Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ASTERIX 15 – ASTERIX A NORMANI

25.11.2002, autor: Turlogh

U série „Asterixova dobrodružství“ jsme spíš zvyklí na to, že se naši hrdinové vydávají do cizích krajů, aby tam prožívali různá dobrodružství a tak nějak popři tom i poznávali jiné kultury a národy. V patnáctém díle (podle českého číslování) je to však naopak. Tentokrát přijíždějí hosté do malé galské vesničky, a to až z daleké Skandinávie. Leč nepředbíhejme.
Celý příběh začíná příchodem Zničehonixe, Majestatixova synovce, jehož otec vypravil z Lutecie na prázdniny k strýčkovi na venkov, aby z něj tento udělal chlapa. Zničehonix je mladý a rozmazlený „velkoměstský“ teenager, který si nenechá jen tak snadno něco poručit a primitivní život v galské vesnici ho nudí. Nuda ho však velice rychle přejde, když se na obzoru objeví plachta normandského drakkaru.
Co zde pohledávají neochvějní a neporazitelní severští válečníci? Inu, Normané se doslechli o tom, že prý existuje něco jako strach. Jak je ale možné, že oni sami ho neznají? Náčelník Bolehlaf se rozhodne, že takhle to dál nejde. I ty nejslabší kmeny přece strach znají, to by tak bylo, aby ho neznali Normané! Dlouho proto neváhá a za nadšených ovací svých soukmenovců zorganizuje studijní výpravu na jih.
Cíl cesty si bohužel nevyberou příliš vhodně, padnou totiž na nám dobře známé neporazitelné Galy, kteří se také ničeho nebojí, respektive, bojí se jenom jedné věci, a to aby jim nebe nespadlo na hlavu. Normanský skaut však vyslechne rozmluvu Asterixe a Obelixe s bojácným Zničehonixem, ze které mu vyplyne, že je tento mladík ve strachu přímo expertem. Následný záměr Normanů je jasný: vymanit šampióna ze zhoubného vlivu nebojácných Galů a přimět ho (ať už po dobrém nebo po zlém), aby je naučil se bát.
 
.
 
Jak už je u této série zvykem, děj plyne velice svižně od první stránky až po tu poslední. Samotnou pointu snad radši prozrazovat nebudu, každému čtenáři znalému reálií „asterixovského“ světa dojde asi velice rychle. Zmíním jenom to, že prostor k „hrdinským“ činům tentokrát dostane jedna z druhoplánových postav, což bude mít nemalý vliv třeba i na vzhled notoricky monotónní poslední strany.
Goscinny se opět předvádí ve své vrcholné formě. Příběh je vtipný, logicky skloubený a poutavý. Už samotná základní myšlenka je velice originální a vyvolává úsměv na tváři, autor se s tím však nespokojí a již tradičně nás oblažuje spoustou vedlejších gagů a vtipů, a to jak slovních tak situačních. Série Asterix je obecně proslulá především slovními hříčkami (kvůli kterým musí být určitě překlad každého dalšího dílu hotovým peklem) a v této části jich máme opravdu požehnaně. Není zde snad jediný obrázek, kde bychom nějakou nenašli. Autor si dělá legraci opravdu ze všeho a ze všech a nad tím množstvím narážek a odkazů, které se mu do zdánlivě jednoduchého humoristického komiksu podařilo s citem propašovat, musím v úctě smeknout klobouk.
 
.
 
Série „Asterixova dobrodružství“ je jako celek rozhodně vysoce nadprůměrná, nemůžeme však nepřipustit, že i v ní se najdou díly slabší a díly silnější. Asterix a Normané patří rozhodně k těm silnějším, proto ji můžu všem příznivcům inteligentního humoru vřele doporučit.
Autor:


Autor článku: Turlogh

Detaily o komiksu:

Titul: Asterixova dobrodružství 15 - Asterix a Normani
Série: Asterix
Scénář: René Goscinny
Kresba: Albert Uderzo
Žánr: Humor (CZ).
Rok vydání: 1997
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: Egmont
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


Asterix
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
20.08.2007 ASTERIX 31 – ASTERIX A LATRAVIATA
06.08.2007 ASTERIX 28 – ASTERIX A RAHAZÁDA


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!