Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ROZHOVOR S MÁŠOU (KNIHKUPECTVÍ KRAKATIT)

28.03.2002, autor: Sakyk

Na tomhle rozhovoru jsem se domlouval už dlouho. Vždycky ale do toho něco přišlo. Přeci jenom – Máša, spolumajitel knihkupectví Krakatit, je velmi zaměstnaný člověk. Před Vánocemi v obchodě bývá největší frmol a tak na nějaké techtle mechtle s novináři není prostě čas, po svátcích přijdou na řadu inventury, občas nějaká ta cesta do zahraničí, organizace Parconu, různých výstav, reorganizace druhého patra obchodu, zahájení provozu nové pobočky… Nakonec jsem vlastně ani nevěděl, odkud povídání začít.
Sakyk: Zkusím to tedy pěkně od začátku. Jaká je vlastně historie Krakatitu?
Máša: Už je to pěkných pár let, někdy v roce 1996 jsme se přemístili z prostor, kde onehdá fungoval Magnetpress, na současné místo. Důvod byl jednoduchý, nebylo možný se dohodnout na pronájmu. A mimochodem – bylo to asi 50 metrů od současné prodejny, která se nachází v Hlávkově paláci na Jungmanově ulici.

.

S: Co je vaším největším úspěchem za těch šest let?
M: Asi to, že jsme přežili. A spousta, v porovnání s touhle primární skutečností, drobných radostí. Stali jsme pražskou sci-fi speciálkou číslo jedna, organizovali jsme loňský Parcon, spousty výstav, autogramiád (Terry Prachet, Francis Bergese, Max Anderson, Kája Saudek, Velká kniha komiksů), několikrát jsme zajišťovali oslavy výročí Neffova Neviditelného psa.cz.

S: Je toho dost. Tomu ale odpovídá i specializace vlastní knižní nabídky knihkupectví.
M: Tak poslouchej: beletrie – military, sci-fi, fantasy, horor, humor, hry, český komiks… Výběr v daných oblastech je skutečně široký. A komfort zákazníků se snažíme ještě zlepšovat, třeba rozšiřováním otevírací doby.

. .

S: Jakým způsobem provádíte propagaci svého knihkupectví?
M: Hlavním prostředkem jsou naše internetové stránky. Tam najdete taky zásilkovou službu s kompletním českým komiksovým sortimentem. A můžu říct, že teď už se vyplatí nejen mimopražským, kteří nemusí jezdit pro knihy do hlavního města, ale i nám. Zkrátka vydělává. A navíc v nabídce objevíte opravdové chuťovky, jako například Hellboy – Sémě zkázy v plátně, Saudkovu Obszonu, téměř všechny Crwe, Abrafaxy v Africe – Congo…

.

S: Teď snad už nastal ten správný čas, abys čtenáře provedl jednotlivými prostory knihkupectví.
M: Je to dost jednoduchý. Dole projdete vlastním knihkupectvím, které je rozložené ve dvou místnostech – i se speciálním komiksovým koutkem. Po schodech pak vyjdete do středověké nálevny, na zdi vyzdobené malbou pohádkového draka od Jany Šouflové, dále proklouznete do kavárny, následuje galerie a nakonec objednávková služba a prodejna zahraničních komiksů Tallpressu. Konečně dole při ústí druhého schodiště najdete internetovou kavárnu.

.

S: A jak se daří prodeji komiksů?
M: Myslím, že to na české poměry jde dost dobře. A nebojím se dokonce říct, že děláme největší prodeje komiksů od českých nakladatelů v republice – jsme totiž schopni prodat 300 až 500 kusů od jednoho titulu. Nejlepších výsledků zatím dosahuje série Asterix (ta se kupuje pořád) a Dobrodružství Vlase a Brady. Už vzhledem k naší reputaci teď bereme vše, co tady vychází.

S: Velmi zdařilá je Vaše internetová prezentace …
M: Dík. Ale pozor – my neusínáme na vavřínech !! Už teď plánuji umístit sem můj komiksový archív (sbírám všechny české komiksy od roku 1990). A ještě něco: víš, že jejich logo a design vytvořil Martin Zelný, autor komiksu Tajná Řásnovka?

.

S: Na závěr jsem měl původně připravenu otázku ve smyslu, že posledním rozšířením byla renovace horního patra. Pak mělo následovat vybídnutí k povídání o plánech do budoucna. Čas však mění a tak se opravuji. Posledním rozšířením bylo otevření Krakatitu 2. Tedy - jaké jsou další plány?
M: K2, který je zatím v rozjezdu, nabízí odbornou beletrii, železnice, učebnice a také komiksy ve stejném rozsahu jako K1. A plány? Otevřít další pobočky. Uvidíme…

S: Děkuji za rozhovor.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!