Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Star Wars: Vyslanci a zabijáci připomenou filmovou verzi - 80 %

06.05.2014, autor: František Mejstřík

Omnibus o známé filmové sérii Star Wars se vrací k původnímu filmu a rozvíjí jej.
Star Wars: Epizoda 1 - Anakin Skywalker
Star Wars: Epizoda 1 - královna Amidala
Star Wars: Epizoda 1 - Qui-Gon Jinn
Star Wars: Epizoda 1 - Obi-Wan Kenobi

Jak už samotný název kapitol napovídá, děj komiksu čerpá ze stejnojmenného filmu Star Wars: Epozoda 1 - Skrytá hrozba George Lucase (1999). Děj kresleného příběhu nás zavane na žhavou planetu Tatooine, ležící v nejodlehlejším sektoru galaxie. Příběh čtyř sešitů se točí převážně kolem oné planety a malého Anakina Skywalkera. Nabídne i epizodky z jiných míst a jiných prostor galaxie formou drobných flashbacků. V případě Obi-Wan Kenobiho tvoří retrospektiva značnou část příběhu, která ovšem zapadá do kompozice.

Epizody Star Wars se zaměřují podle názvu kapitol na vybrané osoby. Hlavním spojovacím pilířem je ovšem malý Anakin. Komiks se drží původní filmové podoby, se kterou se na určitých místech protne jenom proto, aby se odebral za oponu událostí, jež jste nemohli ve filmu vidět. Jde o jakési rozšíření universa a podružné děje, které nemají na samotný příběh pražádný vliv a po kratší době vám jistě vypadnou z paměti.

Osobně bych doporučoval nejprve shlédnout film, pokud ho nemáte v živé paměti a pak se usadit s omnibusem k četbě. Já to udělal sice opačně, ale všechny události v knize mi do sebe krásně zapadly a já měl pocit, jako když jsem s posledním „klap“ doskládal Rubikovu kostku. Hrana na hranu, barva na barvu, vše do sebe zaklaplo. Klap.

Čtyři sešity vám tedy nenabídnou žádnou revoluci, ale pouze rozšíří události již známé a nechají vás nakouknout do postranních uliček světa Star Wars: Epizoda 1. Pro někoho to může být málo, pro nadšeného fanouška George Lucase to bude příjemný návrat. Sám nejsem kovaný fanda Hvězdných válek a mám pocit, že jsem dodnes neviděl ani třetí Epizodu. Nicméně, zbožňuji například svět Matrixu a jsem vděčný za každé obohacení původního díla bratří Wachowští. V tomto případě bych to viděl podobně, Jediové budou nadšení.

Star Wars: Cizinec

Další komiks už je mnohem delší a díky hlavní postavě se nedrží filmové stopy, je to takový zdařilý levoboček. Představí ootmana, což znamená cizinec. Je to starověké Huttské slovo, jež se dostalo do běžného pouštního jazyka. Planetou, na které se odehraje převážná část událostí je opět „bezvýznamná“ planeta Tatooine.

Rada Jediů pošle z určitých důvodů na pouštní planetu Ki-Adi-Mundiho. Ano, je to ten rytíř s protáhlou lebkou, který vypadá jako potomek faraona Achnatona. Ve filmové verzi je možné ho zahlédnout sedět v radě Jediů. Většinou tam působí jako kompars pouze do počtu. V komiksovém světě dostal více prostoru jako samostatná postava a já jsem si ho již výrazněji povšiml v omnibusu Vzestup Sithů. Tam, ačkoliv jeho příběhy působily kvůli kresbě zastarale, na mě udělal největší dojem.

Scénárista Timothy Truman dosadil do příběhu postavu nájemné vražednice jménem Aurra Sing. I tato figura se pravidelně objevuje v komiksech (Vzestup Sithů – Auřina píseň) a filmem se také mihne. Truman díky postavám, které nejsou ploché, rozdmýchá žhavý příběh, což je i díky pouštní planetě trefné přirovnání. Na jedné straně Jediové, padlí Jediové a Jediové na scestí. Na druhé straně Aura, lovkyně hlav bez charakteru, která nemá problém inkasovat několik výplatních pásek za jednu zakázku.

V příběhu Cizinec se prostřídalo vícero ilustrátorů, což díky jednomu koloristovi, který jejich kresbu barevně sjednotil nepůsobí nikterak rušivě. Po nějaké době, jsem přestal vnímat rozdíly a naplno propadl příběhu.

Star Wars: Vyslanci na Malastaru

Kreslený příběh navazuje na předcházejícího Cizince. Poznáme postavu z předešlého komiksu a Ki-Adi-Mundiho. Rada Jediů řeší vyslání šesti rytířů na planetu Malastare. Tam mají sjednat úlohu arbitrů mezi Lanniskou vládou a teroristy. Sledujeme mocenské a politické pikle, které jsou chvílemi nezáživné a čtenář nemusí být osvícený, aby pochopil, že Jediové jdou dobrovolně do jámy lvové. Ostatně oni si toho jsou, díky schopnosti vnímat Sílu, také vědomi.

Než jsem se v příběhu plném politických úkladů zorientoval kdo je kdo a o co komu jde, ten náhle končí bez valného výsledku a mění se v akci „zachraňme naše pejsky“. Vracel jsem se o několik stránek nazpět, zda mi něco neuniklo, neuniklo. Postavy z Cizince ustupují do pozadí spolu s ostatními Jedii a zůstává pouze Mace Windu, jenž bere do páru novou postavu a rozehrává příběh v příběhu.

Timothy Truman nezvládl udržet scénář na uzdě a ten se mu splašil jako jeho krvelační Akkští „pejskové“. Čekal jsem, že blíže představí padawana Ki-Adi-Mundiho, který ho vzal pod svá křídla. Když jsem se seznámil s plejádou nových postav, tak mi je scénárista vzal, aby začal jiný děj. Vše to na mě působí chaoticky, zmateně a zkratkovitě. Vlastně jsem listoval nazpět, abych se ujistil, že jsem nepřehlédl předělovací list a neoctl se v další kapitole. Bylo by mnohem lepší, považovat tuto kapitolu za dva samostatné příběhy, které spojuje nepatrná zápletka.

Na výtvarném pojetí se podílí opět několik výtvarníků a předávají si tužku, jako běžci štafetový kolík, aniž by to mělo rušivý vliv na výsledný efekt. Bohužel, to stejné nelze říci o zmateném scénáři.

Star Wars: Jango Fett - lovecké sezóny

Říká se to nejlepší na konec a v případě omnibusu Star Wars: Vyslanci a zabijáci, to platí také. Poslední komiks v knize seznámí čtenáře s příběhem života námezdního lovce Jango Fetta. Jango, jak známo, se propůjčil v druhé Epizodě k naklonování armády nebezpečných zabijáků. Nabídku mu učinil Darth Tyranus a čtenář se může dozvědět, co dovedlo nájemného lovce k tomu, aby stanul vzorem pro klonovou armádu. Že hlavní pohnutky nemusí být vždy jen bohatství, a důvody může ukrývat zmařené dětství, by potvrdil nejeden psycholog. Fett je toho potvrzením a nakonec i toho, že není pouze černá a bílá.

Jediové by měli být ti správní, stojící na dobré straně Síly. Tudíž bych jim měl fandit, že? Věřte, nebo ne, díky kvalitnímu scénáři, který se vrací formou retrospektiv do pohnutého života Jango Fetta, jsem se přiklonil na jeho stranu, a pochopil jeho motiv. Nechtěl bych být soudcem a vynášet nad někým rozsudek, i když tím, že píši recenze jsem vlastně také ten, kdo vynese konečný verdikt.

V řadě již několikátý omnibus od nakladatelství BB/art, který mě usadil a já jsem byl nucen položit si otázku: „Jak to?“ Jak jsem výše uvedl, dodnes jsem neviděl Epizodu tři, což rozhodně potvrzuje, že nejsem pravověrný. Něco podobného se mi přihodilo i u omnibusu Star Trek a trekkies rozhodně nejsem.

Poprvé jsem si důvody uvědomil při této recenzi, když jsem srovnával filmovou verzi Star Wars: Epizoda 1 s komiksovou. Film je humorná taškařice, která tak byla jistě i Georgem Lucasem zamýšlena. Přes všechny ty dech beroucí digitální efekty, mnohdy působí některé postavy prostě směšně a nepravděpodobně. Tu jsem měl pocit, že se jedná o loutky, a tuhle, že v latexové masce běhá převlečené děcko, či trpaslík. Ono tomu tak i jistě bude a nejvíce je to patrné u Epizod 4 až 6.

Ruka ilustrátora odstraňuje zjevné rozdíly mezi rasami a kreslené příběhy na mě mají mnohem reálnější, uvěřitelnější a vážnější vliv. Jediný komický prvek v celé knize je postava Jar Jara-Jaška a ta mi bohatě stačila. Nutno poznamenat, že jeho hláška „Obi-Waňku“ v překladu, který provedl Tomáš a Jitka Jeníkovi, mě pobavila. Zásluhou drobné sebeanalýzy jsem pochopil, že komiksy mi dovolují přijmout svět Star Wars mnohem lépe, než verze filmová. Díky za ně a pro Star Trek to platí také.
Autor:


Autor článku: František Mejstřík
    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!