Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

JAK VIDÍ KRESBU ZÁZRAKŮ NAŠI KRESLÍŘI

30.07.2002, autor: Sakyk

Řekli jsme si, že by možná bylo zajímavé slyšet názory současných českých komiksových kreslířů na malbu Alexe Rosse v knize Zázraky. A tak jsme několika z nich zaslali tři zázračné ukázky s tím, že je mají ohodnotit jako celek nebo každou zvlášť. A odpovědi nás nezklamaly – to už ostatně posuďte sami…
Karel Jerie
Bezvýhradní obdivovatelé Rossovy malby mě nejspíš ukamenují, ale dovolím si poněkud kritický pohled na jeho tvorbu. Malba, která vychází z fotografie, v sobě nese určité nebezpečí pouhého omalovávání fotografií. Vždy je potřeba se samotnou malbou dále pracovat a přidat něco navíc. Velmi snadno vznikne neosobní, sterilní malba. Zároveň je tu problém s tím, že fotografická malba neodpovídá přímému pohledu člověka na okolní svět. Svět zachycený na fotografii je jenom zprostředkovaný vjem, který se od skutečného vnímání v ledasčem liší ( i když právě v Zázracích chápu zvolení zprostředkovaného pohledu na svět skrze fotografii).
Abych se však vrátil k samotnému komiksu. Je bezesporu pravda, že Rossovy kvaše jsou ukázkou dokonalé profesionální práce a Zázraky samotné jsou úctyhodné dílo. Přesto si nemohu pomoci, ale v některých obrázcích mně vadí určitá strnulost a křečovité výrazy postav. Asi to bude tím, že osobně dávám přednost o něco expresivnější malbě.
Nechci, aby vznikl dojem, že se mi Zázraky nelíbí. Je to spíše rozhodování, jestli jde o malbu vynikající nebo dokonalou.

.

Tomáš Jirků
Když jsem byl v roce 1991 poprvé v Anglii, tak jsem narazil na velký komiksový obchod, kde jsem samozřejmě strávil spoustu času “hltáním” a hledáním toho mého “pravého ořechového”. Domů jsem přijel s dvěma tlustými svazky Asterixe a s Rohatým bohem namalovaným Bisleym. Odráželo to moje tehdejší nároky na komiks a můžu říct, že v základní linii se můj vkus nezměnil.
Velice mě těší vtipně nakreslený a dobře napsaný komiks pro mladší čtenáře, který si ale s klidem můžeme přečíst i my starší a pořád se budeme dobře bavit. Kromě už klasického Asterixe mě napadá Vlas a Brada od našeho Skály, které jsem si já zařadil mezi nejlepší dílka, jaká jsem kdy četl.
Na druhé straně mě fascinují komiksy, které se realismu přibližují podstatně víc než výše jmenované věci, ale vždy dojde k nějakému přesahu a/nebo zjednodušení realisticky pojaté kresby; takže tu pak máme divokou expresi od S. Bisleyho (nutno dodat, že kresebnou i malířskou), “hranatou” a s černými a bílými plochami výborně pracující kresbu M. Mignoly (a počítačově výborně kolorovanou) anebo opět velice osobité kresby Hugo Pratta či Káji Saudka. Nedá mi to, abych si ještě nepřihodil sérii Dylan Dog od výborného italského scénáristy-záhadologa Tiziana Sclaviho, jehož příběhy zpracovalo několik kreslířů – bohužel si teď nevzpomenu na jméno autora elegantní černé linky a vyznavače černých ploch, kterého jsem měl v ruce já (přijde mi jenom logické, že obálku americkému přetisku Dylana Doga u Dark Horse nakreslil již zmiňovaný mistr M. Mignola)…
Já vím. Měl jsem se jenom vyjádřit k Zázrakům, které vyšly u Calibre. Svůj vkus jsem popsal, tak by asi nikoho nemělo překvapit, že ač považuji Marvels od A.Rosse za mistrovsky nakreslené a namalované dílo, pro mě je to právě ten chladný nehravý realismus, který mě neoslovuje. Absolutně nechci umenšovat Rossovo umění, ale atmosféru a poetiku výše zmiňovaných autorů tady postrádám.Všem komiksovým nakladatelstvím samozřejmě přeju úspěšný prodej svých titulů a nám komiksovým fanouškům stále větší výběr.
P.S. Herbert s Marvinem jsou ovšem skvělí, což?

.

Wladimir 518
Tuhle věc bych rozhodně chtěl mít doma, přestože je to na můj vkus zbytečně krásný, hodně hyper namalovaný.Tim nechci říct, ze je to špatný, jsem jenom vyznavač větší syrovosti a to nejen v malbě. Ale to je můj pohled na věc, myslím, že majoritní část fandů komiksu tuhle věc přivítá s nadšením, protože se jedná rozhodně o jednu z nejzajímavějších publikací v rámci pop komiksu, která byla přeložená do češtiny. Miluju chlápky v kostýmu....

Michal Opitz
Pro všechny tři obrázky platí následující. Naprosto úžasná malba, dynamická, atmosférická. Nedokážu najít sebemenší chybu. Ross navíc není žádný suchar a kromě klasických komiksových hrdinů má rád i moderní věci – např. Franka Millera a jeho Dark Knight Returns. Jeho stránky a obrázky jen tak neomrzí, dají se prohlížet pořád a pořád. Člověk jen žasne nad jeho precizností a všímá si různých detailů, které při prvním zhlédnutí nebyly patrné. Prostě skvělá věc. A teď již k jednotlivým obrázkům.
1. Klasická stránka. Hlavním obrázkem je souboj Avengers, ostatní okénka jsou jakoby "přilepena" až na něj. Je tu krásně vidět to fantastické setkání normálního světa lidí (strach, obavy) se světem superhrdinů (megabitva). Velice se mi líbí i výrazy obličejů - skvělá práce s emocemi.
2. Superhrdinové v akci – tady je jasně vidět, že Ross umí obrázek nabušit akcí a dynamikou. Na tom obrázku se opravdu něco děje. Navíc na mě působí jako fotka – prchavý okamžik. Za zlomek vteřiny už vše bude zase jinak.3. Relativně klidný obrázek. Další deviza Rosse – i na neakčních scénách můžete oči nechat. Krásná práce se světlem proudícím z oken a šerem v baru. Dýchá z toho klid, rodinná pohoda. Obrázek ale naruší červená bublina v pravém rohu - něco co určitě Phila vytrhne od jídla.

.

Josef Fraško
Ukázky jsou perfektní. Na kresbě je vidět, že její tvůrce umí a umí dobře. Celá atmosféra v oknech komiksu je pěkná a kresba nemá detaily navíc a ani tam nic nechybí (i barevnost je podle méhopěkná). Viděl jsem i dokonalejší komiks, ale tohle je opravdu dobrý.

Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Zázraky
Scénář: Kurt Busiek
Kresba: Alex Ross
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2002
Počet stran: 224
Formát: 151 x 234
Vydavatel: Calibre
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!