Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ASTERIX 13 – ASTERIX A KOTLÍK

21.11.2002, autor: MaF

V roce 1996, takřka třicet let poté, co se již třináctý díl Asterixových dobrodružství objevil v domovině malého velkého Gala, přišel s ním i jeho tuzemský vydavatel, Egmont ČR. Zpoždění samo o sobě svědčí výmluvně o stavu komiksu u nás – Asterixovi, který ostatně vycházel již kdysi v Sedmičce (a vychází dodnes ve více než čtyřiceti zemích světa) však léta uplynulá od jeho vzniku v ničem neubrala. Pln sil se tak může i v našich končinách vydat za dalším ze svých dobrodružství. A my s ním.
Důvodem Asterixovy další cesty je kotlík, který byl plný sestercií a který měl náš hrdina uhlídat. Majitel kotlíku, náčelník sousední vesnice, kolaborující s Římany, však Asterixe na chvíli lstivě zabaví, takže ten nachází kotlík ráno prázdný. Ztrátou obsahu kotlíku je ohrožena čest vesnice – nezbývá, než Asterixe vypovědět. Musí se tak vydat na cestu, kotlík najít a vrátit sobě i vesnici ztracenou čest, nebo se jako viník již nevrátit nikdy. Nikoho asi nepřekvapí, že Obelix se ke svému příteli přidá, hned jak zjistí, co jej postihlo, a na cestu za naplněním kotlíku se tedy vydávají spolu.
Jenže, jak znovu naplnit kotlík? Postupně se ukazuje, že žádný plán není tím pravým – římští vojáci v blízkém ležení by sami nějaké peníze potřebovali, při prodeji nachytaných divočáků doplatí naše dvojice na neznalost zákonů trhu, psík Idefix se zjevně pouťovou atrakcí stát nechce, z honorovaných zápasů, v nichž Obelix samozřejmě zvítězí díky své nátuře a Asterix díky Panoramixovu kouzelnému nápoji, nakonec nejsou peníze vůbec žádné, angažmá v moderním divadle dopadá stejně (a naši hrdinové jsou rádi, že nakonec nejsou uvězněni), sázka v dostizích končí taktéž fiaskem, ve vyloupené První latinské mají doslova jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou…
Samozřejmě, že nakonec se Asterixovi s pomocí jeho věrného druha podaří kotlík naplnit, navíc zjistí i jak to vlastně bylo, kdo mu peníze ukradl a koho je tedy potřeba vytrestat. Vše dopadne, jak má, a Asterixe s Obelixem čeká slavnostní kanec.
 
.
 
Jak bývá u série Asterixových příhod zvykem, na samotnou dějovou linii je vedle množství surovějších gagů nabalena i řádná porce jemnějšího humoru. Ten tentokrát míří proti všemu, co se točí kolem peněz, které samozřejmě vždy chybí (a tam, kde je jich potřeba nejvíce, chybějí… nejvíce). Ale „žoldák přece nemůže být neplacená funkce!“, posteskne si například jeden z římských vojáků, čekajících dlouho marně na svůj žold. Zákony trhu v obchodu s divočáky je snadné zobecnit, stejně jako diskuse o „starém“ a „novém“ divadle. Římský úředník, sedící na penězích a komunikující pouze pomocí formulářů, Vám bude také jistě někoho připomínat…
Ironizována je i samotná práce tvůrců. Když hrdinové přemítají, jak se dostat k penězům, Obelixe napadne, že by mohli vydělávat vyprávěním svých příhod. Projektem „Obelixových dobrodružství“ je přímo nadšen, jeho druh je však skeptičtější a je si jist, že „na tomhle se vydělat nedá“.
 
.
 
Stejně jako všechna ostatní, ani třinácté album Asterixových dobrodružství zkrátka nelze než doporučit.
Autor:


Autor článku: MaF

Detaily o komiksu:

Titul: Asterixova dobrodružství 13 - Asterix a kotlík
Série: Asterix
Scénář: René Goscinny
Kresba: Albert Uderzo
Žánr: Humor (CZ).
Rok vydání: 1996
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: Egmont
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


Asterix
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
20.08.2007 ASTERIX 31 – ASTERIX A LATRAVIATA
06.08.2007 ASTERIX 28 – ASTERIX A RAHAZÁDA


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!