Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Dítě s hvězdičkou: Vznikl Maus pro děti - 100 %

27.05.2014, autor: Martin Malý

Téma druhé světové války se v komiksech neobjevuje zřídka. Tak silná událost, jakou tato válka byla, spolu se všemi dalšími okolnostmi, které vyvolala nebo katalyzovala, je pro umění silnou výzvou.
Upozornění: Autor přiznává konflikt zájmů protože osobně zná ředitele nakladatelství Albatros

Takže není divu, že se promítla i v komiksech, kde slouží buď přímo jako námět, nebo alespoň jako kulisa.

Pravděpodobně nejznámějším komiksem s námětem druhé světové války (zde konkrétně šóa) je Spiegelmanův Maus. Velmi sugestivní vyprávění o životě židovského obchodníka před válkou, za války a v Osvětimi, glosované s odstupem čtyřiceti let jeho synem. Scénky, jako například ta, kde se syn snaží pochopit, jestli je jeho otec škudlivý a hádavý proto, že je Žid, nebo proto, že prožil hrůzy, které si on nedovede ani představit, přesahují žánr “komiksu coby obrázkového vyprávění” a ukotvují jej mezi vážnou literaturu.

Komiks Dítě s hvězdičkou stojí na pomyslném protipólu: Maus je dospělý, o dospělých a pro dospělé. Dítě s hvězdičkou se sice odehrává taky za války a má podobné téma, ale je to dětská kniha, o dětech a pro (pravda, trochu starší) děti. Ilustrace jsou v “dětském” stylu, jednoduché postavy s velkými hlavami, jazyk je přímočarý a prostý, jen písmo bude pro děti asi hůř čitelné.

Příběh začíná a končí v současnosti, kdy je malému děvčeti divné, proč je babička smutná. A babička vypráví svůj příběh “z doby, kdy mi bylo asi tolik jako tobě, holčičko”. O malé židovské dívce Duně v okupované Francii, o tom, jak si musela přišít na oděv hvězdu, o níž jí tatínek říkal, že je to hvězda šerifská. Jak později byli její rodiče zatčeni a ona díky pomoci sousedů a neznámých lidí dostala nové jméno a žila u cizí rodiny, kde předstírala, že je jejich dcera, aby tak unikla deportaci.

Děj je tedy poměrně dramatický a vydal by sám jistě na velmi dlouhou knihu, ale v Dítěti s hvězdičkou se celý, i s expozicí a závěrem, vejde na 75 stránek, což dospělému čtenáři vydrží na jednu cestu metrem, ale pro malého školáka to bude jistě zajímavé čtení na delší dobu.

Přitom nemusíte mít obavy koupit Dítě s hvězdičkou svému potomkovi. Nejsou v něm žádné strašidelné scény, explicitní násilí ani utrpení. Je to opravdu dětská knížka, stylem i obsahem úměrná, řekněme, mladšímu školnímu věku, přesto není plytká. Ano, závěr může působit jako příliš sladký happy end, ale na dospělého. Pro dítě je adekvátní.

Dítě s hvězdičkou bych s klidným srdcem doporučil ke koupi rodičům, kteří mají trošku vnímavější a přemýšlivější dítě ve věku okolo osmi let. Ale předem varuji, připravte se na to, že vám ratolest může klást zvídavé otázky, které jsou pro děti snadné, ale dospělým se na ně bude velmi těžko odpovídat. Dospělí válku nechápou, jak ji tedy vysvětlit dětem? Jak jim vysvětlit, že to není jen nějaké vzdálené střílení anonymních vojáků? Je to složité, ale tento komiks může docela pomoci některé aspekty osvětlit a přiblížit.

Ostatně, je jen málo dětské literatury, nad kterou byste seděli se svým dítětem a bavili se o “vážných věcech”. Každé dítě se na ně někdy zeptá a Dítě s hvězdičkou může být ideální knížka, po které v takové chvíli sáhnete.

Tohle vše jsem měl na mysli, když jsem se rozhodoval, kolik procent dát. Nakonec dávám plné hodnocení, s vědomím toho, že se jedná v první řadě o knihu pro děti.
Autor:


Autor článku: Martin Malý

Související články:


Intelektuální komiks
04.11.2016 Proč nehodnotím umělecká díla padesáti procenty - 50 %
04.04.2012 KDYŽ ZAČALA NOC - 30 %
07.04.2008 MODRÉ PILULKYMaus
14.11.2012 Spiegelmana tíží teroristický útok na USA v roce 2001 - 90 %
19.10.2004 MAUS (7) - PÁR SLOV NA ZÁVĚR
12.10.2004 MAUS (6) – PROBLÉM LITERÁRNÍHO ZPRACOVÁNÍ HOLOCAUSTU


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!