Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Italský komiks (5): Změny se blíží

06.01.2014, autor: Zarkoff

Ukazuje se, že komiksová produkce již nehodlá jako celek uspokojovat potencionální čtenáře naivními příběhy založenými na protikladu dobra a zla, jak tomu bylo v dobrodružných komiksech v polovině šedesátých let minulého století.
Komiksy v Itálii se ovšem prodávají nejenom na stáncích, ale také ve specializovaných prodejnách komiksů a dostávají se i do klasických knihkupectví.

Paradoxem přitom je, že největší italský producent komiksů, tj. S. Bonelli, začal vydávat série, které by svou strukturou a svým jazykem patřily do klasických knihkupectví, zatímco jsou pro své provedení jsou směrovány do novinových stánků. Tyto náročnější komiksy však zde nenacházejí své čtenáře.

Mění se i klasické komiksy Sergia Bonelliho, které v minulosti dosahovaly astronomické obliby a astronomických nákladů. Série, jako třeba Mister No, Martin Mystere (obr. 032) nebo Magico Vento (obr. 033), již nevycházejí každý měsíc jako dříve a jejich hrdinové se stávají spíše protagonisty speciálních čísel.Postupné změny lze vypozorovat i u vůbec nejoblíbenějších italských sérií Tex (obr. 034) a Dylan Dog (obr. 035), jejichž kvalita nicméně kolísá. Rozruch mezi Texovými fanoušky vzbudila například barevná epizoda z roku 2008 věnovaná 60. výročí neohroženého rangera, jež obsahuje mnohastránkový skok do minulosti, ve kterém Tex líbá svou tehdejší manželku Lilyth.

Bonelli nadále vydává Texova velkoformátová a mnohastránková dobrodružství , která často píší a kreslí nejznámější esa mezinárodního komiksu. K novinkám patří také barevné epizody série Dylan Dog vydávané ve tvrdých deskách. Změnil se rovněž formát alb série Diabolik (obr. 036), které vydává nakladatelství Astorina; vyprávějí a pohnutých osudech stejnojmenného „krále zločinu“ a jeho přítelkyně Evy Kantové (obr. 037).

U mladých čtenářek sklízí slušné úspěchy série W.I.T.C.H. (obr. 038), kterou produkuje nakladatelství Disney Italia; o její vznik se zasloužila novinářka a spisovatelka Elisabetta Gnone (obr. 039), která napsal scénář k prvním dvěma epizodám.

Z italského trhu zmizela řada časopisů. Letos v květnu přestal „dočasně“ vycházet měsíčník Linus (obr. 040), nejstarší italský komiksový časopis zaměřený na dospělé – a náročné – čtenáře (vycházel od roku 1965). Delší periodicitu má nyní Scuola di fumetto (obr. 041) [Škola komiksu], která vychází od roku 2002.

Nadále však pravidelně vycházejí týdeníky Skorpio (obr. 042) a Lanciostory (obr. 043), které publikují argentinské, frankofonní a italské komiksy (některé z nich se pak objevují jako samostatná alba ve tvrdých deskách).Za zmínku stojí slušný úspěch humorné postavy Rat-Man [Krysí Muž] (obr. 044), kterou vymyslel Leo Ortolani (*1967; obr. 045); příslušný komiks vydával nejprve vlastním nákladem a od roku 1997 publikuje Rat-Mana nakladatelství Panini. Roku 2003 se Rat-Man dostal mezi komiksovou klasiku, kterou ve svých přílohách uveřejňuje deník La Repubblica. Podobné přílohy zavedl také deník Corriere della serra a týdeníky Espresso a Panorama.

Autor:


Autor článku: Zarkoff

Související články:


Italský komiks
20.01.2014 Italský komiks (7): Další významné tituly
13.01.2014 Italský komiks (6): Rok 2011
16.12.2013 Italský komiks (4): Populární minisérie


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!