Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PADESÁTÁ LÉTA U NÁS OČIMA ITALSKÉHO ELEKTROINŽENÝRA

18.07.2002, autor: Elves

O tom, že na komiks není nikdy pozdě, by mohl vyprávět italský kreslíř a scénárista v jedné osobě Vittorio Giardino, od posledního Štědrého večera čerstvý pětapadesátník (nar. 24.12. 1946), který si na vrcholu tvůrčích sil "odskočil" do Československa Klémy Gottwalda.
Boloňský rodák to zprvu dotáhl na slaboproudého inženýra, potom však jeho kariéra prodělala . nečekaný a navýsost paradoxní obrat. Zaměstnání jej jako 31letého přivedlo do Spojených států, kde se na pultech komiksových prodejen poprvé (!) seznámil s rytířem evropského komiksu Hugo Prattem. Reakce byla okamžitá – fáze a nuláky pověsil na hřebík a začal jako naprostý autodidakt malovat.
Nejprve si vymyslel postavu soukromého detektiva Sama Pezza, s nímž to dotáhl k třem knihám a na začátečníka k docela slušnému úspěchu. V roce 1982 se mu v hlavě zrodil komplikovanější hrdina, špión Max Friedmann z 30. let. První příběh se jmenoval "Uherská rapsodie" a zahájil sérii, kterou Giardino pro nakladatelství Casterman maluje dodnes. Souběžně pracuje na erotické parodii "Little Ego", v roce 1991 přidal krátké příběhy s eroticko-kriminální tématikou a názvem "Nebezpečné známosti".

. .

Giardino kdysi prohlásil, že jeho uměleckým programem jsou promyšlené, nelaciné zápletky a hlubší charakterizace postav. Výsledek se brzy dostavil – popularita jeho kresebně možná až příliš uhlazeného díla začala upadat. Potom ovšem téměř náhodou vzbudil nelíčený zájem prominentního italského intelektuála Umberta Eca, který začal jeho "fumetti" postmoderně analyzovat, a měl vyhráno. Dnes je uznávanou veličinou italského komiksu.

. .

Počátkem 90. let mu v hlavě vykrystalizoval názor, že by bylo potřeba zpracovat osudy lidí poznamenaných totalitním režimem. Volba padla na Prahu. Do mistrně zvládnutých kalných kulis české metropole zasadil příběh chlapce židovského původu Jonáše Finka, jehož otec je bezdůvodně zatčen a chlapec se s matkou musí protloukat sám neradostnými reáliemi 50. let. První díl "Dětství" z roku 1993 získal v lednu 1995 na festivalu Angouleme ve Francii cenu za nejlepší cizojazyčný komiks. Povzbuzený Giardino poté nechal Jonáše ve dvou dílech, vydaných do roku 1998 ("Chlapectví", "Jinošství") dospět, zamilovat se do modrooké dcery velvyslance SSSR a nakonec zvládnout umění mimikry, kterému se jej jeho nešťastný otec snažil na příkladu z přírody na vůbec první stránce prvního dílu naučit.
.
Trilogie je určitě uměleckým úspěchem, i když Giardinovi poněkud „nejdou" české interiéry a také lidoví komisaři by mohli nahánět spíše Alexandra Solženicyna po Sibiři než třídního nepřítele v Praze. Ovšem "stověžatá" v podání italského elektrikáře stojí opravdu za to a zjednává Čechám na mapě světového komiksu stabilní, ne-li přímo jedinečné místo.

.
Autor:


Autor článku: Elves
    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!