Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

BANTAM - TAJEMSTVÍ ČERNÉHO BROUKA

27.06.2002, autor: Keporkak

Každá země má takové superhrdiny, jaké si zaslouží. A zatím to vypadá, že my Češi nestojíme za mnoho. Po nekňubovitém Arnalovi a potrhlém Pérákovi totiž vstoupil na scénu pupkatý a zbabělý Bantam.
Přesněji řečeno tak poprvé učinil už v roce 1992, kdy jeho dobrodružství vycházela na pokračování v číslech 1 – 8 dětského časopisu Čau. Comeback si odbyl o dlouhých deset let později, kdy ho oprášilo a znovu vydalo . nakladatelství Calibre. Mě osobně tento pokus vydat domácí komiks velmi potěšil, nicméně mám pocit, že došlo k drobnému přehmatu. Calibre je totiž mezi čtenáři známo především jako vydavatel amerických komiksů určených pro starší čtenáře (Sin City, 300, Darkness, Tomb Raider), ovšem seriál Bantam: Tajemství černého brouka jeho autoři vytvořili pro děti kolem 10 let. Na albu tuto informaci nikde nenaleznete, a proto byla řada nepřipravených čtenářů dětskostí příběhu zákonitě zklamána (zajímavé je, že na tento problém dosud neupozornila ani žádná z recenzí, na kterou jsem narazil). Zkrátka se trochu obávám, že se tento sešit poněkud minul se svou cílovou skupinou…

Výše uvedené řádky ale rozhodně neznamenají, že by byl Bantamův příběh špatný. Pokud člověk přivře oko nad některými infantilními vtípky (hříčka Olda Šetrný je fousatější než trpaslík Félix), může se u tohoto komiksu dobře pobavit. Scénář Jirky Hrdličky má švih, hrdinové jdou z jedné dramatické situace do druhé, aby vždy vyvázli životem na poslední chvíli; některé nápady jsou opravdu půvabné (vyplazující se magické zrcadlo) a staromilce jistě potěší i to, že zlo je na konci po zásluze sežráno (no, snad jsem neprozradil něco, co jsem neměl).

.

Pochvalu před nastoupenou jednotkou si určitě zaslouží i kresba Libora Páva. Přestože na počátku 90. let byl o něco méně vykreslený než dnes, má smysl pro nadsázku jednoduše v krvi a jeho dynamický styl mu většina českých autorů může jen závidět. Ne nadarmo o něm Miroslav Schönberg tvrdí, že ho považuje za nejlepšího kreslíře z . generace 89. Velmi sympatická je navíc i Pávova záliba v příbězích v pozadí – celé album si lze ihned přečíst ještě jednou a bavit se hledáním dvou broučků, kteří následují hlavní hrdiny ve většině panelů.

Zajímavé vždycky bývá srovnání nového vydání s původním časopiseckým. Oba autoři chtěli do komiksu drobně zasáhnout, nakonec to však nebylo možné díky krátké době uplynuvší mezi rozhodnutím vydavatele vypustit komiks znovu do světa a realizací tohoto plánu. Nicméně tisk nové edice je minimálně o třídu kvalitnější a nově vznikla alespoň obálka alba.

A nakonec jedna smutná zpráva. Album sice končí slibně nápisem KONEC PRVNÍ EPIZODY, Václav Dort se ale už nechal slyšet, že druhý příběh nebude, protože prodej nesplňuje jeho očekávání. Přitom příběh Bantam kontra opičí pracka, jehož prvních osm stran vyšlo roku 1993 ve zkrachovavším časopise Obražovka, má určitě všechny předpoklady svého předchůdce trumfnout. Nezbývá, než doufat, že se nad námi Calibre ještě ustrne…

Autor:


Autor článku: Keporkak

Detaily o komiksu:

Titul: Bantam 1 - Tajemství černého brouka
Série: Bantam
Scénář: Jiří Hrdlička
Kresba: Libor Páv
Žánr: Humor (CZ).
Rok vydání: 2002
Počet stran: 32
Formát: 170 x 240
Vydavatel: Calibre
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!