Přesněji řečeno tak poprvé učinil už v roce 1992, kdy jeho dobrodružství vycházela na pokračování v číslech 1 – 8 dětského časopisu Čau. Comeback si odbyl o dlouhých deset let později, kdy ho oprášilo a znovu vydalo . nakladatelství Calibre. Mě osobně tento pokus vydat domácí komiks velmi potěšil, nicméně mám pocit, že došlo k drobnému přehmatu. Calibre je totiž mezi čtenáři známo především jako vydavatel amerických komiksů určených pro starší čtenáře (Sin City, 300, Darkness, Tomb Raider), ovšem seriál Bantam: Tajemství černého brouka jeho autoři vytvořili pro děti kolem 10 let. Na albu tuto informaci nikde nenaleznete, a proto byla řada nepřipravených čtenářů dětskostí příběhu zákonitě zklamána (zajímavé je, že na tento problém dosud neupozornila ani žádná z recenzí, na kterou jsem narazil). Zkrátka se trochu obávám, že se tento sešit poněkud minul se svou cílovou skupinou…
Výše uvedené řádky ale rozhodně neznamenají, že by byl Bantamův příběh špatný. Pokud člověk přivře oko nad některými infantilními vtípky (hříčka Olda Šetrný je fousatější než trpaslík Félix), může se u tohoto komiksu dobře pobavit. Scénář Jirky Hrdličky má švih, hrdinové jdou z jedné dramatické situace do druhé, aby vždy vyvázli životem na poslední chvíli; některé nápady jsou opravdu půvabné (vyplazující se magické zrcadlo) a staromilce jistě potěší i to, že zlo je na konci po zásluze sežráno (no, snad jsem neprozradil něco, co jsem neměl).
.Pochvalu před nastoupenou jednotkou si určitě zaslouží i kresba Libora Páva. Přestože na počátku 90. let byl o něco méně vykreslený než dnes, má smysl pro nadsázku jednoduše v krvi a jeho dynamický styl mu většina českých autorů může jen závidět. Ne nadarmo o něm Miroslav Schönberg tvrdí, že ho považuje za nejlepšího kreslíře z . generace 89. Velmi sympatická je navíc i Pávova záliba v příbězích v pozadí – celé album si lze ihned přečíst ještě jednou a bavit se hledáním dvou broučků, kteří následují hlavní hrdiny ve většině panelů.
Zajímavé vždycky bývá srovnání nového vydání s původním časopiseckým. Oba autoři chtěli do komiksu drobně zasáhnout, nakonec to však nebylo možné díky krátké době uplynuvší mezi rozhodnutím vydavatele vypustit komiks znovu do světa a realizací tohoto plánu. Nicméně tisk nové edice je minimálně o třídu kvalitnější a nově vznikla alespoň obálka alba.
A nakonec jedna smutná zpráva. Album sice končí slibně nápisem KONEC PRVNÍ EPIZODY, Václav Dort se ale už nechal slyšet, že druhý příběh nebude, protože prodej nesplňuje jeho očekávání. Přitom příběh Bantam kontra opičí pracka, jehož prvních osm stran vyšlo roku 1993 ve zkrachovavším časopise Obražovka, má určitě všechny předpoklady svého předchůdce trumfnout. Nezbývá, než doufat, že se nad námi Calibre ještě ustrne…