Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komiks Space Trashers není až tak úplný nesmysl

17.12.2013, autor: HOST, Já

Publikujeme vyjádření a vysvětlení nejasných bodů z recenze na tomto blogu jednoho z autorů komiksu Space Trashers.
Recenzi, které se tato reakce týká, najdete tady.

Max Bubakoff, jeden z autorů komiksu Space Trashers: Než přejdu k vysvětlení bodů musím uznat, že jsme to s tou hustotou asi fakt přehnali. Vymklo se nám to, stejně jako pejskovi a kočičce, lehce z rukou. Chtěli jsme prostě udělat komiks pro lidi, kteří ho jen jednou neprolétnou zběžně zraky, ale vrátí se k němu a najdou si další a další vychytávky. Něco jako filmy s Frankem Drebinem, při první shlédnutí člověk pojme jen ty z prvního plánu, při dalších si užije i to, co běží v pozadí jen tak mimoděk. Zároveň je spousta věcí ve scénáři jasných, ale překreslením některé pointy unikají, nebo nejsou tak zřetelné.

Zároveň to vše byla pocta béčkovým bijákům z osmdesátých let i s jejich nedokonalostmi a logickými lapsy. Mysleli jsme si, že to naše pomrkávání v pozadí bude lidem víc jasné. Ale teď k nejasným bodům.

- Juan Cartagena byl do týmu vyslán přímo firmou Amway, po katastrofě ve výzkumném ústavu, kdy došlo k úniku a zároveň byla vyřazena spalovací pec (Cartagena o tom někde v ději mluví) se rozhodlo o vyklopení materiálu do vesmíru a dohlížitelem byl zároveň ustanoven Cartagena. Amway nechali zlikvidovat bývalého kuchaře posádky, známého rasistu a kamaráda Jaana - o tom se několikrát zmiňují prcek s dlouhánem.

- nepoužitý disk - jedna z nelogičností, často se objevujících v béčkových filmech, ale pravda, rozluštit tohle bylo hodně těžké - spíš něco jako ukázat...děravost scénáře, kdy scénárista na konci nevěděl co píše na začátku

- cíčko - prostě jen cigareta

- koalice - je těžké vykreslit podobu světa na pár stránkách, už takhle tomu bylo vyčítáno, že je to příliš zdlouhavé - ale souviselo to s dějem a bylo potřeba to "nastřelit". Hlavním dominantem té doby je Čína, tvrdě dotírá na Rusko (několikrát zmíněno, velký obrázek dobytí Rudého náměstí) proto se ruská skupina kolem Antipa snaží získat biologickou zbraň, nejbohatším a relativně klidným kontinentem je Jižní Amerika - hovězí nejdražší komodita, Evropa hraje druhé housle a Severní Amerika je zmítána problémy s "korektností" - rasovou genderovou. Tohle téma mělo být rozehráné v pokračování (Rot Cleaners), kdy se vir dostane na zem. Druhá skupina - Židé, chtěla získat biologickou zbraň na pomstu za zničení Izraele.

- odsouzený byl jen vedlejší postava - jednalo se o popsání fungování pirátů. Vzhlíží k určitému božstvu, mají svého jasného šéfa, ale stále se snaží budit dojem, že na palubě existuje "demokracie" a spravedlnost, něco, jako se zde pokusili komunisté budit dojem normálního fungování společnosti.

Jsem rád, že jste asi jako jeden z mála komiks četl tak, jak jsme chtěli. Našel si tam spoustu dalších rovin, odkazů. Dost mě zklamalo, jak byl velmi ostře odsouzen (a nepochopen) v několika recenzích. Skutečně jsme se nechtěli vyvyšovat, hrát si na všeználky, ale zároveň jsme nechtěli nasmolit sešit o padesáti stránkách a 37 replikách.


Přípodotek Joakimátora: Komiks Space Trashers může být učebnicí komiksu, protože se v něm nachází mnoho (velmi mnoho) informací textových a obrazových. Je nutné velké soustředění čtenáře, aby všechny informace vstřebal a dával pozor, aby mu něco neuteklo.

Jedná se o zcela novou dovednost, protože dosud mohl třeba číst pečlivěji jen bubliny a periferně letmo koukat na obrázky. Takovýto postup bych nazval hltáním komiksu a také jsem se při něm během čtení Space Trashers několikrát přistihl. Takovýto postup sice dovoluje přečíst celou knihu třeba za půl hodiny, avšak na úkor pochopení souvislostí.

Nazval jsem Space Trashers učebnicí komiksového čtení a možná bych přidal ještě označení "test soustředění a pozornosti". Při čtení tohoto komiksu se prostě velmi snadno unavíte přívalem děje a zážitků, které na jedno zhltnutí prostě neskousnete.
Autor:


Autor článku: HOST, Já

Související články:


horory
18.05.2016 Tisíc masek: Jebačka a vražděníčko v českém hororu - 40 %
13.04.2015 Čeští Zombíci žerou i dřevo ze stromů! - 60 %
04.11.2013 Po přečtení Space Trashers komiks vyhoďte do popelnice na papír - AKTUALIZOVÁNO


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!