i tužku. A vysvětlujte to pak nechápavé učitelce, která ironicky odvětí: „Tak tuhle jsem ještě neslyšela“.

K neustálému napadání Calvina dochází se železnou pravidelností. Tu se na něj vrhne sám Hobbes, aby ho uvítal doma, nebo jej ohrožuje obživlý a zmutovaný sněhulák, který si navíc postaví armádu sněhulumpáků. Hobbesovi je možné občas uniknout, ale na sněhulumpáky se musí chytře a nejlépe uprostřed noci, když spí.

Billu Wattersonovi se podařilo trefně popsat a zachytit život malého kluka, který vnímá události kolem sebe tak nějak po svém, ironicky to komentuje a vyvozuje nezapomenutelná moudra. Příhody, či spíše své dětské hry, prožívá Calvin s nesmírnou vážností a pouští se do nich s nikdy nekončícím nadšením.

Pak ale nezbývá, než se pousmát, když se příběh na chvíli odvíjí z pohledu rodičů, kteří vidí Hobbese jako plyšáka nebo pokřivené sněhuláky jako výtvory hyperaktivního Calvina. Je také poměrně zábavné představit si otce, jak rozespalý a rozlícený, jde uprostřed noci do zasněžené zahrady, aby „ulovil“ a přivedl zpátky svého syna, který vyhlásil válku vlastnoručně vyrobeným sněhulákům.

Komiks je rozdělený do stripů podobně jako Garfield nebo Dilbert. Klasická délka je mezi třemi a čtyřmi panely. Každý skeč je precizně vypointovaný a většinou příběhově navazuje na předchozí. Délku jedné stránky mají pouze začátky kapitol nebo Calvinovy fantazie, ve kterých se změní ve vesmírného objevitele nebo ostříleného detektiva.

Tyto pasáže se od zbytku komiksu odlišují zpravidla propracovanější kresbou postav nebo prostředí. Také je v nich možné poznat parodie na jiné literární žánry, jako je právě detektivka nebo i dobrodružné romány.

Příběhy těchto dvou kamarádů jsou velmi zábavné. Hlasitým smíchem je ocení zejména ten, kdo už má zkušenosti s vychováváním malých ratolestí. Ostatní se budou spíš pobaveně usmívat nad tím, co všechno ten malý rošťák dokáže vymyslet a na co sami možná pomýšleli, když vyrůstali.

Bohužel už Calvin a Hobbes dále nevznikají, éra jejich denního stripu skončila v roce 1995. V Česku zatím vyšlo sedm dílů. Přesto se stále tu a tam objevují, občas si dokonce zajdou na výpravu do našeho světa. Například fotograf Michael Den Beste je zachytil na procházce po lese nebo si jich všiml na snímcích z Marsu.
Autor:


Autor článku: Václavix
    


Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!