Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Tichošlap: Brejking ňůs! Houmlesák a sex české šlechty - 100 % - Aktualizováno

02.04.2018, autor: Já

Komiksový debut českých autorů vystihuje skutečný a uvěřitelný pohled do života dnešních byznysmenů a byznysmenek, novodobé české šlechty. Nechybí ani bezdomovci a pár seniorek.
Na začátek musím zmínit svůj střet zájmů protože Jirka Carda, kreslíř Tichošlapa, publikuje své autorské komiksy tady na blogu v rubrice komiksy zdarma . Na křestu komiksománu mi řekl že celou práci měl hotovou za dva a půl roku.

Četl jsem komiksy ze kterých jsem v potu tváře stěží vyždímal jeden komentář. Nejhorší to bylo u minirecenzí některých komiksů z časopisů. A pak stačí narazit na veledílo veleumělce a najednou mám tendenci všechno a všechny okomentovat a ohodnotit. Takto v současné době vzniká i gigarecenze Obrázků Jiřího Kalouska.

Komiksomán Tichošlap jako veledílo určitě označím po právu a zásluhu na tom má scénáristka Sylva Lauerová, autorka knižní nekomiksové bestsellerové předlohy stejného názvu. Komiks přetéká velkým množstvím zajímavých podnětů k přemýšlení a jelikož mě formát mnohačlánkové gigarecenze dost vyčerpává, uchýlím se k výběru jen toho nejdůležitějšího v běžné jednodílné recenzi.

Scénáristka prostřednictvím jedné z postav správně upozorňuje že v metru chybí překlad hlášení do angličtiny, například na přestupních stanicích a na Hlavním nádraží. Na digitálním ježkovi (tak jsem si pojmenoval ten červený led displej s informacemi o příštích zastávkách) už angličtina běží. Sice v dost neumětelském překladu: "get off on the right side in the direction of travel" ale budiž, pokus o pomoc cizím turistům se počítá. První kousky mluvené angličtiny slyšíme od hlasatelů na konečných stanicích: "exit the bus" nebo "exit the train", což mi také ale zavání otrockým překladem.

Jásám nad novinkou české ingliš: "Támhle jde Pít". Ne "pít" ale "Pít", Pete, Petr. Bohužel mail není mejl, ale tetelím se z "benkingu". Už se těším jak narazím na zprávy z "Uajt Hauzu" v Jůesej reportéra Síenen. Lingvista Karel Oliva zvolil slovem roku 2016 "establišment" (sic!) a uvádí posun počešťování podle vzoru tramway - tramvaj. Fenkjů a jen tak dále, tohle považuju za nanejvýš nej a kůl.

Scénáristka bravurně zachytila úseky životů pestré škály osobností. Předvedla úžasný pozorovací talent a na papír zvěčnila podobu současné přítomnosti, jak si právě teď tady v Česku žijeme.

Komiksomán dává zasvěceně nahlédnout do ženského trápení. Výborně je zachycená partnerská hádka, Scéna pod mostem vypadá více než realisticky a houmlesák pronáší životní moudrost. Je to právě ta autentičnost a skutečný život bez růžových brýlí, co mě trká do očí. S touto opravdovostí se moc často nesetkávám.

Líbilo se mi jak jedna postava radí že na usnutí platí meduňkový čaj. Děkuji za tip to se může někdy hodit.

Na kresbě oceňuji inovativní rámečky. Přemýšlivé šipečky jsou použité pro vzpomínání na děj v minulosti. Jiný přemýšlivý zobáček vede k celému panelu. Jedna bublinová šipka visí za hlavou aby ničemu nevadila. Dosud jsem neviděl podobnou úpravu někde jinde.

Oči se světelným efektem. Pohled do tváře pana T. odhaluje stařeckost, která však kontrastuje s mladou rukou.

Hlavní nádraží se kreslířovi povedlo vymalovat hezky. Pihou na kráse jsou eskalátory které na Hlaváku jezdí jen nahoru. Tichošlap vchází do metra asi na Staroměstké ale tam nejsou čtyři eskalátory. Možná je ale lepší nevědět kde ten pán žije.

Slzy vypadají zvláštně. Jako kdyby kapala samotná kůže. Přesto to vyznívá působivě. Podruhé tečou slzy smíchu. Nakreslit vodu bývá asi nejtěžsím džobem na které kreslič narazí, stejně jako třeba znázornit moře v animovaném filmu aby to nevypadalo tak uměle.

Kreslíř si dal tu práci a poctivě zpodobnil drobné detaily tváří i věci v pozadí.Vtip obrazovou formou se povedl u houmlesáků kde jim lítaj zuby z huby. Malůvky se vyjímají originálním stylem, nikdo jiný takto nekreslí a autora lze snadno rozeznat od ostatních. Což je hodno uznání.

První dojem z obrázků tedy nemám nijak valný, připomnělo mi to moje zápolení s mangou kde se mi mnohé věci také nejdřív moc nezdály. Člověk si ale zvykne a pak vidí i to dobré.

U otravné hajzlbáby jsem se ušklíbl, jak sahá cizímu člověku do kapsy. Při druhém čtení jsem zjistil, že ona mu tu věc dává!

Trošku jsem rozpačitý z prodakt plejsmentu. To by mělo být předem oznámeno.

(Upozornění na spoilery v následujících dvou odstavcích:) Komiksomán je opepřen lehkou erotiku, například ve sprše, kreslíř kráčí po hraně přístupnosti zobrazením jedné půlky ňadra. Tímhle faulíkem se komiks zařadil do kategorie nevhodné pro mládež a kdyby tam tato scéna nebyla byl bych radši. Jinými slovy s touto lechtivostí nesouhlasím i z toho důvodu že ve sprše je sex docela o hubu.

Konec se dá vysvětlit vícero variantami a nějak nevím která je ta správná. Tahle nejednoznačnost ve významu se mi moc nezdá. Nějak mi nesedí ty předešlé scény kde Tichošlap jakoby vysává z lidí emoce. Ale je také možné že jsem to nepochopil správně.

Závěrečné slovo o celkovém dojmu je tedy následující. Scénáristka mě oslnila zachycením pronikání ingliš do češtiny. Velkým plusem onálepkuju tento komiks díky přesnému pohledu do života současných manažerů a manažerek, co si pořizují paní na uklízení jako to praktikovala kdysi šlechta. Líbí se mi že jsme se v Česku dopracovali do tohoto stádia a že to signalizuje návrat starých dobrých časů v novém hávu. Tímto poznatkem jsem byl nadšený, vlilo mi to nový optimismus do života.

Kreslíř má svůj nezaměnitelný styl který mi však moc nejde pod fousy. Ale má i své lepší chvilky. Bohužel se mu do repertoáru vloudilo pár detailních chybiček z pražského metra. Jako třeba že na áčku nejezdí Čékádé-Símensy.Přitom náměstí Míru na Vinohradech vystihl chvályhodně takže ukázal že bez chyb to také umí.

Nicméně selhávající kresba nikdy nesklouzla do roviny abych ji odepsal úplně. Vyložené nesmysly jsem nenašel žádné. Skuteční lidé které potkávám na veřejnosti taky nevypadají jako halyvůdské hvězdy. Chyby kresliře tedy komiksománu odpouštím, čímž přidávám do svého střetu zájmů další polínka do ohně. Na Jirkův styl jsem si stačil zvyknout díky jeho minulým komiksům a proto ty ksichtíky a jiné nešvary nekritizuju tak ostře.

V jedné knížce jsem zahlédl myšlenku že přátelství recenzenta s autory hodnocených děl zabíjí hodnověrnost článku. Což je krutá pravda. Nezávislost recenzování znamená nemít žádné přátelské vztahy k autorům ani k nakladatelství.

Tato recenze je mým prvním pokusem jak se se střetem zájmů popasovat a zachovat si nadhled.

Děj komiksovánu se mi líbil a jediné dva kopance scénáři udílím pouze za sprchu a za příliš stručné zakončení . Nadšení z ingliš a z nově rodící se šlechty o mnoho převážilo nepodstatné drobnostmi. Komiksomán tedy hodnotím stovkou.

Upozornění: Článek byl mírně zkrácen
Autor:


Autor článku: Já

Související články:


Česko
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (11): Nesrovnalosti
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (12) ZdůvodněníXXX
09.11.2012 Crying Freeman Plačící drak vol.4: Všude vidíme jen samý sex – 50 %
07.11.2003 BUBLINY A OBLINY (7) – ÚCHYLKA WEBOVÁ
31.10.2003 BUBLINY A OBLINY (6) - PROČ DOŠLA RŮŽOVÁ? III.


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!