Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Seznam 5 amatérů recenzentů, kteří píšou bláboly a říkají tomu recenze!

08.09.2014, autor: Džoakimejtr XXIV.

Jak poznat dobré články od těch špatných? Dozvíte se, kdo všechno píše o komiksech.
Podle Sturgeonova zákona je 90 procent čehokoli odpad. Autor scifi povídek Theodore Sturgeon formuloval tuto větu v roce 1958. Někteří kritici tehdy tvrdili, že 95 procent amerického scifi je odpad, oproti jiným žánrům, které měly být "kvalitnější".

Sturgeon argumentoval, že toto procento neplatí jen pro scifi, ale že se dá použít i na celou literaturu, filmy, spotřební zboží atd. Samozřejmě, tento zákon platí i na komiksy a dokonce také na články recenzentů, kteří o komiksech píší. Devadesát procent všech komiksových recenzí je mlácení prázdné slámy, přehršel písmenek bez valného významu.

Úkolem dobrého recenzenta je příslovečně rozeznávat zrna od plev. Někomu se to daří, jiný to nedokáže. Zde najdete seznam několika možných typů pisálků amatérů, jejichž výplody se nedají číst.

1) Tupý osel

Nejprimitivnější druh hloupého pisálka recenzenta neumí pořádně česky a zvlášť jim nejde česká gramatika. Někdy může zmiňovat věci, které v recenzovaném komiksu vůbec nejsou nebo si je prostě s něčím spletl. Často vyjde najevo, že komiks nedočetl nebo nepochopil úplně základní věci.

2) Chytrálista se stylem

Další pisálek amatér je schopen psát správně česky, bohužel se prozradí tím, že má mizernou stylistiku. Jeho záměrem je vypadat chytřejší, než opravdu je. Do textu tedy přidává další a další věty, takže snadno vznikne jedno složitě rozvětvené souvětí, která zabírá celý odstavec.

Díky tomu pak vzniká nepřehledný guláš s mnoha vedlejšími odbočkami, které unavují čtenáře dlouhými větami v ještě delších závorkách na několik řádků, ve kterých se čtenář rychle ztratí.Dalším poznávacím znamením Chytrálisty je velké množství přechodníků, mnohdy ve špatných tvarech.

3) Zákeřný spoilerista

Existují i frajeři, kteří do recenze vyžvaní kdejaký spoiler z komiksu. Spoiler je vyzrazení překvapivého momentu v příběhu, například smrt hlavního hrdiny. Samozřejmě se neobtěžují upozornit na spoiler předem. Nejhorší případ Spoileristy nastává, když dojde k vyzrazení pointy příběhu jen proto, aby před námi autor článku zamachroval, jak komiks zvládl dočíst až do posledního obrázku.

4) Sprostý plagiátor

V dnešní době internetu je tak snadné vzít ze zapadlého kouta celý text a přilepit mu jiný nadpis a podpis. Zdánlivě neškodní škůdci článek správně ocitují, ale už nepřidají odkaz na původní zdroj.

5) Recenzent umělec

Existují "recenzenti", kteří sami nejlépe vědí, jak měl příběh v komiksu skončit. Bez okolkou nám servírují svoji verzi příběhu, která by podle nich zcela jistě měla větší úspěch. Jejich návrhy nám vlastně mají říct, že kdyby komiks vyráběli oni, vypadal by lépe. "Celému komiksu by slušely temnější odstíny" je příklad tohoto druhu.

Umělec, který to dotáhl ve svém fantazírování do mistrovské dokonalosti, pak dokáže i určovat, jaké povolání by měl autor komiksu vykonávat místo práce na komiksech: "Kreslíř by měl vyměnit tužku za krumpáč".

Autor:


Autor článku: Džoakimejtr XXIV.
    


Hipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2018
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

Google+

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, zhodnotíme jej
v minirecenzi a představíme v rozhovoru s vámi. Jednotlivé stránky komiksu pak budou postupně vycházet každý týden na pokračování přímo
na hlavní stránce. Kontaktujte nás!