Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

JAN PATRIK KRÁSNÝ

21.03.2002, autor: MaF

Starší bratr Stanislava Krásného. Narodil se 8. května 1955 ve slovenském Prešově. Ke kreslení měl pozitivní vztah od dětství. V roce 1968 publikoval coby třináctiletý skautík první stripy v oddílovém cyklostylovaném časopise. Za svou první komiksovou výstavu považuje expozici ironizujících stripů formátu intimnějších bilboardíčků, které s bratranci a sestřenicemi rozvěsil podél cesty na východním Slovensku, šedesát kilometrů od ruských hranic, a které reagovaly na žhavé téma dne – psal se 21. srpen 1968.
V roce 1970 se hlásil na Střední výtvarnou školu do Uherského Hradiště a k přihlášce připojil i své kreslené seriály. Přijat samozřejmě nebyl a skončil na . učilišti. Tam spolu s kamarádem a pod vlivem Saudkovy Muriel a andělé tvořil improvizovaný komiks Agresoři z vesmíru. Během dvou let vzniklo jen osm stran, protože autory více zaměstnávalo natáčení amatérských filmů.
V roce 1973 se mu podařilo dostat na výtvarnou školu do Brna, na obor zabývající se animovaným filmem. Ten byl však po půl roce zrušen a přeorientován na design hraček, což už pro J. P. Krásného nebylo tolik zajímavé. Roku 1975 navštívil Prahu, kde se seznámil s bratry Saudkovými.
V letech 1976-82 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze. Dostal se mu do rukou časopis Metal Hurlant a v něm práce Moebia, Cazy, Bilala či Druilleta, což v něm s plnou silou obnovilo zájem o komiks. Spolu s Martinem Němcem a dalšími výtvarníky založili výtvarnou skupinu „Civilizačních impulzivistů“. Jejich činnost, v níž komiks tvořil nezastupitelnou součást, vyústila v roce 1977 v samizdatové vydání dvou čísel komiksového magazínu Kombajn, do kterého svými stripy mimo J. P. Krásného a M. Němce přispěli A. Hachle, J. Bartl, V. Stočes, Čaroděj OZ a L. Páv. Vydání doprovázela utajená kolektivní výstava Hmyz v civilizaci.
V té době také psal pentalogii Epos o zemi Pé, kterou charakterizuje jako vlastně literárně pojatý komiks. Jedna kapitola tohoto románu vyšla v prvním čísle undergroundového časopisu Vokno v roce 1978.

V roce 1988 se mu dostala do rukou kniha J. Guljakovského Dlouhé svítání na Enně, které neodolal a naplno se vrhl do komiksové tvorby. Krátce nato začala vycházet Kometa, . a tak jsme se od čísla 8 do čísla 14 mohli setkávat se seriálem Tajemství Enny (celkem vyšlo 56 stran + obálka). Po Listopadu na tom byl komiks ještě lépe, a tak v letech 1990 a 1991 následovaly další příběhy: Podzemní chodba (Kometa č. 21, 3 strany), Nanebevstoupení (Kometa č. 24, 1 strana), Mora (Kometa č. 27, 6 stran, podle lidové pověsti), Svatební košile (Kometa č. 28, 15 stran + obálka, podle K. J. Erbena), Strašidelný rytíř (Kometa č. 29, 8 stran), Zkušební let (Kometa č. 30, 2 strany) a Kontakt (Kometa č. 33, 1 strana). Jako samostatné sešity měly vyjít adaptace legendy o Bruncvíkovi Lev a meč (avizován v Kometě č. 27, v čísle 31 přetištěna i obálka) a mýtický příběh Ÿrall.
V této době také nakreslil tři hororové příběhy pro jistý německý komiksový časopis. Spolupráce mu však nevyhovovala, ukončil ji tedy a soustředil se plně na tvorbu pro Kometu. Mimo výše uvedené nakreslil ještě severskou pohádku Troll a povídku Ladislava Klímy Strašidlo, ale Kometa zanikla, takže už nevyšly.
V roce 1992 publikoval v sobotní příloze deníku Prostor, ale i ten brzy zanikl, a tak z plánovaného delšího cyklu Geneze detektivky vyšly jen dva neúplné příběhy podle E. A. Poea a A. C. Doyla.
Od té doby se vzhledem k chybějícímu prostoru pro publikování komiksu nevěnuje, kreslí zejména knižní obálky.
Autor:


Autor článku: MaF

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!