Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (4): Jak padli Inkové a Aztékové

03.04.2017, autor: Já

Dokončení části o světových zeměpisných objevech.
Kolonizátor a konkistador Hernan Cortes uvěřil slovům Balboy že Aztékové mají zlato. Kortés se proslavil tím že svojí chytrostí Aztéckou říši porazil. Přivezl si ze starého světa vynález pistole a také vyspělejší vzdělání, než jakého stihli dosáhnout starobylí Aztékové.

Na scénu se vrací Francisco Pizarro, o kterém jsme se bohužel nedozvěděli kam ze stránky 39 zmizel. Nejspíš odjel s právníkem pryč.

Cortés porazil indiánský předvoj, což se doneslo k Aztékům. Jejich kněží vítězství přeformulovali jako příchod bohů. Aztécká civilizace v sobě našla dobrácký obranný mechanismus který spočíval v předání darů dobyvatelům s prosbou aby odešli. Jenže těmi dary jen podnítili fantazii dobrodruhů. Komiks informuje že Španělé budovali svůj tábor pomalu a těžce, což bývala byla mohla být výborná příležitost aby Aztékové na Cortése zaútočili. V táboře navíc propukla vzpoura a Cortés se projevil jako nelítostný psychopat když vzbouřence popravil a všechny lodě spálil.

Boj s indiánským kmenem Tlaxcalanů dopadl příměřím. Aztékové si to kdovíproč vyložili jako vítězství námořníků a znovu se je pokusili uplatit s prosbou o návrat. Dobyvační Španělé s psychopatem Cortésem v čele pronikli do hlavního města Aztéků bez obtíží a byli pohoštěni. Hernan začal jednat a výsledkem bylo totální poddání se indiánů.

Hernando Cortés dokázal přesvědčit trestnou výpravu Evropanů namířenou proti němu aby ho neodvlekla. Výprava ho nejenže nepotrestala ale dokonce mu pomohla ukrást další zlato. Tohle pokládám za neuvěřitelně povedený kotrmelec. Cortés zvítězil i když to s ním vypadalo hodně bledě.

Bylo mi indiánů líto do té doby než jsem si o nich přečetl na Wikipedii že praktikovali krvežíznivé lidské oběti (i dětí) svým bohům. A byli to Aztékové kdo ovládli území po předchozích rozvinutějších kmenech. Takže španělští "barbaři" nahradili indiánské barbary a vlastně se nic tak hrozného nestalo. Říká se tomu pokrok, primitivní pohanské náboženství krutých barbarů nahradilo vyspělejší křesťanství.

Strana 73 se hemží vtipným detailním vhledem do podpalubí středověkých lodí. To se mi líbilo hodně.

Život Fernaoa de Magalhaese potvrzuje poučku, že historie se neustále opakuje. Stejně jako Kolumbus žádal portugalského krále aby směl pod jeho zástavou vyplout na objevitelské výpravy. A on opět žádost zamítl. Magalhaes tedy požádal španělského vládce a ten svolil jako i Kolumbovi.

S Pizarrem jsme se setkali u Balboy kde ho zatkl a za zločiny popravil. Francisco Pizarro zopakoval misi Hernána Cortese v bledě modrém.Ještě zarazí že Pizarro odsoudil Balbou který kradl zlato a sám pak naplánuje krádež zlata Inků. Vyplývá z toho že Pizarro byl taky padouch.

Říši Inků čekal zánik o deset let později než Aztéckou. Kdyby byli informovaní mohli se na to nějak připravit. Jenže oni neměli ani vlastní písmo a ani nevynalezli kolo. To hodně vypovídá o zaostalosti jejich civilizace. Jejich obdoba desatera sestávala pouze ze tří pravidel, nekrást, nelhat a nebýt líný. Jejich pověsti se ale dost podobají těm biblickým: o stvoření a o potopě.

O vyhlazení celé Incké kultury rozhodla obyčejná lidská neslušnost. A zároveň předsudky. Komiks to vypráví krásně názorně a vyplývá z toho že odmítnout dar je hluboce neslušné. Velmi inspirující poznatek doložený zkušeností.

Inkové znali zlato a uměli jej zpracovávat. Vytvořili z něj umělecké předměty které Španělé roztavili na zlaté pruty aby si úlovek mohli rozdělit. Myslím že tak snadno jako oni snad nezbohatl nikdo na světě, včetně zlaté horečky na Aljašce. Komiks dává vyniknout v plné nahotě tomu pravému důvodu, proč Evropané jezdili do Nového světa. Kvůli zlatu a snadnému zbohatnutí. Vysnili si nepřístupnou zemi zvanou Eldorádo, plnou zlata. Jako nechtěný vedlejší produkt při svém pátrání výborně zmapovali nový světadíl za což jim patří dík.

Inků je mi upřímně líto víc než Aztéků protože stačilo několik tisíciletí a možná by naši evropskou civilizaci dohnali.

Pokračování příště

Zdroje: Wikipedie

Nerozuměli jste některým slovům? Vyhledejte si je ve slovníčku inglišové češtiny.
Autor:


Autor článku: Já

Detaily o komiksu:

Titul: Obrázky z dějin zeměpisných objevů (a výletů)
Série: Obrázky
Scénář: Jiří Černý
Pavel Zátka
Kresba: Jiří Kalousek
Lettering: Jiří Kalousek
Žánr: Historický (CZ).
Rok vydání: 2016
Počet stran: 141
Formát: 170 x 245
Vydavatel: Albatros
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Česko
09.04.2019 Komiks Obrázky z dějin českých objevů a vynálezů - 80 %
09.04.2019 Komiks Obrázková kronika českých dějin - 90 %
08.04.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (10): Srovnání komiksůKomiksová série Obrázky
09.04.2019 Komiks Obrázky z dějin českých objevů a vynálezů - 80 %
09.04.2019 Komiks Obrázková kronika českých dějin - 90 %
08.04.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů - 10 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!