Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Super komiks: Levná kvalita s Kačerem Donaldem nezklamala

08.07.2013, autor: František Mejstřík

Egmont ČR je nakladatelství pro děti a mládež. Pravidelně přináší do novinových stánků a na pulty knihkupectví Super komiks, který je plný zábavných příběhů z Kačerova v produkci Walta Disneye.
Kniha s pořadovým číslem 17 neobtěžuje dětského čtenáře úvodníkem, či nesmyslným plácáním šéfredaktora a rovnou ho uvrhne do víru děje. První příběh Kačer Donald Kouzlo filmu, nás zavede do zákulisí filmového byznysu. Kačeři se rozhodnou natočit vlastní film a z toho kouká velká porce legrace. Jak už jsme zvyklí z Kačerova, strýček Skrblík chce konkurovat Hamounovu impériu, aniž by pustil cent. Kačer Donald se postaral o komický prvek a jediné rozumné postavičky v komiksu jsou Skrblíkovi vnuci, kteří pokud si nevědí rady, mají vždy po ruce Příručku Mladých svišťů. Když jsem se naposledy setkal s vnoučaty kačera Skrblíka, tak se jednalo o příručku v tištěné podobě. Inu pokrok se nedá zastavit, kačeři zkušeně používají klávesnici a Kačernet. Příště, až vyrukují s tabletem, nebudu už zaskočen. Příběh Kouzlo filmu, je plný vtipných bublinek, které jsou mnohdy dvojsmyslné.

Mickey Mouse a antény fantoma Boba je druhý příběh v knize a představí myšáka, coby superhrdinu. Mickey získá sluchové superschopnosti a tyto použije ve prospěch dobra. Že není všechno zlato, co se třpytí, poznává na vlastní kůži i samotný myšák. Jedna věc je odposlechnout hovor zločinců, kteří kují pikle a druhá slyšet, co si o vás povídají vaši nejbližší. Superschopnost se stane danajským darem.

Další v řadě podle obsahu je Doubleduck a stroj na déšť. Kačer Donald vede tajně dvojí život. Jeho civilní tvář roztomilého ňoumy je všeobecně známá a za ní se ukrývá tajný agent, ne nepodobný slavnému 007. Maxipříběh protáhne Donalda Evropou s posláním, které není nic menšího, než záchrana světa. Kačer se s tímto úkolem popere se způsobem sobě vlastním, mnohdy mu nejde jenom o zobák, ale přímo o peří. Komiks je plný humoru a po vzoru Jamese Bonda nechybí lepá kačena, ramenatí záporňáci a roztodivné technické vychytávky.

Černý Pet a opravdová svoboda je příběhem protřelého kriminálníka, který po vzoru postavy Edmonda Dantèse z románu Hrabě Monte Christo řeší problém s pobytem ve vězení. Když má vytouženou svobodu na dosah ruky, zpytuje své hodnoty.

Magika von Čáry a souboj kouzel je nejslabší článek v knize, příběh příliš ukvákaný a ukrákaný. Jednoduše několikastránková nuda. Super komiks uzavírá v duchu názvu publikace Superkačer a vševědova intuice. Strýček Skrblík nemá nikdy dost peněz a přemýšlí, jak zvýšit sledovanost vlastního televizního kanálu. Jeho kasovním trhákem je pořad Zeptej se vševěda, založený na patentované metodě „dvě a dvě“. Show zajistí Skrblíkovi vytouženou sledovanost a díky reklamním spotům příliv žlutých dolarů. Rafani zneužijí televizní pořad ke zločinným plánům a jediný, kdo může zastavit jejich řádění, je Superkačer.

Kresba v komiksu je učebnicový Walt Disney. Nabídne kvalitu, kterou si konzument pod tímto logem kupuje. Za jménem jsou ukryti anonymní kreslíři a stále častěji počítačoví grafici, kteří produkují komiksy jako na běžícím pásu a málokdy se jim povede vystoupit z jeho stínu.

Se scénářem je to podobné, nikde nenajdete jméno autora příběhu. Komiksy jsou převážně parodie a různé variace na známé kousky z filmového či literárního světa. Ve větší míře je komiksová adaptace zdařilá a vykouzlí úsměv na tváři čtenáře, za který jsou jistě zodpovědní i překladatelé David Litvák a Tereza Sieglová. Nejlépe se čtou komiksy s kačerem Donaldem, který je svůj, na nic si nehraje a nenudí. Jiná situace je, když se objevuje Skrblík a jeho patologická závislost na penězích. Podprahové signály, které tento nemocný kačer vysílá, jakoby připravovali mladého čtenáře na pouť životem, který nemusí být americkým snem. Jsou to jeho podnikatelské ambice a neochota zaplatit práci druhého, nebo vztah věřitel-dlužník (Skrblík-Donald). Pokud vám to přijde přitažené za vlasy, mám tu důkaz, že se již takto stalo. Za druhé světové války byla zneužita postavička kačera Donalda ke zvýšenému bojovému odhodlání amerických diváků.

Super komiks je brožovaná knížečka o 256 stranách na nekvalitním papíře, který vykazuje otřepy. Česká verze je odvedena ledabyle. Texty vkládané do bublin se občas nevejdou a mají přesah tu nalevo, tu napravo. Stranu 241 navštívily Chobotnice z 2. patra a snědly texty. Na zadní straně stojí napsáno tvorgy, namísto tvorby atd. To je ta horší část, nicméně je tu i pozitivní věc, která není zanedbatelná a tou je cena. Super komiks stojí na dnešní dobu neuvěřitelných 129 Kč a je možné ho pořídit i ve slevě. To je jeden z hlavních důvodů, proč jsem knížečku nezatratil.

Je už dobrým zvykem v naší zemičce, vydávat komiks v luxusních edicích na kvalitním křídovém papíře v kůži vázaný, samotným ďáblem podepsaný. Já ovšem přemýšlím, kam se poděla prapodstata komiksu. Běžný amík si koupil komiks ke kole s hambáčem a pokud ho umastil, nebo zapomenul v restauraci, vlastně se nic nestalo, neboť ho stál pár dolarů. Doba se mění a uhelnému kameni se nejvíce přiblížil Super komiks.
Autor:


Autor článku: František Mejstřík

Detaily o sérii

Série: Super komiks
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: USA    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!