Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Populární komentátor z televize kreslil svůj život v komiksu

17.09.2018, autor: Zarkoff, Zarkoff

Harvey Pekar se narodil roku 1939 v Clevelandu (Ohio) a odešel navždy 12. července 2010; zanechal po sobě svůj životní komiks American Splendor.
(Přeloženo z článku „Splendore americano. Un ritratto di Harvey Pekar“, který napsal Claudio Calia a který vyšel roku 2010 ve 187. čísle časopisu ©„Fumo di China“ /Co.Ge.S.E. na str. 9)

Harvey Pekar se narodil roku 1939 v Clevelandu (Ohio) a odešel navždy 12. července 2010; zanechal po sobě svůj životní komiks American Splendor. Pracoval na něm celkem 34 let a vytvořil 39 sešitků, z nichž prvních 15 (do roku 1990) vydával vlastním nákladem, načež při jejich publikování spolupracoval nejprve s vydavatelstvím Tundra, poté s Dark Horse a nakonec našel útočiště v bohatém katalogu Vertiga (značce, kterou vlastní DC Comics a která je zaměřena na poučené čtenáře).

O čem pojednává American Splendor? Jde o název časopisu, který obsahuje krátké příběhy, kreslené pokaždé jinými umělci na stále stejný námět, jímž je život Harvey Pekara, státního úředníka, zaníceného sběratele desek a časopisů, komiksového scénáristy, populárního televizního polemika v David Letterman Show, a navíc i manžela a adoptivního otce.

Kteří slavní autoři spolupracovali s Pekarem? Byl to především jeho přítel Robert Crumb, který jako první nadšeně podporoval myšlenku na založení časopisu, dále Joe Sacco, Chester Brown a Alan Moore (ten dokonce i kreslil!); kromě těchto nejvýznamnějších umělců to byla řada dalších, včetně mainstreamových autorů, k nimž patřil například Val Mayerick, který pro Marvel Comics kreslil komiksy Man-Thing a Howard the Duck. Hlavním pilířem série byl kreslíř Gary Dumm, který s Pekarem spolupracoval také na několika vedlejších projektech, například na dokumentárním komiksu Students for a Democratic Society.

Pekar je v Americe nesmírně proslulým umělcem, což mimo jiné dokazuje velký počet autorů, kteří s ním během jeho života chtěli spolupracovat, i značný počet vydavatelů, kteří publikovali jeho příběhy. Abychom mohli pochopit tak velkou popularitu, musíme si uvědomit, že v letech 1980 až 1990, kdy Harvey Pekar účinkoval v David Letterman Show, se pro televizní diváky stal značně populární postavou, mnohem populárnější, než by mu zajistila komiksová tvorba; to snad byl také motiv, proč začal v televizi vystupovat. Také v jeho komiksech se odrazila jeho schopnost cynického, jízlivého, nepřetržitě polemizujícího komentátora, kterého bavilo se slovně utkávat se slavným americkým televizním moderátorem a tlumočit názory na změny probíhající mimo velká metropolitní centra a na změny ve zvycích a v chování svých spoluobčanů.

Ostatně z Letterman Show náhle senzačně odešel a práskl za sebou dveřmi na podporu stávky zaměstnanců jedné významné mnohonárodní firmy, která mimo jiné vlastnila i příslušnou televizní stanici. Užaslý David Letterman jen něco zakoktal, pustil reklamu a Pekara pak v televizi už nikdo nikdy neviděl.

Roku 2003 byl Pekarovi věnován film pojmenovaný American Splendor podle jeho nejpopulárnějšího komiksu; film režírovali Shari Springer Berman a Robert Pulcini. Snímek měl dobrou odezvu u publika i u mezinárodní nezávislé kritiky. Film parafrázuje stejnojmennou komiksovou sérii, ilustruje život Harvey Pekara od chvíle, kdy v bistru u kávy vymyslel s Robertem Crumbem koncepci časopisu, přes jeho práci a spolupráci s kolegy, odchod do penze, „cancer year“ (tak nazval svůj autobiografický grafický román), druhý rozvod a nový sňatek, až po natáčení samotného filmu.

Omezenou představu o dlouhé sáze American Splendor, skutečném autobiografickém románu na pokračování, nám může dát tato poznámka uvedená na obálce desátého čísla (z roku 1995) v „myšlenkové“ bublině vycházející z hlavy Harvey Pekara, který stojí u výlevky, zatímco jeho manželka stojí v kuchyňských dveří a pozoruje ho se sveřepým výrazem ve tváři: „Neumím umývat nádobí; je to odjakživa má Achillova pata. Kdyby se mi podařilo to zvládnout, mohl bych odzbrojit všechny své nepřátele.“

Podle Wikipedie byl Harvey Pekar syn Saula a Dory Pekarových, imigrantů z polského Bialystoku.

Autor:


Autor článku: Zarkoff, Zarkoff
    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!