Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Nezadaná: Být single je na hovno - 100 %

15.04.2014, autor: František Mejstřík

Přečtěte si recenzi a zamyšlení o životě singles, nezadaných, v komiksu ze stáje nakladatelství Albatros.
Nezadaná je český nebo nejbližší ekvivalent slova single. Pokud ocituji chytrou horákyni Wiki, bude definice znít takto:

„Single je osoba, která z různých důvodů, ať již dobrovolně či nedobrovolně, volí nebo je donucena okolnostmi žít život o samotě, tedy bez partnera. Do této kategorie spadají relativně mladí lidé ve věku 25 až 40 let, kteří se rozhodli žít po delší dobu bez partnera proto, aby mohli rozvíjet jiné než rodinné životní strategie. Čeština zatím pro anglický termín singles nemá odpovídající český výraz, dal by se přeložit jako nezadaní nebo bydlící sami“.

Zastavím se u informace, že čeština údajně nemá odpovídající výraz. Babička měla trefné a krásné české slovo, které nebudu z pochopitelných důvodů citovat. Bolek Polívka ho řekl pěkně nahlas a zanesl se do análů, myšleno letopisů, nesmazatelně. To říkala má babička a ta byla ze staré školy.

O fenoménu tzv. singles jsem přečetl několik knih, časopisů a jiných tiskovin. Navrch vystupují jako úspěšní mladí lidé, kteří rozvíjí jiné hodnoty, než staromódní rodinné. V tento jev jsem nikdy zcela neuvěřil. Pochopím, když se věk nezadané osoby pohybuje do třiceti let, že tam bude kus pravdy o vzdělání, kariéře a podobná prudce sprostá slůvka, jako je již skloňované singles. Nicméně, je smutné, když na stránkách konzumních časopisů pro ženy, představuje vyžilá redaktorka, věkem hodně přes třicet, výhody nezadanosti. Žalostné je, když je těch redaktorek plná redakce a ujišťují masu čtenářek o své pravdě. Pouze potvrzují klišé o ženě trávící svůj život v noční košili, ládující se zmrzlinou a poslouchající tikot biologických hodin a houkání ujíždějícího vlaku. Abych nebyl zaujatý, tak podobné povrchní magazíny vycházejí i pro muže.

Nezadanost je stav, který člověku sem tam vyhovuje, ale většinou se jedná o přechodnou dobu, kdy osobu přebolí rozchod a najde svůj protipól. Z mého pohledu je to takový nutný očistec, kdy si může člověk ujasnit priority a utřídit myšlenky. Touha po splynutí, ať již duševní nebo sexuální nám byla vložena do DNA. Dlouhodobé singles považuji za jedince neschopné navázat plnohodnotný vztah a ukrývající se v křečovité póze tohoto slova. Jistě se najdou i bytosti, kterým vyhovuje sólo život, ale ty bych spíše nazval samotáři.

Ano, tančíme, zpíváme, užíváme si života, nezávislosti, svobody, ale... Jaksi nám chybí protějšek, žena, či muž. Příběh může začít nanovo, tančíme, zpíváme, užíváme si života, nezávislosti, svobody, ale...vrátíme se mezi čtyři stěny a tam čeká pouze deprese, frustrace, splín a kýbl zmrzliny.

Tak nějak by se dal zhruba shrnout obsah komiksu Nezadaná. Hlavní hrdinka má za sebou bolestný rozchod a netouží po ničem jiném než mít chlapa. Navenek si obléká kostým single. Tváří se šťastně a spokojeně. Nevynechá jedinou možnost, jak sdělit bývalému partnerovi, že ona má navrch a dnes už je jinde. Vše je to ovšem strojená maska, za kterou ukrývá noční košili a nezbytné klišé, zmrzlinu. Po dalších nevydařených vztazích se z ní stává stává vpravdě expertka na mezilidské soužití a jistě by mohla rozšířit redakci některého spotřebního časopisu pro ženy. Že je něco špatně si hlavní hrdinka uvědomuje, když jí dojde, že poslední muž, který ji viděl v rouše Evině, je její lékař.

Autorky komiksu jsou ženy a na obsahu je to patrné. Nikdo nedokáže pravdivěji vypovědět své pocity, než příslušník vlastního pohlaví. Někde jsem zaslechl, že snad Michal Viewegh se dokáže přepólovat, ale tomu jsem také nikdy neuvěřil. Scénář ke kreslenému příběhu napsala kanadská novinářka a spisovatelka India Desjardins. Vzhledem k jejímu věku, zcela netaktně prozradím, že je ročník 1976, je velice pravděpodobné, že čerpala z vlastních zkušeností. Povedlo se jí napsat sarkastický a skutečně vtipný komiks, který představuje slasti a strasti života bez partnera. Já osobně jsem tam našel vícero strastí, ale třeba to je pouze můj mužský pohled na věc. Kniha je primárně uváděna jako četba pro ženy, nicméně komiks můžu doporučit i pánům. Indii se povedlo vyprávět inteligentní, uvěřitelný a pořádně kousavý osud tzv. single.

India Desjardins dávkuje formou úžasných gagů sarkasmus a nastavuje zrcadlo nejedné mladé single. Upozorňuje na absurditu fenoménu singles, který se tváří svěže, moderně, trendy, in, cool a potlačuje tradiční hodnoty, jako je rodina. Na str. 49 to řekne naší hrdince pěkně na tvrdo její kamarádka: „Myslím, že tvůj život je čím dál povrchnější. Ty mluvíš jen o restauracích, chlapech, cvičení, hadrech...“ Je skutečně politováníhodné, když se z partnera díky jejich spotřebě, stává pouze konzumní zboží, stejně jako by byl pouze růžový svetřík. Asi ne nadarmo se říká, že kdo moc vybírá, přebere.

Kreslířkou komiksu je Magalie Foutrier. Její ilustrace s prvky karikatury dokonale doplňují textovou část. Dalo by se říci, že se vzácně naladily na stejnou vlnu, nebo, a to mi přijde mnohem pravděpodobnější, mají za sebou singles stav.

Komiksová kniha, ač určena ženám, se mi moc líbila. Konečně jsem se dozvěděl, jak to s námi vlastně ty ženské koulí. Singles vnímám jako dočasný stav a neodsuzuji ho, jak by mohlo z mého projevu vypadat. Sám jsem si tento očistec také prošel, nicméně vydávat singles za životní filozofii mi přijde nešťastné. Možná jsem staromódní, ale vyznávám klasické hodnoty, jako je rodina. V životě si musí každý jedinec vyšlapat vlastní cestičku a partnerský život přináší spoustu kompromisů. Co vyhovuje jednomu, nemusí nutně fungovat u druhého, a věřte, že spolehlivě vám neporadí žádný renomovaný časopis, ani psycholog nebo sexuolog. Partnerské vztahy a jiskření kolem nich je tak klišovité, jako boj dobra a zla. Přesto nás jedno ani druhé nepřestává bavit a já předpokládám, že se na tom v budoucnu nic nezmění.

Přál bych si, aby do světa komiksu vstoupilo mnohem více ženského elementu, neboť dokáží přinést svěží vítr do mužského zatuchlého světa, který ovládají superhrdinové. Tato kniha budiž důkazem, stejně jako Persepolis Marjane Satrapiové, nebo Rodinný ústav od Alison Bechdelové, knihy Lucie Lomové, a možná, právě rodící se hvězdička Elišky Štěpové zde na komiks.cz, že ženy, které promluví do světa komiksu, převážně skórují.
Autor:


Autor článku: František Mejstřík
    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!