Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

Sračkovité Želvy Nindža vykapali z prdelí dvou buzerantů

25.01.2022, autor: Zarkoff

Přeloženo z článku „Cowabunga! Le Tartarughe Ninja festeggiano 25 anni di battaglie.“ , který napsal Andrea Antonazzo a který vyšel roku 2009 ve 176. čísle časopisu ©„Fumo di China“ /Co.Ge.S.E. na str. 20 až 21.
Upozornění: Nadpis článku je redakční. Vysvětlení uvedeného názoru se v článku nevyskytuje.

Aktualizace 25/1/2022: Text byl v minulosti oflajn a dnes je znovu onlajn. Text byl onlajn od 10/9/2018 a dnes bylo upraveno datum na 25/1/2022

Leonardo, Raffaello, Donatello a Michelangelo. Tak se jmenovali čtyři největší italští renesanční umělci, tak se ale rovněž jmenují poněkud zvláštní želvy s humanoidními rysy a nadlidskými schopnostmi, totiž Želvy Ninja!

Tyto hrdiny, kteří se dnes již stali pevnou součástí kolektivního povědomí, vytvořili před 25 lety dva mladí autoři Kevin Eastman a Peter Laird. Nejprve se dlouho marně pokoušeli najít nakladatele pro svůj komiksový výtvor, až se nakonec rozhodli, že první album vydají černobíle vlastním nákladem a pod vlastní hlavičkou Mirage Studios. Debut byl senzační: prvního dubna roku 1984 prezentovali na conu v Portsmouthu první číslo komiksu Eastman and Laird’s Teenage Mutant Ninja Turtles, jehož 3000 výtisků se vypařilo jako pára nad hrncem! První album, stejně jako i alba následující, bylo ostatně omylem vytištěno ve velkém formátu: autoři sice tiskárně vysvětlili, že chtějí mít barevnou obálku a vnitřek černobílý, ale zapomněli určit rozměry alba.

U vzniku Želv Ninja stál vášnivý obdiv ke dvěma komiksům Franka Millera: Daredevil a Ronin. Ale nejenom obdiv, protože se Želvy zrodily v důsledku stejné nehody, po které oslepl Matt Murdock (alias marvelovský Devil); první příběhy byly navíc prostoupeny stejně nezdravou a dekadentní atmosférou jako Millerovy komiksy, i když byly kresleny mnohem undergroundovějším stylem (za zmínku stojí, že Eastman i Laird kreslili značně podobným stylem, takže se u kresby tužkou mohli střídat bez velkých problémů). Existuje však řada dalších odkazů na millerovské série, počínaje jménem želvích protivníků, tj. Foot Clanu, což je protějšek Devilových protivníků, ninjovské organizace The Hand. Série se odehrává v ryze městském prostředí se silnými orientálními konotacemi.

Podstata úspěchu

Jak jsme již řekli, Želvy Ninja měly okamžitý úspěch, který přivábil nově vzniklou firmu na výrobu hraček Playmates Toys. Díky ní se Želvy i všechny další postavy jejich komiksu staly součástí nejen série hraček, ale i animované série pro mládež, která se vysílala od roku 1987 dobrých deset let. Tvary protagonistů se zaokrouhlily a zvláčněly, jejich dobrodružství zprůhledněly a staly se zábavnější. Právě v uvedené sérii získali naši hrdinové charakteristiky, které je proslavily po celém světě: například vášeň pro pizzu a barevné maskování (zpočátku měli všichni červené masky, nyní měla každá jinou barvu).

Potom si už Eastman s Lairdem nenechali takřka nic ujít: figurky, videohry, ani ostatní možné myslitelné druhy hraček a upomínkových předmětů. Roku 1990 dorazil do kin první ze tří hraných filmů s Želvami Ninja: Teenage Mutant Ninja Turtles, který režíroval Steve Barron podle scénáře původních komiksových autorů. Film reprodukoval temnou atmosféru prvních komiksů, zachoval však zároveň ironické pojetí animované série. V následujících dvou letech spatřila světlo světa dvě pokračování: film Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze, který režíroval Michael Pressman a který se zřekl temné atmosféry svého předchůdce; a film Teenage Mutant Ninja Turtles III, režiséra Stuarta Gillarda, ve kterém jsou Leonardo a spol. katapultováni do feudálního Japonska. Roku 1997 se na tlevizních obrazovkách objevila hraná série Ninja Turtles: The Next Mutation, která však měla tak malý úspěch, že byla stažena po několika epizodách.

Nicméně popularitu želvích hrdinů potvrdila jejich účast v krátkém animovaném filmu z roku 1990 All Stars to the Rescue, ve kterém po boku dalších známých animovaných postaviček (Kačera Donalda, Bugs Bunnyho, Muppets a Winnie the Pooh) upozorňovali mladé diváky na nebezpečí spjatá s narkotiky.

A co komiksy?

Uprostřed toho všeho však Easman s Lairdem nezapomínali na médium, se kterým to všechno začalo, tj. na komiksy. Původní série totiž i nadále vycházela, udržovala si charakter „pro dospělé“ a roku 1993 vyšlo již její 62. číslo. Tímto číslem série nebyla uzavřena, vycházela dál, avšak od čísla 1 (to se opakovalo ještě dvakrát, takže dnes vychází již její čtvrtá řada). Ke dvěma původním tvůrcům se brzy přidružili další dva (dodnes aktivní) autoři: Jim Lawson a Eric Talbot, spolu s mnoha dalšími hostujícími umělci, kteří s nimi během let spolupracovali, jako např. Dave Sim, Steve Bissette, Rick Veitch, Michael Zulli a Richard Corben. V průběhu těchto let měli naši Želví Ninžové možnost potkat několik charakteristických postav amerického nezávislého komiksu, jakými jsou Usagi Yojimbo či Flaming Carrot.

Kromě základní edice vydalo Mirage během let také paralelní sérii Tales of the TMNT (která dodnes vychází) a množství speciálů respektujících základní linii původní verze Želv Ninja. S ohledem na mladší čtenáře, kteří se s želvími protagonisty seznámili prostřednictvím animované série, dali Eastman a Laird vydavatelství Archie Comics roku 1989 svolení, aby vyrukovalo s novou sérií, nazvanou TMNT Adventures, jejíž obsah blíže navazoval na události prezentované na malé obrazovce (série vycházela do roku 1996).

Želvy v novém tisíciletí

Roku 2003, s ohledem na blížící se dvacetileté výročí, debutovala nová, dobrodružně laděná animovaná série, která respektovala ponurou atmosféru původních komiksů a ve které byl character design navržen tak, aby postavy tolik nepřipomínaly „oživlé loutky“. Tato série měla pozoruhodný úspěch, takže inspirovala vznik nového filmu, který dostal prostě pojmenování TMNT. V kinech se objevil v březnu roku 2007, režíroval jej Kevin Munroe a byl celý realizován pomocí počítačové grafiky ve stylu prvního filmu (přičemž navazoval na děj třetího filmu).

Dvacáté páté výročí zrodu Želv Ninja zavdalo podnět k několika iniciativám: vznikla například nová počítačová hra (TMNT Smash-Up) a především nový dlouhometrážní animovaný film, který vyrobila společnost 4Kids Entertainment a který se jmenuje Turtles Forever. Film má neobvyklý námět: vypráví o setkání tří generací Želv, konkrétně komiksových Želv z roku 1984, Želv ze dvou animovaných seriálů z roku 1987 a Želv z roku 2003. Jde o chaotický propletenec postav, z něhož je mimo jiné zřejmé, že se z  Želv Ninja stal významný fenomén, který prostřednictvím nejrůznějších výrazových forem může oslovit diváky nejrůznějšího věku.
Autor:


Autor článku: Zarkoff
    
Já Jóachym Rychtář


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!