Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

KOMIKS VERSUS (?) FILM

19.02.2002, autor: Dan Černý

Komiks a film jsou bráchové. To je víceméně známý fakt – kreslené seriály například používají filmové úhly kamery a naopak film využívá třeba komiksový střih akce. Tak proč si proklatě tak často nevycházejí vstříc v případech, kdy se je někdo snaží dát dohromady? Proč například geniální komiks Jamese O´Barra „Vrána“ fungoval mnohem lépe černobílý na papíře, než posléze barevný na plátně? A to se neštěstím provázený snímek Alexe Proyase z roku 1994 se řadí k těm lepším pokusům převést kreslený seriál do filmové podoby. Mnohem hůř dopadly naivní pokusy Joela Schumachera navázat na temnou sérii Burtonových filmů o Batmanovi.
V poslední době se též dostal do našich kin horror Alberta Hughese s příznačným názvem „Z pekla“. Ten opět vychází ze slavného komiksového Komiks Aliensrománu „From Hell“. V ponuré knižní předloze si autoři Alan Moore a Eddie Campbell mohli dovolit podpořit atmosféru příběhu množstvím násilných scén a celkovou poetiku zvýraznit jak lehce nejistou kresbou tak především magickým černobílým kontrastem. Vždyť je to příběh masového vraha Jacka Rozparovače, tak pryč s nějakými ohledy na to, kolik toho čtenář vydrží. Když má pevné nervy, dočká se poslední strany, pokud je na srdce sláb, měl by si vybrat jinou literaturu. Kdežto právě film (hollywoodský) musí na tyto skutečnosti brát zřetel. Aby sypal penízky, musí být přístupnost co nejnižší. To neznamená nic jiného, než drastická redukce krve a děsu. Tak se z kultovního, hrůzou naskrz prosáklého díla stane film pro děti. Ble!
I Spawn se dočkal svého filmuJedna z potíží převádění komiksů do filmu je jasná. Komerce. Pak ještě také režisérský cit pro komiks a film. Režisér by měl být znalec jak komiksů, tak i filmů a pak postupně je nějakou vhodnou cestou propojit. To se povedlo Bryanu Singerovi, který slušně odvyprávěl komiks „X-Men“ skvělou filmovou formou. A to navíc, paradoxně, před natáčením o X-Menech skoro vůbec nic nevěděl. Jedním ze zajímavých pokusů byl také snímek režiséra Stephena Norringtona „Blade“, kam zkoušel protlačit i videoklipový styl, který však odboural onen temný nádech příběhu. A dalším podobným experimentátorem byl v roce 1995 i Danny Cannon. Jeho „Soudce Dredd“ však porušil jednu základní tradici stejnojmenného komiksu. Divák zde totiž zjistí, že Dreddova přilba tak dlouho a snaživě ukrývala pod svými kónickými čelistmi Sylvestra Stalloneho, který byl asi příliš drahý na to, aby po celou délku filmu vystupoval jen se svou bradou. Ovšem nic si z toho nedělejte, výše zmínění páni režiséři, vaše díla jsou ve srovnání s takovým „Pavoučím mužem“ z roku 1977 či „Flashem Gordonem“ (1980) mistrovskými opusy.
Rád bych zde při této příležitosti ještě vzpomněl na český Star Wars od Hisao Tamakifilm „Kdo chce zabít Jessii?“, který vznikl na motivy komiksů Káji Saudka: není divu, že Američani připravovali jeho remake.
A jak se převádí film do obrázkové podoby? Ve většině případech asi hůř, než v opačné situaci, o čemž ostatně svědčí množství laciných sešitů, které vznikají jako ubohé přívěšky svých velikých celuloidových předloh jen proto, aby producentům vydělaly ještě nějakou tu minci navíc. U nás vyšel před lety třeba seriál na motivy Spielbergovy fantastické podívané „Jurský park“. Nic moc a to ještě nedopadl nejhůř. Zrovna hned druhé pokračování filmu (mimochodem velmi smutné pokračování, co se úrovně týče) „Ztracený svět“ přineslo též komiksovou verzi: ještě větší svinstvo, než předchozí kus. Kresba naprosto The Terminator - z obálky série Polibek smrtiodporná, překlad obludný a zbytek fujtajbl. Naše luhy a háje se však dočkaly i komiksových družic filmů „Batman a Robin“, „Terminátor 2: Den zúčtování“ či dokonce „Star Wars, epizoda IV: Nová naděje“. Ovšem Hvězdné války jako komiksový pojem patří ve světě k těm nejúspěšnějším sériím, což je zase důkaz toho, že podle dobrého a vhodného filmu může vzniknout dobrý kreslený seriál. Nutno poznamenat, že komiksová vydavatelství se některých filmových postav zhostila nadmíru bezchybně, což je nejen případ Hvězdných válek, ale také kupříkladu „Starship Troopers“, „Terminator“ a především (a to bych rád uvedl s vykřičníkem) „Aliens versus Predator“ – kultovní sci-fi dvojice stejně nerozdělitelná jako Lauer a Hugh Jackman jako WolverineHardy. Podobný úkaz dokonce můžeme najít i na našem písečku. Slavný Kája Saudek dokonale převedl část televizního seriálu „30 případů majora Zemana“ do slušivého komiksového kabátu.
Ale samozřejmě samotný komiks vypráví svůj příběh jinak, než jeho bratr film. Má něco, co do průhledného celuloidového okénka zkrátka nenarvete. Proč by jinak Art Spiegelman odmítal nabídky ke zfilmování své knihy „Maus“? A proč by jinak sakra vůbec lidi komiks ještě četli?
Autor:


Autor článku: Dan Černý

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
17.11.2014 Terminátor megarecenze (3): Sovětské komando se brání špionským terminátorům


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!