Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (5): Cigarety, kokain a čokoládu máme od Indiánů

31.07.2017, autor: Já

Úvahy a zamyšlení nad světovými zeměpisnými objevy.
O Machu Picchu (čti Maču Pikču), opuštěném městě Inků, na které Španělé prý nikdy nepřišli, sice v komiksu není jediná zmínka ale zde jej uvedu. Bez jednoho amerického dobrodruha archeologa by čekalo na objevení déle než do roku 1911. Inkové postavili tajné město o kterém nikdo na světě nevěděl. Toto město ale bylo nalezeno opuštěné.

Přišel jsem na tyto varianty co se mohlo stát.
1.) Inkové asi zjistili že se Španělů není třeba bát a tak tajnou skrýš opustili a asimilovali se mezi Španěly.
2.) Ti co tam zůstali vymřeli sami osamocení a nerozvinuli se ve vyspělejší civilizaci.
3.) V jednom televizním dokumentu se zmiňoval o tom že se mohlo jednat o letní sídlo. Z této možnosti vyplývá další nelichotivý závěr a sice že toto rekreační místo asi přestalo vyhovovat moderním požadavkům mladých Inků.
4.) Čistě pro pořádek ještě uvádím že někteří záhadologové sem umisťují Atlantidu

Machu Picchu se stalo díky anketě dne 7.7.2007 jedním z nových sedmi divů světa.

Potomci Inků dodnes žijí v Peru a tvoří polovinu jejího obyvatelstva. V Peru věří 90 procent lidí v křesťanství.

Od Indiánů nám toho moc nezůstalo ale něco přece jen ano. Čtyři dohody od Toltéků, je o tom krásný článek na Wikipedii, ale to ještě není jisté jestli tahle moudrost opravdu pochází od Toltéků. Vlastně mi přijde že Toltécké dohody vznikly jako poučení pro Indiány jak se chovat k vyspělejší civilizaci. Co jiného má znamenat "Nevytvářejte si domněnky"? Inkové si vytvořili domněnku že kolonizátoři jsou lupiči a vrahové. Přitom ti přijeli s návrhem spolupráce a nabídli jim dar kterým oni pohrdli. Na základě svého předsudku. Místo otázek které měli Inkové položit Evropanům se rozhodli svou hloupostí odsoudit svoji říši k záhubě.

Toltékové vyhynuli ještě před příchodem dobyvatelů. Za jejich dědice lze považovat Aztéky. Aztéky si Španělé porobili vyspělejším způsobem boje. Z části pomohla náhoda protože Aztékové podlehli moru který do Ameriky zavlekli Evropané.

Do roku 2012 se ještě držel Mayský kalendář. Prý nejdokonalejší kalendář na kontinentě.Jenže se ukázala jeho primitivní zaostalost.Svět dne 21. 12. 2012 neskončil a zbytečně jen mnoho lidí vystrašil. Mimochodem, ten den překonalo virální video Gangnam Stajl miliardu shlédnutí.

Asi nejlepším vysvětlením trapného konce světa v Mayském kalendáři se jeví ftip že jim na tom šutru došlo místo. Článek o Mayském kalendáři na Wikipedii vůbec nečtěte je strašný. Mluví o nějaké vyspělé cykličnosti ale o jeho konci a o předpovězení konce světa tam není ani slovo.

Mayové podlehli vlivu Evropské kultury pravděpodobně jako poslední původní obyvatelé Ameriky. Jako jediní z předkolumbovské éry vynalezli písmo. Používali číslo "nula" kterou jsme my v té době ještě neznali. Jenže neuchránili své vzácné písemné památky a jejich bohatství a odkaz zanikli. Wikipedie poznamenává že odolávali dobytí nejdéle právě kvůli své dosažené vyspělosti.

Abych zase indiánům moc nekřivdil, i oni přispěli svou trochou do mlýna současné světové kultury. Tak třeba indiánský běh je docela dobrá myšlenka. Kuřáci mohou frajeřit že spolu kouří dýmku míru. Ze zemědělských plodin jsou dnes v módě chia semínka nebo rýže quinoa kterou Inkové považovali za matku všeho obilí. A nelze zapomenout na kokain nikotin a čokoládu které rostly v amazonské džungli a indiáni zjistili k čemu se dají využít. Slovo čokoláda navíc prý pochází ze slova xocola-tl a znamená to hořká voda. Jinde jsem naopak četl že slabiky "láda" mají původ z italského slova "latte", mléko.

Přidávám do placu ještě poznatek Markéty Křížové (z Wikipedie), že současní Indiáni mají v USA postavení jako u nás Romové.

Napadlo mě jak by to dopadlo kdyby nás navštívili mimozemšťané s vyspělejší civilizací než je ta naše. Jestli bychom se náhodou také neocitli v roli Indiánů. To největší vítězství s pokročilejší kulturou by mohla být jedině spolupráce a vzájemná inspirace a společný vývoj. V opačném případě vyhubení nebo porobení tomu lepšímu. Naštěstí máme atomovku takže snad je naše budoucnost tímto zajištěna...

Během čtení komiksu a psaní recenze jsem haněl a plival na konkistadory, jací to jsou darebáci a psychopati. U příkladu Balboy došlo k tomu že na Balbou byl vydán zatykač ale jelikož jako první na světě spatřil Tichý oceán, král svůj rozsudek zrušil. Což je něco nevídaného kdyby to platilo v současné společnosti. Jako kdyby vrah vynalezl převratný objev a místo trestu dostal Nobelovku a milost.

V předkolumbovské Americe vládlo právo indiánské společnosti, kdybychom takto uvažovali. Jenže přišli silnější dobrodruhové a slabé civilizace se nedokázaly ubránit. Situace se změnila v divokou džungli kde najednou platily Darwinovské zákony přírodního výběru. Nezanikly úplně ale nikde v Americe nevidím Aztéckou republiku nebo snad Inckou monarchii a dokonce ani Mayské spojené státy.

Zlodějiny a vraždění měly původně soudit indiánské orgány činné v trestním řízení. Jenže co si počít když obyvatelé vzhlíželi na padouchy jako na bohy? Děly se nespravedlnosti zlodějiny a vraždy což je neomluvitelné. Naštěstí komiks nezatajuje jak hrůzní Evropané skončili.

Zmíním i další teorii která se sem báječně hodí. Teorie neviditelné ruky. Sobečtí konkistadoři šli po zlatu a snadném zbohatnutí a jakoby mimoděk, jako vedlejší produkt, probádali celý nový kontinent skrz naskrz a zanechali nám mapy nového světa.

Dobyvatelé si zaslouží opovržení za vraždění a loupení. Španělé si prostě brali co chtěli a jelikož to bylo snadné a nikdo je nezastavil tak si odnesli co jim Indiáni dokonce sami nakonec dali.

Naštěstí je dobyvatelé nevyvraždili do posledního člena a potomci dodnes žijí a zachovávají si některé tradice i dnes. V Praze na Andělu občas koncertují nějací Indiáni v kostýmech a hrajou moc pěkné melodie na panovy flétny a bubínky.

Pokračování příště

Tento článek byl původně zveřejněn dne 6.2.2017

Zdroje: Wikipedie

Nerozuměli jste některým slovům? Vyhledejte si je ve slovníčku inglišové češtiny.
Autor:


Autor článku: Já

Detaily o komiksu:

Titul: Obrázky z dějin zeměpisných objevů (a výletů)
Série: Obrázky
Scénář: Jiří Černý
Pavel Zátka
Kresba: Jiří Kalousek
Lettering: Jiří Kalousek
Žánr: Historický (CZ).
Rok vydání: 2016
Počet stran: 141
Formát: 170 x 245
Vydavatel: Albatros
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Česko
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (11): Nesrovnalosti
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (12) ZdůvodněníKomiksová série Obrázky
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (11): Nesrovnalosti
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (12) Zdůvodnění
09.04.2019 Komiks Obrázky z dějin českých objevů a vynálezů - 80 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!