Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ASTÉRIX – PŘEDSTAVENÍ SÉRIE

18.11.2002, autor: Zarkoff

Píše se rok 50 před Kristem. Celá Galie je okupována Římany... Celá Galie? Kdepak! Jedna vesnice, ve které sídlí neporazitelní Galové, nadále odolává uchvatiteli. A život legionářů v okolních posádkách a opevněných táborech není vůbec snadný ...
Zhruba takto začíná každé ze 31 dosud vydaných dobrodružství slavného Gala Astérixe, jemuž sekunduje nejinak slavný korpulentní silák Obélix. Na Mapa Galienásledující stránce je pak čtenář pokaždé seznámen s dalšími protagonisty seriálu: druidem Panoramixem, bardem Assurancetourixem (v české verzi Trubadixem) a náčelníkem Abraracourcixem (česky Majestatixem). Už tyto dvě první stránky skýtají zářný příklad překladatelských úskalí, která číhají na dobrodruhy, kteří se pokoušejí přiblížit tento slavný francouzský seriál svým krajanům: například shora zmíněné posádky legionářů se nazývají Babaorum, Aquarium, Laudanum a Petitbonum, což doslovně znamená „Rumová bábovka“, „Akvárium“, „Opiát“ a „Dobrůtka“. Překladatelka českého vydání Kateřina Vinšová se s těmito prvními zádrheli vyrovnala tím, že použila názvy Grogarum, Akvarium, Laudanum a Malobonum.
Tak to jde ovšem dál: vypovídací schopnost má mnoho dalších jmen Galů a Římanů, kteří v seriálu vystupují. A to nemluvím o slovních hříčkách a latinských citátech.
 
Návrat z honu divočáků
 
Proč vlastně Astérixova vesnice dokáže tak dlouho odolávat římské přesile? Příčinou je kouzelný nápoj, který vyrábí Panoramix a který všem, kdo se ho napijí, dodává po určitou dobu nadlidskou sílu. Z této skutečnosti se odvíjejí dvě základní schémata série: buďto zoufalí Římané na neporazitelné Galy vymyslí nějakou lest a Galové se pomocí kouzelného nápoje ubrání nebo se Astérix s Obélixem vydávají do světa a kouzelný nápoj a Astérixův vtip jim pomáhá z nesnází.
 
První stránky první epizody dnes již slavného seriálu se objevily roku 1959 v prvním čísle časopisu Pilote a spolu s Asterixostatními kvalitními komiksy notně přispěly k oblibě tohoto týdeníku. Alba série pak vycházejí od roku 1961 dodnes.
Astérix se velmi rychle stal oblíbenou četbou nejprve Francouzů a pak i komiksových fandů po celém světě. První album série měl náklad dvacet tisíc výtisků, páté album to již dotáhlo (jenom ve Francii) na celý jeden milion, posledního alba (Astérix a Latraviata) se ve Francii za prvních pět týdnů prodalo 1,8 milionů exemplářů. Na náměty Astérixových dobrodružství vzniklo několik celovečerních animovaných filmů a dva příšerné hrané filmy. První francouzská umělá družice (byla odpálena roku 1965) nesla jméno Astérix.
Česká verze Astérixových dobrodružství vychází u nás péčí nakladatelství Egmont ČR a kupodivu si tento seriál oblíbili i čeští čtenáři, neboť se nám do ruky nedávno dostal překlad již jeho 22. epizody.
 
Proč vlastně tento komiks přitahuje miliony čtenářů? Inu, je v prvé řadě vtipný, je psán s humorem Obelixa dokáže si dobromyslně střílet z Galů, Hispánců, Normanů, Bretonců, zkrátka ze všech národů, ke kterým fantazie scénáristy pošle dvojici hlavních hrdinů. Římské okupační vojsko pak stíhá nemilosrdnou satirou. Humor dialogů a situací je pro francouzské čtenáře umocněn řadou narážek na domácí poměry, na jiné notoricky známé francouzské seriály a na populární protagonisty veřejného života a zábavy, jejichž tváře kreslíř zachytil na stránkách jednotlivých dobrodružství.
Astérix s Obélixem se vždy staví na stranu práva, dobra a spravedlnosti. Seriál sice zobrazuje řadu bitek s Římany, nikde však neteče krev, nikdo Majestatixpři nich není zmrzačen nebo zabit.
Nejde však o ryze humorný seriál. Astérix prožívá skutečná dobrodružství, která si často vyžadují rozum, vtip, odvahu i rozvahu.
Tak jako v písni s gustem opakujeme refrén, tak se čtenář Astérixových dobrodružství těší na standardní situace, které se opakují ve většině alb. Patří k nim například: úvodní lov na divoké kance, plavba po moři a demolice (stále stejné) normanské dračí lodi, fronta při rozdílení Panoramixova kouzelného nápoje, do které se snaží tajně vloudit Obélix, Obélixova poznámka „Ti Římané jsou blázni“, násilné umlčení (nesnesitelně) zpívajícího Trubadixe a závěrečný banket na oslavu šťastného konce.
 
Závěrečná hostina
 
Hlavní podíl na úspěchu série má scénárista Goscinny, šéfredaktor časopisu Pilote a autor prvních 24 epizod Astérixových dobrodružství. René Goscinny psal scénáře i k dalším slavným sériím, jako třeba Lucky Luke, Iznogoud, Spaghetti, atd. Po Goscinnyho smrti (r. 1977) pokračuje kreslíř Albert Uderzo sám jako autor kresby i scénáře. Série má od té doby bohužel sestupnou Panoramixtendenci, neboť Uderzo je mnohem lepší kreslíř než scénárista. Albert Uderzo se zasloužil především o nepřekonatelné kreslířské pojetí hlavních postav seriálu, které dnes již vstoupily do dějin žánru. Nezapomenutelní jsou i Uderzovi legionáři či jednotliví obyvatelé Astérixovy vesnice, kterým kreslíř dokázal vdechnout individuální charakteristiky. Díky Uderzovi má seriál dynamiku i další humorný rozměr, neboť Goscinnyho text dokázal kreslíře inspirovat k dalším gagům uvnitř jednotlivých záběrů. Uderzova tvorba se neomezila jen na seriál o Astérixovi; nakreslil např. v realistickém duchu prvních osm dílů komiksu Tanguy a Laverdure. Nicméně dnes již 75letý kreslíř se věnuje pouze svému oblíbenému Galovi, marketingu a správě nakladatelství Albert-René, pro které r. 1998 vysoudil (ve sporu s nakladatelstvím Dargaud) všechna práva na provozování svých oblíbených hrdinů.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Asterix
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix
20.08.2007 ASTERIX 31 – ASTERIX A LATRAVIATA
06.08.2007 ASTERIX 28 – ASTERIX A RAHAZÁDA


    

fotografie


Vintíř

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!