Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Živí mrtví 10: Po katastrofě se bojuje o jídlo a přežití - 80 %

23.06.2014, autor: František Mejstřík

The Walking Dead, česky Živí mrtví, je rozsáhlá americká komiksová série, kterou pravidelně přináší tuzemskému čtenáři nakladatelství Crew.
Příběh kresleného seriálu je zasazen do světa zombie apokalypsy a sleduje osudy přeživších lidí. Ústřední postavou grafického románu je Rick Grimes, jeho rodina a kompars dalších přeživších, kteří postupem času odpadají. Věkový průměr v tomto světě totiž rapidně klesl.

Jak už napovídá číslo deset, děj komiksu se pohnul o pořádný kus dopředu. Z Rickovi rodiny zůstal na živu pouze syn Carl a on je tím jediným pojítkem, které ho udržuje na hranici příčetnosti, propadnout šílenství by bylo tak snadné. Skupina, ve které dominují Rick a Abraham, si zvolila za cíl své cesty Washington, tam doufají, že dostanou odpovědi na své otázky. Existuje jedno moudré přísloví, které tvrdí, že i cesta může být cíl a v post apokalyptickém světě to platí do posledního písmene.

Současná moderní společnost nás naučila spoléhat se s důvěrou na korporátní řetězce supermarketů a odebrala nám potravinovou soběstačnost. Těm, co by chtěli vzdorovat systému, se to prostě zakáže, nebo téměř znemožní. Tudíž nemůže být divu, že první místa, kde se přeživší zabarikádovali, byly obchody s potravinami. Jednoho dne jistě jídlo došlo a tak jsou lidé nuceni jít dál a stávají se z nich jakýsi postapo lovci sběrači. Jejich cílem jsou primárně obchody, čerpací stanice a muniční sklady. Holt „evoluce“ téměř v reálném čase, v dnešním světě nazývaná rabování. Přežijí jen ti přizpůsobiví, jen ti, kdo odhodí zábrany. Charles Darwin by žasl.

Takový je prostě svět ex poldy Ricka Grimese a proč tedy netáhnout třeba směrem na Washington, když člověk musí být permanentně v pohybu, aby přežil a k tomu hordy nemrtvých v patách... i cesta může být cíl.

Autor námětu a scénáře Robert Kirkman představuje čtenáři uvěřitelný a drsně reálný svět, kde lidé pod tíhou okolností jednají tak, jak musí. Hlavní hrdinové jsou hnáni až k extrémním výnosům a postaveni čelem před rozhodnutí „zabij nebo se nech zabít“. Sežer, nebo budeš sežrán. Kirkman klade v grafickém eposu velký důraz na emoce. Emoce a opět zase emoce. Ne, že by se nedostávalo na akci nebo nutné střetnutí se zombie, i toho je v komiksu přehršel, ale tak nějak jde o druhé housle.

Skutečný potenciál příběhu dříme právě v emočně nabitých scénách a různosti lidské povahy, která je zatlačena do kouta. Vlastně, pokud jste někdy sledovali reality show, kde autoři vyberou do uzavřené skupiny rozdílné povahy, jak je to vůbec na stupnici lidského charakteru možné, pak je vám jasné, že se přeživší pozabíjí pod tlakem okolností možná dříve, než je dostihnou hladové zombie. Ty jsou vlastně ten menší problém a opět mě napadá jedno rčení. Člověk člověku vlkem. Za tohle pojetí příběhu má u mě autor jedno větší plus. Je skutečně zajímavé sledovat, kde a kdy se z civilizovaného člověka stává divoch. Charlie Adlard, kreslíř a inker komiksu, vydatně sekunduje Robertu Kirkmanovi ve vystavění uvěřitelného světa a dodává emočně vypjatým scénám podobu. Vychutnával jsem si jeho zachycení okamžiku a zejména celostránkové panely. Komiksová série je vyvedena v černobílé barvě s odstíny šedi, o které se postaral Cliff Rathburn a celému dílu dává ten správný depresivní nádech zmaru a zkázy. Osobně nejsem stoprocentním znalcem The Walking Dead, i když nejsem ani nepolíbený a to díky stejnojmennému televiznímu seriálu.

Komiks se mi moc líbí a utvrzuje mě v tom, že je dobré zahodit předsudky a zkusit i něco, co není člověku právě po chuti. Celkem jsem neměl problém naskočit do rozjeté série, neboť komiks obsahuje různé indicie, záchytné body a v hrubých obrysech tuším, co se stalo. No a kdyby ne, není to ani podstatné, dosti autorů hodí čtenáře rovnou do postapo světa a nic nevysvětluje.

Prostě, tady je příběh po dni D, a ty si čtenáři poraď. Přesto to máme rádi, že. Já jen přemýšlím, kdy si udělám čas a doženu zbytek série. Možná, až to tady všechno padne a začne odpočet od nuly? Možná pak bude dostatek času, možná. Nevím jak to máte vy, ale většina lidí jsou optimisté nebo egoisté, kteří věří, že až půjde svět do kopru, oni to přežijí.

Vyznavači postapo doufají, že ten den přijde a podle mainstreamu nebude o co stát. Každopádně, ať je to jak chce, další díl Živí mrtví 11 přistane na pultech knihkupectví v červenci 2014. Pevně doufám, že vás do té doby budou ožírat pouze komáři a nikoliv zombie.
Autor:


Autor článku: František Mejstřík
    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!