Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Italský komiks (1): Moderní komiksy v 21. století

25.11.2013, autor: Zarkoff

Dnes začíná seriál článků od Zarkoffa na téma nejnovější italské komiksy.
Nakladatelská politika zaměřená na grafické romány umožnila, že se na italském komiksovém trhu začali prosazovat autoři používající osobité vyjadřovací prostředky, autoři snažící se odpoutat od klasických narativních schémat a od tradičních představ o komiksu jako o nenáročném produktu určeném převážně mladým čtenářům.

K nejvýznamnějším italským autorům grafických románů patří Gipi, vlastním jménem Gian Alfonso Pacinotti (nar. 1963, obr. 001). Debutoval roku 2003 albem komiksových příběhů z periferie Esterno notte (Exteriér, noc) (obr. 002),založených na skutečných událostech, obrazové ztvárnění zde doprovázejí rukou načrtnuté, občas i přeškrtnuté poznámky, které dokládají autorův vztah k danému příběhu.

Jazyk komiksu Esterno notte (který získal několik ocenění za komiksové prvotiny, včetně Gran premio Romics 2004) se vzdaluje kodifikovaným představám o komiksovém žánru, umožňuje do vyprávění volně začleňovat nejrůznější jazykové postupy tak, aby co nejlépe rozvíjelo a sdělovalo jednotlivé momenty příběhu.

Nové jazykové prostředky Gipi vyhledával i v komiksu Appunti per una storia di guerra (2004, obr. 003) (Poznámky k válečným dějinám), který ve francouzském Angoulemu roku 2006 získal cenu za nejlepší publikaci. V ní autor prezentuje dlouhý fantastický příběh, který se odehrává v současnosti v jisté severovýchodní italské provincii, v níž probíhá válka vedená tradičními zbraněmi (přitom se nedozvíme, proč vypukla, ani které jsou válčící strany) a které se účastní i několik chlapců v dospívajícím věku.

Gipi zde často přerušuje rytmus vyprávění, používá obrázky nestejné velikosti a dlouhé vysvětlující texty a narativní proud neváhá narušit ani celostránkovou ilustrací, která neslouží jen k panoramatickému náhledu na místo děje a ke zpomalení četby, ale i k zobrazení duševního stavu hrdiny (hrdinů)

Po řadě kratších prací dospěl Gipi k realizaci komiksu S. (2006, obr. 004), který považuje za své mistrovské dílo. V něm v první osobě vypravuje o svém otci Silviovi (S.) a daří se mu přitom subjektivizovat kresbu, která je přitom sama o sobě objektivní. Co však je vzpomínka, a navíc vzpomínka citově zabarvená na milovanou osobu, na dětství a na mládí? Je to jen cosi neurčitého, nejasného a nepostřehnutelného, něco, na co si naše duše marně pokouší vzpomenout. Proto tedy Gipiho vzpomínky jen těžce klopýtají kupředu, proto se autor mýlí a přepisuje nesprávné formulace, vzniká tak osobitá, emotivní a hluboce pojatá komunikativní hra.Skutečnost, že si grafické romány postupně získávají oblibu čtenářů, potvrzuje úspěch i dalšího Gipiho komiksu LMVDM (2008, obr. 005) , neboli La Mia Vita Disegnata Male, což není nic jiného než (v jistém smyslu již očekávaný) autorův životopis. Gipi v něm dále zdokonaluje svou metodu přímého psaní (a kreslení), při kterém pro čtenáře zviditelňuje své pochybnosti, změny a opravy.

Komiks LMVDM začíná sekvencí u doktora, který nutí autora, aby se ukázal v okně v celé své nahotě tak, aby jej mohli vidět obyvatelé protější budovy. Jde o alegorii předmětného díla, ve kterém Gipi nezastírá ani ty nejintimnější stránky své osobnosti.

Zajímavá je rovněž práce Francesky Ghermandi (nar. 1964, obr. 006) Grenuord (z roku 2007, obr. 007), jež vypráví o nesnadné existenci zombíka George, který se nechce smířit se svým osudem, neví však, co si má počít se svou situací. Tématem komiksu jsou represe Grenuordova režimu (řízeného tajemnou Doxou), časté atentáty, jejichž závažnost televizní zprávy soustavně zlehčují, a láska Georga k Lauře, aktivní člence teroristické skupiny. Grafický styl Francesky Ghermandi zobrazuje nesmyslnou, zneklidňující i fascinující realitu a s úsměvem ukazuje její absurditu.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Související články:


Italský komiks
20.01.2014 Italský komiks (7): Další významné tituly
13.01.2014 Italský komiks (6): Rok 2011
06.01.2014 Italský komiks (5): Změny se blíží


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!