Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Obrázky z dějin zeměpisných objevů - 10 % - AKTUALIZOVÁNO

08.04.2019, autor: Jan

Rozbor staršího vydání komiksu z roku 1992 s komiksovým scénáristou Jiřím Černým a komiksovým kreslířem Ervínem Urbanem.
Upozornění: Byl jsem okraden o některé cennosti a k mému údivu zmizelo i pár rozpracovaných materiálů k recenzím. Proto zveřejňuji nedodělané články bez hlubších úprav. Některé články čekaly v šuplíku i dva roky a proto je patrná i jejich neaktuálnost.

Komiks podědil stejnou formu od Obrázků z českých dějin a pověstí, kdy po řádku obrázků následuje dvouřádka textu. Občas se ale zažitá forma rozbije a obrázek zasahuje přes dva řádky, přičemž polovina řádku zůstává rozdělena na samostatné řádky (poprvé na str.30). Nevypadá to moc dobře a také to znejistí při čtení, co číst dříve.

Na straně 23 potěší mapa kudy Marco Polo cestoval, bohužel se neshoduje s právě skončeným vyprávěním. Chybí tam návštěva Japonska a pak nesouhlasí návštěva Cejlonu před zastavením v Indii.

Některým dobrodruhům štěstí přálo, jiní uvízli anebo i zemřeli na výpravě. Každá kapitola je poučná a zajímavá.

Před příběhem Bartolomeua Diaze a Vasca de Gamy se nachází mapa, která se měla objevit až po kapitolách na konci protože nechtěně spojleruje kdo se dostal do Indie a kdo ne. Před Vaskem de Gamou se pak nelogicky nachází Kryštof Kolumbus. A další zvláštnost: Bartolomeo Diaz doplul pouze k mysu Dobré naděje v Africe ale říká se že objevil cestu do Indie kam však nikdy nedorazil.

Po připlutí do Indie byli námořníci přijati samotným vládcem a mně vrtá hlavou jakým jazykem se domluvili na spolupráci když se jednalo o první kontakt mezi Portugalskem a Indií.

Kapitola o Bartolomeovi Diazovi učí o jeho neschopnosti a neznalosti. Hned na počátku si všímám jeho první manažerské selhání. Zásobovací loď totiž nechává v půli cesty odpočívat a pokračuje bez ní.

Když pluje u pobřeží, bojí se aby plavidlo neuvázlo na mělčině. A tak velí jet co nejdále od pevniny až ji ztratí z obzoru. Ztratí se a jen díky štěstí se přiblíží k pevné zemi. Zásoby už pomalu došly a Diaz místo aby zakotvil, snaží se zjistit jestli je pevnina ostrov nebo ne. Posádka se naštěstí vzbouří takže zakotví a doplní zásoby. Tato pasáž není příliš jasná takže jsem to možná pochopil jinak než jak to zamýšlel autor. Ještě by teda přicházela v úvahu varianta že Diaz chtěl dosáhnout Indie a posádka už jeho chybných rozhodnutí měla plné zuby takže do vysněného cíle nepokračovali.

Na straně 91 jsem se dočetl vynikající a zasvěcený úvod do problematiky pirátství. Na následující stránce jsem se dočkal mapy. Nepochopil jsem ale vyznačené demarkační čáry. Pomohla až Wikipedie. Místo toho aby si Španělsko a Portugalsko rozdělili nový světadíl vejpůl, skoro celou Kolumbovu kořist uzmuli Španělé a Portugalci si vzali Afriku a Asii. Takže oni si nerozdělili právě objevený Nový svět ale celou zeměkouli. Pozoruhodné.

Výsledkem ale stejně bylo že Portugalci s Brazílií expandovali hluboko přes dohodnutou linii. A také Španělé na lajnu kašlali když se usadili na Filipínách a také v Africe kde mělo vládnout Portugalsko. Dohodli se na rozparcelování celého světa a pak si stejně dělali co chtěli. Dohodu vůbec nebrali v potaz ani Angličané kteří si prostě svoji vůli vybojovali nad Španěly a založili první kolonie v USA. Francouzi se usídlili v dnešní Kanadě, Švédové zkusili vybudovat Nové Švédsko které bylo pohlceno Nizozemci. Ti založili Nový Amsterodam a Angličané z něj udělali Ňů Jórk.

Po objevení Ameriky se označením světové velmoci pyšnily Španělsko a Portugalsko. Francie i Anglie měly stejnou šanci převzít otěže světové dominance stejně jako dosavadní hegemoni měli možnost si svou pozici udržet. Přesto víme že nejlépe z tohoto souboje vzešlo Spojené království. Britské impérium dosáhlo na vrchol poražením Francouze Napoleona Bonaparte. Když chtělo zabránit Rusům v expanzi na jih, snažilo se ovládnout Afghánistán který se však ubránil. Na tomto místě je zajímavé zmínit že Afghánistánu se snažili zatopit i Rusové a dnes Američané, nikomu se ho ale zlomit a porobit nepodařilo. Britové po první světové válce post světového vládce předali USA a v tomto uspořádání se nacházíme doteď.

Když se vrátíme zpátky do komiksu ve vyprávění o Beringovi překvapí že po tolika výpravách v historii se noví objevitelé nepoučili od předešlých, a hynuli na kurděje.

Otáčím na stranu 118 a opět narážím na mapu před příběhy. V tomto komiksu jednotné pravidlo jestli je mapa před nebo mapa po příběhu neplatí.

Z počínání Francouze de Bougainvilleho dýchá jistá slušnost oproti Španělským průzkumníkům. Člověk se neubrání srovnávání různých národností. Oba cestovatele sice dělí 200 let takže Francouz mohl být kultivovanější díky jiné době. Možná bych si ale tipnul že francouzský současník Cortéze by se choval stejně jako krutý dobyvatel kdyby byl na jeho místě.

Srovnání se nabízí mezi domorodci. Tahiťané byli pohostinní zato Šalamouňané se moc nevyznamenali. Odlišné chování jsem našel i v rámci Maorů z Nového Zélandu, na Abela Tasmana zaútočili kdežto na Jamese Cooka nikoliv. Celé to korunuje pozdější příhoda kdy Maorové zavraždili část Cookovy posádky když u toho nebyl. Cook musel být výjimečný člověk když darební Maorové si na něj nic nedovolili ale na všechny ostatní ano. Dokonce se ho báli když je po letech navštívil, neuvěřitelné. Bohužel na Havajských ostrovech jeho kouzlo vyhaslo.

V pozorování rozdílů u Jamese pokračuju. Ten byl jistojistě chytřejší než Francouz protože si na palubu vzal kyselé zelí proti kurdějím. Zde mi tento recenzovaný komiks dobrou radou připomněl užitečnou sérii Jak přežít.

Přišlo mi zvláštní že Cook pojmenovával nové ostrovy, ty ale dnes nesou jiné názvy. Stejně jako Tasman pátral po tajemné Jižní zemi kterou předpověděl už Aristoteles . Antarktida musela na prozkoumání počkat jako poslední z bílých míst mapy světa..

Narazil jsem na dva jediné Čechy v komiksu. Jakéhosi Antonína Steckera (str. 151) a na Emila Holuba, který šel ve stopách Livingstona. Stejně jako on i jeho čekalo drama a boj o přežití. Bohužel jejich mapa (str. 182) není vidět celá.

Polární cestovatele musí člověk obdivovat protože na přelomu devatenáctého a dvacátého století zdolávali kruté nepřízně počasí v obyčejných hadrech své doby, maximálně v nějakých eskymáckých kůžích. Oproti dnešku kdy si můžeme koupit bundu s protivětrovým protidešťovým a membránovým systémem v každém hypermarketu, to tehdy dobrodruhové museli mít mnohem náročnější.

Na konci kapitoly o Robertu Edwinovi Pearym se nějaký F. A. Cook(odlišný od Jamese Cooka) hádá s Pearym že byl na severním pólu o rok dříve. Příběh Cooka se v knize nevyskytuje a vědci prý přiřkli prvenství Američanu Pearymu. Jenže na severním pólu byl ve skutečnosti jako první Čech, a to nemyslím Járu Cimrmana.

Ve vydání 1992 se Arktický Bismarck do Obrázků z dějin zeměpisných objevů nedostal čímž komiks o hodně přišel. To se také projevilo na konečném procentu hodnocení.

Pokračování příště

Zdroje: Wikipedie

Nerozuměli jste některým slovům? Vyhledejte si je ve slovníčku inglišové češtiny.
Autor:


Autor článku: Jan

Detaily o komiksu:

Titul: Obrázky z dějin zeměpisných objevů
Série: Obrázky
Scénář: Jiří Černý
Kresba: Ervín Urban
Žánr: Historický (CZ).
Rok vydání: 1992
Počet stran: 237
Formát: 170 x 245
Vydavatel: Albatros
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Česko
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (11): Nesrovnalosti
08.04.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (10): Srovnání komiksůKomiksová série Obrázky
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (11): Nesrovnalosti
08.04.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (10): Srovnání komiksů
03.12.2018 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (9): Kalousek leteruje - AKTUALIZOVÁNO


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!