Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Terminátor megarecenze (6): Chci další sexbombu od Nigela Raynora!

02.11.2015, autor: Jo

Dnešní megarecenzí dokončíme crossovery. A pokud jsem si oblíbil scénáristu Rona Fortiera, našel jsem si k němu kreslíře Nigela Raynora. Kéž by tihle mistři spáchali něco dohromady!
The Terminator 2: Infinity (2007)

Na začátku se sděluje, že "Země, 2033. Oni nás považovali za zničené. Neměli pravdu. Skynet žije." Předpokládá se tu, že lidstvo vyhrálo a stroje byly poraženy. Scénárista mluví z pozice strojů. Staví zabijácké stroje do role obětí a zapomíná, že takhle uvažuje jen člověk. Rychle pak skáče z času do času, až se mi zatočila hlava. Dvě okénka z roku 1984, nijak nesouvisející s předchozím ani následujícím děním. 2009. Nápis na destičce 1985 - 2007. Komiks vyšel 2007. Teď máme 2015. Ok, jsem v obraze.

Jenže se tu vynoří někdo, kdo je pod obraz. John Connor se také staví do role oběti, opakují se témata poraženého lidstva a jak je potřeba to těm strojům nandat. Stejný vzorec z pohledu obou znepřátelených stran, to není moc novátorské a už vůbec to nefunguje společně jako celek, zvlášť když se pokračuje v pohledu druhém, již několikrát zpracovaném.

Takže to bych měl první dojmy po přečtení prvních několika stran komiksu Terminator 2: Infinity. Když jsem se pak podíval do Wikipedie, zjistil jsem tam, že komiks má pokračovat v ději filmu Terminator 3: Rise of the Machines. Kdo umí počítat do tří má už určitě všech pět pohromadě.

Hezké obrázky dávají nachvilku zapomenout chybám ve scénáři a nadpisu a tak se kochám a čtu dál. Jakoby mimoděk se tu mihnou dva obrázky z filmu, o kousek dál zase pohled na Einsteina, kosmonauta s americkou vlajkou, Hitlera a někoho podobného Gándhiovi. Nemá to jiné návaznosti, prostě se to objevilo a jede se dál. Ničemu to nevadí ale nemuselo to tu být. To jsem ale zabrousil zpátky na peskování scénáristy, kreslíř je v tom to nevinně.

Všiml jsem si efektní svítivé barvy, vypadá to pěkně a je to používáno ve správných chvílích. Pachatelem tohoto krásného jevu je Inlight studio. Lépeřečeno, tam, kde by za jiných okolností byl kolorista, sem nastoupil celý tým koloristů v Inlight studiu. Kombinace dobrého kreslíře a velkého úsilí celého studia v koloringu se na kresbě projevila opravdu nádherně. Ostatně podívejte se sami na obálku, jak tam ty dva reflektory krásně září.

Druhý sešit představí hlavního záporáka a akční scéna docela ujde.Čtvrtý sešit nabídne zajímavou komplikaci v ději, scénárista se blýsknul v lepším světle. Kreslíř využil jedno spodní okénko na dvou stránkách, tohle samokopírování se mi moc nelíbí. V pátém jsem nepochopil, jestli termouš zaútočil na Johna v reálu nebo jenom ve snu. A chybí, jak vlastně útok přežil. I v komiksu se dá lehce podvádět čtenáře. Karta se obrací a scénárista přichází s hezkým zvratem plus nějaké to zamyšlení o životě..

Po shlédnutí několika filmů a komiksů se mi dere na mysl otázka, proč ještě nikoho nenapadlo napsat něco o tom, jak konkrétně ten vysněný zachránce lidstva John Connor si svůj hrdinský titul zasloužil. Vždy se o něm mluví jako o člověku, který teprve spasí celý lid někdy v budoucnu, ale abychom se dozvěděli, co udělal, to si vždy musíme domyslet sami. I v tomto zpracování toho John moc nepředvedl. Vlastně mě napadá jediné dílo, kde se tak stalo: Terminator: Burning Earth.

Celkově lze říci, že známé téma tu bylo zpracováno slušně, zpočátku to skřípalo, pak se to namazalo a šlo to. Kresba se vybarvila do koukatelných okének, i když jedna lenost kreslíře potápí laťku kvality zase blíž do propadákova. Komiks má otevřený konec, pokračováním je crossover s Painkiller Jane.

Scénárista: Simon Furman (podílel se na komiksech s Transformers, Avengers)
Kreslíř: Nigel Raynor (maloval třeba komiks Battlestar Galactica, Avengers, Green Hornet nebo Judge Dredd)
Nakladatelství: Dynamite Entertainment

Hodnocení komiksu: 70 %
Painkiller Jane (Terminator 2: Infinity Crossover) (2007-2008)

Kresba vypadá hodně líbivě, spousta oblých křivek (nejen sexbomby Jane), malíř používá hodně barevných přechodů. Je jím Nigel Raynor, kterého jsem už pochválil v předešlém Terminátorovi. Černé rámování okének už vnímám jako samozřejmost profesionálů. Painkiller Jane na nás juká v hezkým kukuč na třetí stránce dole a i celkově hodnotím výrazy obličejů hodně pozitivně. Kreslíř umí.

U scénáristy bych řekl, že se v dialozích, i jako vypravěč, přespříliš vykecává. Autorem je Jimmy Palmiotti, ale skoro bych tipoval, že tu žvaní nějaká pavlačová drbna, co má potřebu vyklopit i to, co neví. Třeba na desáté stránce omílá vrátný ve čtyřech bublinách něco, co by se jednoduše dalo shrnout do věty: "Jděte prosím pryč." Skoro si myslím, že scénárista celý děj naházel do bublin a kreslířovi nedal žádné další instrukce, takže chudák pak musel malovat i zbytečné věci, které se čtenář dozví psaným slovem. Na dolním obrázku vypravěč oslňuje svůj ostrovtip třemi různými variantami jedné události, aby zvolil čtvrtou. Autor přemýšlí nahlas, nevynechá žádnou myšlenku, všechno to blije na papír. Prokousávat se celým balastem rychle člověka znudí.

Díkybohu je radost se dívat na hezké obrázky. Ksichtík a tělo v dětem přístupných bikinách vnadné Jane popohání unavené oči slovním plevelem. Na straně 14 se jedna postava ptá dvě zbytečné řečnické otázky a Jane mu na to odvětí: "Jonesi, neptej se tak blbě," což bych považoval za docela inteligentní vtip, kdybych předtím scénáristu tak nerozcupoval svou kritikou.

Nakladatelství si pak ze svých fanoušků dělá srandu, protože po čtvrtém sešitu Painkiller Jane, kde najdeme první díl příběhu, se musí odskočit do šestého sešitu komiksu Terminator 2: Infinity (kde je druhý díl Jane), pak pokračovat pětkou v Painkiller Jane č. 3 a celé to skončí čtvrtým dílem v sedmém sešitě opět nazvaném Terminator 2. Uf. Tomu říkám ping pong crossover jedna báseň!

Kresba ubírá procenta hodnocení z bažin zpátky na břeh. Krásnýma svítivýma zábleskama od kulek začíná pátá Painkiller Jane. Jakokdyby někdo polil papír fluorescenční tekutinou. Wow! Inlight studio se zase blýsklo v nejlepším světle. Následuje trocha akce a naštěstí se u toho moc nemele pantem.

Naásledně se v předlouhých rozhovorech dost často opakovala věta: "Má pravdu." Nejenže se tu hodně kecá, ale ta umělost dialogů zde čouhá jako sláma z bot.

Komiks není přípustný pro děti a mladistvé. Z úst tečou potoky kečupu. Pátý sešit díl třetí končí nepochopitelně. (Spoilery) Proč Termouš utíká bez toho, aby Jane ukončil? Na začátku posledního dílu Jane odváží do márnice. To nechápu. Ve trojce jsme přece Jane opouštěli v pozici, kdy seděla na podlaze a držela hlavu na rameni, což mrtví obvykle nejsou schopni. Scénárista nebo kreslíř dělá školácké chyby. Kloním se k první možnosti.

Kresba drhne sem tam v obličejích. Objevuje se tam víc čar než je přípustné pro ztvárnění vrásek. Zde je vidět, že čáry do obličeje kreslíř naplácal ještě před vybarvením. Po nanesení barevné vrstvy se dílo pokazilo. Aneb když kreslíř neví, co se děje s jeho prací po něm.

Scénář: Jimmy Palmiotti. Společně s Joe Quesadem Painkiller Jane vymysleli.
Kresba: Nigel Raynor.
Nakladatelství: Dynamite Entertainment

Suma sumárum, scénárista za třicet, kreslíř a koloristé z Inlight studia za sto procent. Kresbě jsem za bombasticky vymalovanou Painkiller Jane chyby odpustil úplně. Výsledné procento je silně ovlivněno tímto faktem. Když se zpětně ohlížím po kresbě v předchozím komiksu, kde ještě Jane nebyla, musím říci, že se kreslíř o něco zlepšil. Kreslení ženské hrdinky mu sedlo více.

Napsal jsem, že Terminátoří crossovery stojí za starou belu. Toto tvrzení platí i o Painkiller Jane, byť s malým přípodotkem, že na sexbombu Jane se aspoň dobře koukalo.Kromě své vlastní komiksové řady vznikla i televizní Painkiller Jane a v roce 2005 dokonce i film.

Hodnocení komiksu: 80 %
Autor:


Autor článku: Jo

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
07.01.2019 Terminátor megarecenze (14): Bomba! Teorie velkého třesku!
01.10.2018 Terminátor megarecenze (12): 10+2 robotích filmů před a po
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny


    

fotografie


Vintíř

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiHipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!