Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Tisíc masek: Jebačka a vražděníčko v českém hororu - 40 %

18.05.2016, autor: Já

Komiks Tisíc masek vydalo nakladatelství Kobuta, které každý rok publikuje sborník české mangy Vějíř. Je to tedy taková konkurence Bubblegunu.
Černá příšera mává svýma chapadlama po celé stránce. Vypravěč povídá: "Lidi se dneska málo bojej. A když už se bojej, tak vo špatný věci. (...) Měli by se zas začít bát doopravdy, vod srdce."

Komiks Tisíc masek se dle doprovodných informačních materiálů snaží navodit dojem středočeské vesničky s poetikou jako z filmů Zdeňka Trošky, jenže ta poetika zde úplně chybí. Přiznám se, že jsem autorům skočil na lep právě tím, že jsem takovou poetiku očekával. Jenže hned ve druhé kapitole nás vesničané zasvěcují do temné atmosféry vesnice, kde už hororové kulisy existují před příchodem tajemného cizince. Sprostá mluva také do poetiky Troškových filmů moc nezapadá.

Je to asi stejné matení jako samotný název komiksu, Tisíc masek. Tolik těch masek se tu totiž neobjeví, ani v žádné davové scéně, napočítal jsem jich stěží kolem šesti.

Na straně 20 zatlouká jeden člověk v márnici do mrtvoly kolík do hlavy. Na následujícím okénku z hlavy teče kapalina, což není moc pochopitelné, takhle se lidé nevykrvují a ani mozek není tekutý. A když už do toho takhle detailně vrtám, nechápu, proč se v márnici mrtvola vykrvuje, pokud se máme pohybovat v normálním světě.

V kapitole třetí vidíme trhání zubů a přitom se tu mluví o nasazování zubů do pusy nějakého Franty. Asi nemá smysl hledat logiku v hororech, ale tohle mě prostě uhodilo do očí a musím u toho kroutit hlavou. Kapitola osm asi čerpá inspiraci z Čapkovy knihy Válka s mloky.

Musím zmínit zajímavě ztvárněné rybáky, škoda že vůbec nemluví, mohla s nima být nějaká švanda. Pokud mám zhodnotit kresbu, pak realistická kresba v první polovině nedráždí ani na sebe nijak neupozorňuje, člověk to vnímá jako samozřejmost, že je to hezky nakreslené.

Konec díla je akční podívaná. Spousta čar beze slov a nejde se v tom orientovat, čtenář vlastně zjistí až výsledek, průběh nejde nijak sledovat. Tady kresba spíš mate a nemá žádnou informační hodnotu. Nepochopil jsem například, co to je za předmět na kůlu na straně 77.

(spoilery) Pointa komiksu spočívá v tom, že za smrt obyvatel může záhadný cizinec, který poštve černou kozu proti svým ovečkám. Dá se to možná také chápat i tak, že za vraždy a cizoložství jsou obyvatelé náležitě potrestáni. Nebo přinejmenším i tak, že obyvatelé sedli na špek tajemnému cizinci a nechali se zahubit svoji naivitou a neschopností. Tohle mi přijde jako nosné téma a líbilo se mi to.

Komiks není určen pro děti protože obsahuje nepřístupné záběry na nahá lidská těla, sprostá slova a krev, byť v černobílém provedení. Toto upozornění na nepřístupnost zde chybí.

(spoiler) Postava cizince z úvodní scény může evokovat zombie horory, avšak tenhle týpek zombíkem není, protože nikoho nežere a vlastně se chová ze všech postav v knížce asi nejvíc normálně.

Autoři tohoto díla mají za sebou již několik komiksů. Když jsem se díval na ukázku jedné kapitoly z díla o Jiřím Lábusovi, přišlo mi to docela vtipné. Tisíc masek bohužel žádné vtipy neobsahují.
Autor:


Autor článku: Já

Související články:


Česko
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (11): Nesrovnalosti
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (12) Zdůvodněníhorory
13.04.2015 Čeští Zombíci žerou i dřevo ze stromů! - 60 %
04.11.2013 Po přečtení Space Trashers komiks vyhoďte do popelnice na papír - AKTUALIZOVÁNO
08.04.2013 Živí mrtví 7: Smrt odešla na dovolenou - 80 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!