
První výprava do Ztraceného světa (1969/70)
Autor kreseb: Jiří Veškrna
Autor scénáře: Vlastislav Toman
24stran
Vlastislav Toman vytvořil scénář ke komiksu podle literární předlohy Arthura C. Doyla Ztracený svět z roku 1912.
Mladičký reportér Ned Malone z deníku Daily Gazette se uchází o ruku jisté slečny Klaudie, která mu bez okolků sdělí, že pro ni není dost dobrý, neboť její srdce plane po hrdinech a mužích velkých činů. Ned zaslepený láskou žádá po svém šéfredaktorovi, aby mu poskytl možnost psát o nebezpečí. Ten mu vyhoví a pošle ho udělat rozhovor k nerudnému profesoru zoologie Challengerovi.
Zoolog je považován za Barona Prášila, neboť tvrdí, že objevil Ztracený svět, kde se vesele prohání druhy již dávno vymřelé. Za své tvrzení sklízí všeobecný posměch. Pisálky nemá dvakrát v lásce a Nedův kolega skončil s rozbitou hlavou. Nebezpečná mise má pro novináře tvář profesora, který prohlásí „Vy novináři jste nebezpečná chátra, můžete člověka povznést i utopit“.
Článek, který měl Challengera odhalit jako podvodníka, se nečekaně změní ve výpravu za nalezením onoho místa v Jižní Americe, kde dinosauři odmítli vymřít. Ned dostane přesně co požadoval, velkou dávku dobrodružství a neopětovanou lásku vymění za nezištnou.
Provedení komiksu odpovídá zhruba tomu, co se v době jeho vzniku nechalo vidět v dobrodružných časopisech pro mládež. Kresba Jiřího Veškrny trpí strnulostí a nepřehledností. To vše umocňuje přebujelá textová část. Chaotickému dojmu nepomohlo ani dodatečné vybarvení, neboť seriál vyšel původně v černobílé verzi. Pokud porovnáte zpracování s Druhou výpravou, pochopíte proč se František Kobík stal hvězdou ABC. Rozdíl v ztvárnění komiksů je asi takový, jako mezi Cestou do pravěku Karla Zemana a Jurským parkem Stevena Spielberga. Kobík dal Ztracenému světu nový rozměr.
Toman pojal komiks jako vyprávění novináře Malona a dovolil si dosadit do příběhu ženský element dceru profesora Challengera Jessii. Co mě skutečně zaujalo, je útěk hrdinů ze stolové hory pomocí nafouknuté měchuřiny ryboještěra a plynu z gejzíru (str.243). Stejný trik použil Kruan v příběhu Kruanova dobrodružství (str.96) ke splnění jednoho z úkolů při zkoušce dospělosti.
Hodnocení komiksu: 50%
Druhá výprava (1979/80)
Autor kreseb: František Kobík
Autor scénáře: Vlastislav Toman
28stran
Účastníci výpravy do Ztraceného světa se scházejí po čtyřech letech na popud mecenáše výpravy lorda Roxtona. Na schůzku dorazí Ned Malone, teď už s manželkou Jesií, profesor Challenger, tchán novináře Neda a věčný oponent profesor Summerlee. Nechybí ani loajální sluha Zambo.
Přátele u skleničky zavzpomínají na dobrodružství prožité v Zemi Maplea Whitea. Lord Roxton šokuje skupinku pozváním na Druhou výpravu na palubě vzducholodi. Všichni nadšeně souhlasí, až na Jessii, která je matkou malého Edwarda.
Články Neda Maloneho nezůstaly bez odezvy a paralelně s Druhou výpravou se do Ztraceného světa chystá skupina, která má se ztraceným rájem čistě komerční úmysly.
Toman vypráví příběh tak, jak to mají čtenáři dobrodružné literatury nejraději. Rozehraje dvě dějové linie, na jedné straně naši hrdinové a na druhé padouši, kteří se ničeho neštítí a jejich zájmy jsou pouze finanční. Obě výpravy sledují jiné cíle a nutně musí dojít ke střetu dobra a zla. Děj komiksu je dynamický a nemá hluchá místa. Díky vloženému morálnímu poselství, kde varuje před ničením přírody ve jménu kapitálu, se dá považovat za gnomické dílo.
Hodnocení komiksu: 100%
Třetí výprava (2012/13?)
Autor kreseb: Jiří Petráček
Autor scénáře: Vlastislav Toman
10stran
Komiks Třetí výprava je v podstatě dialog pacienta psychiatrické léčebny a spisovatele, ve kterém poznávám autora příběhů Zlaté knihy Vlastislava Tomana. V prvním díle komiksu byl profesor Challenger vystaven oponentuře Dr.Illingwortha. V díle třetím se úkolu zhostí pan spisovatel. U dobrého červeného vína proberou v retrospektivě téma Ztraceného světa i s osobním neštěstím pacienta.
Desetistránkový apokryf je po předchozích dobrodružných příbězích odlehčující. Nabídne ohlédnutí za následovníky díla Arthura C.Doyla, kteří navázali na jeho odkaz v uplynulém století. Kresbu obstaral výborný Jiří Oskar Petráček.
Hodnocení komiksu: 70%
Závěr knihy nabídne čtenářům ukázky komiksů, které vytvořil Vlastislav Toman pro jiné časopisy, než ABC. Prázdniny s Marťany pro Teplickou revue je prvním z nich. Kreslený seriál vyšel v roce 1971 ve spolupráci s kreslířem Jiřím Veškrnou. Scénárista v něm vzdává hold Karlu Čapkovi a jeho Válce s mloky.
Druhý komiks s názvem Planeta Xindlu byl vytvořen pro časopis XB-1 a vyšel v roce 2012, ilustrátorem se stal Karel Jerie. Příběh je věnován staršímu publiku, než je mládež a Václav Toman se nebývale odvázal. Děj zapadá do univerza Žluté planety a jde o vtipné zpestření. Jak už jsem napsal, pokud Tomanovi hořel termín, tak za vším hledej Hor-tida. Za povšimnutí stojí, že kreslíř První výpravy Jiří Veškrna byl jedním z učitelů Karla Jerieho na Výtvarné škole Václava Hollara v Praze.
Petr Wilda Willert umístil roku 2003 na server Komiks.cz ukázky svých obrázků. Tehdejší šéfredaktor komiks.cz Sakyk oslovil Tomana, zda by pro začínající časopis Bedeman nevytvořil kratší příběh a kresbou pověřil Willerta. Kreslený seriál vznikl v roce 2004. Z vydání tenkrát sešlo a tak se mají čtenáři možnost s dílkem Šroťák seznámit až teď v Zlaté knize komiksů. Toman je uveden pod pseudonymem Kočák, stejně se jmenuje kapitán vzducholodi Vysočina v komiksu Druhá výprava.
Knihu uzavírá galerie tvůrců a přehled vydaných komiksů v tištěné a elektronické podobě (výpis z přehledu díla literárního). Čtenář, který se dopracoval až sem a pozorně si prostuduje dílo, které autor vytvořil za padesát let musí smeknout před tvůrčím duchem pana Vlastislava Tomana. Díla uveřejněná v knize patří k tomu nejlepšímu co napsal, nicméně je to pouhý zlomek jeho tvorby.