Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Tainted: Láska a divoký sex křičí v šesti rychlovkách

09.06.2014, autor: Já

Měsíc lásky je už za námi, to nám ale nebrání se ponořit do příběhů o lásce v horkých letních dnech a nocích, které se rychle blíží. Seznamte se se sbírkou krátkých komiksových kusů polských tvůrců.
Pokud jsme vás nalákali ke čtení této recenze slovem sex v titulku a očekáváte o něm tedy pár slov, zde jsou: "V komiksu Tainted se žádný sex nevyskytuje." Děkujeme za pozornost všem, kdo právě odchází jinam, recenze pokračuje.

Platonicky láskyplný komiks Tainted se řadí do kategorie tichých komiksů, komiksů beze slov. Byli jsme osloveni Piotrem Nowackim právě z tohoto důvodu, podívat se na komiks z Polska, kterému však budeme rozumět i v Česku, protože se v něm vůbec nemluví polsky, ani anglicky, ani jiným jazykem. Tedy pokud nepovažujeme jazyk lásky za řeč. Bubliny tu občas zabublají, mají ale podobu obrázků nebo v nich probublávají citoslovce.

Tichý komiks by mohl být výhodný pro nakladatelství, protože nemusí najímat překladatele ani letterery, aby takové dílo vyšlo i v zahraničí. Kreslit taková díla však vyžaduje mistrovství scénáristy i kreslíře, aby příběh nebo myšlenku vyjádřili univerzálním způsobem, který pochopí lidé na celém světě. Už tady narážíme na mnohé kulturní rozdíly, například gest. Jedno gesto může být v jedné zemi neškodné, zato hned za hranicemi státu může být vulgární. A to se pohybujeme pořád v Evropě.

Gesta nejsou jediné omezení, se kterým se musí počítat. Komiks se nějak musí jmenovat, zde v tomto polském případě tvůrci zvolili angličtinu. Uvnitř díla nalezneme pár citoslovcí (zvonek: Din don, čichání: Niuch niuch, kašel: Kha khy), jejichž forma v latince nemusí být srozumitelná pro asijské státy. Nemluvící komiksy tedy asi zůstanou jen takovým zajímavým experimentem, protože těch omezení ve srozumitelnosti pro celý svět je možná příliš mnoho.

V komiksové sbírce Tainted najdeme šest podob lásky a přátelství, za scénáře je odpovědný Bartosz Sztybor, za kresby Piotr Nowacki a čtyři další koloristi.

První příběh je takové varovné doporučení, abysi každý hledal kamarády anebo svůj protějšek mezi podobnými lidmi, jako je on/ona. Chodící koule s ostny se totiž nemůže kámošit s neostnatými chodícími koulemi, protože ta ostnatá koule všechny neostnané koule propíchne. A ani to nemusí být nějaká prvoplánovitě agresivní ostnatá koule, nešťastné náhodě se nedá dostatečně zabránit. Aspoň takto nám to tvůrci sdělují, pokud jsem to pochopil správně. Určitě je to zajímavý postřeh, příběh končí happy endem.

Kresba je jednodušší, ale funkční, málo detailů a mnoho nudně se opakujících prvků v pozadí svádí k hltání příběhu. Přišlo mi, jako kdyby si kolorista nevěděl rady, jak vybarvovat oči. Jednou je vybarví, podruhé je zapomene, není v tom systém.

Hodnocení komiksu: 70 %

Kolorista druhého příběhu z biblického ráje se úkolu zhostil mnohem svědomitěji a výsledek je o 12,53 % lepší. Zato scénář se mi vůbec nelíbil.

Bůh stvořil Adama a když je hotov, zamračí se. Přitom v Bibli je jasně napsáno (Gn 1,31), že "Bůh viděl, že všechno, co učinil, je velmi dobré." Bůh pak (v komiksu) stvořil Evu (nikoli z Adamova žebra) a po dokončení celý září nadšením. Bůh chce Evu políbit, ta ho ale jako starého dědu odmítne a běží za svým věkově přijatelnějším Adamem. Bůh pláče a pak zuří vzteky.

Příběh se ještě dál krátce rozvine v podobně kacířském duchu. Můžeme tuto variaci na biblický příběh chápat jako nový příspěvek do alternativního vesmíru, ale příčilo se mi, že Bůh je tady vykreslen jako náladový starý chlípník, který se nechá snadno vytočit.

Hodnocení komiksu: 10 %

Epizoda o svádění má pravděpodobně špatně zpřeházené poslední dvě komiksové stránky, nicméně končí smutným pláčem odmítnuté paní. Nápadník totiž zjistil, že má jeho vyvolená jednu vrásku na tváři, "pihu na kráse". Scénář se tu blýskne jedním hezkým nápadem, ale důvod odmítnutí krásné dámy je nepřijatelný, s tím nemůžu souhlasit. Nápadníkovo chování považuju za sprosté a nemístné.

Je to už tak na tomto nespravedlivém světě zařízené, že všichni stárneme. Odmítnout někoho, kdo se nám zprvu líbil, pouze a jen z nějaké fyzické vady, která jednou stejně musí nastat, je velmi povrchní a hloupé.

Hodnocení komiksu: 20 %

Další kapitola také pojednává o randění, pozorujeme zajímavou inovaci při vaření romantické večeře. Milenci se tu spolu hádají v obrázkových bublinách. Jsme tedy svědky takové "tiché italské domácnosti". Kouzlo tichého dialogu pak spočívá v tom, že si nejsem jistý, jestli důvodem hádky bylo nedosolený nebo naopak přesolený pokrm. Dáma totiž "hovoří" o vyrážce na kůži, jenže po jejím odchodu kuchař jídlo dosolí a pak následuje nelogická přemýšlivá bublina, kde zvrací. Pokrm i komiks pak končí v koši.

Hodnocení komiksu: 40 %

Další variace na svádění je spíš vtipnou scénkou o škodlivosti kouření (cigaret) a má hezký překvapivý závěr s ponaučením. "Špinavost" v kresbě pravděpodobně charakterizuje cigaretový zápach. Musím tu obdivovat zvládnuté vykreslení nálad a rozpoložení ve tvářích postav. Stačí jeden obrázek, aby nám úspěšně zprostředkoval jednu konkrétní náladu.

Hodnocení komiksu: 80 %

Poslední číslo vypráví o přátelství nebo lásce dvou protikladů, které se navzájem přitahují, o ohníčkovi a ledové kostce. Řazení stránek mi však přišlo vysoce chaotické, muselo zde dojít k zpřeházení stránek navzájem a vůbec se mi nepodařilo stránkovací hlavolam složit dohromady. Kdyby k tomuto technickému omylu nedošlo, mohli jsme být svědky zajímavého příkladu Shakespearova dramatu Romea a Julie. Scénárista se v tomto posledním kousku vrací k tématu, které nakousl v první kapitole. Tentokrát však děj nesměřuje k nějakému konkrétnímu konci, happy end se nekoná. Kvůli zmíněné nelogičnosti v posloupnosti obrázků jsem z tohoto komiksu docela zmaten.

Hodnocení komiksu: 30 %

Komiksy ve sbírce Tainted jsou krátký, ale téma lásky a přátelství je silné. Tichá forma beze slov není cizí jiným uměleckým žánrům, o tom svědčí český animovaný Krteček z Večerníčku nebo třeba televizní seriál Jen počkej, zajíci. Tato díla však nejsou úspěšná po celém světě kvůli své "tichosti", ale kvůli zvládnutému vypravěčskému řemeslu.
Autor:


Autor článku: Já

Související články:


Různé
24.10.2012 Simpsonovi Futurama: Simpsorama a Futusonovi útočí na vaše bránice - Aktualizováno
14.04.2008 ŽID FAGIN ANEB ROZPAROVAČ PRAVDY
10.04.2008 KOMIKS LEDEN-BŘEZEN 2008 – TRENDY, PŘEHLEDY, STATISTIKY


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!