Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ASTERIX 21 – OBELIX & SPOL.

27.11.2002, autor: Sakyk

Komiks jako názorná ukázka toho, na jakém principu funguje podnikání? To musí být asi pěkná nuda… Ovšem ne v případě, pokud se ho chopí osvědčená tvůrčí dvojice Goscinny & Uderzo a přetaví nezáživnou teorii do vysmáté podoby 21. pokračování Asterixových dobrodružství.
Bylo by asi nudnou omílačkou rozplývat se nad tím, jaký že je René Goscinny pašák, když dokázal jedno téma, boj mocných Římanů s malou galskou vesničkou, mutovat do další a další varianty. Jenže tentokráte to opravdu stojí za to. Goscinny, vědom si toho, že se už přeci jenom může opakovat, upustil od starých známých pěstních soubojů, do hlavní role obsadil Obelixe a obehranou písničku-mlátičku nahradil bitvou na poli zcela neoraném – byznysu. Výsledkem je sešit s neutrálně znějícím názvem Obelix & spol.
 
.
 
Římané už opravdu neví jak na to. Upadli proto do podivné – i když logické – letargie. Vojenské posádky střídající se v opevněném táboře Grogarum tupě čekají na vystřídání a čas si krátí volnou zábavou, tedy hlavně alkoholem, (hazardními) hrami a namáhavým nicneděláním. Jen tak se vyhnou marným bitkám s nezávislými Galy, které stejně vždycky skončí stejně – zlomenými hnátami a zpřeráženými frňáky. Nezmění na tom nic ani nový velitel, centurion Poklusemklus, mající sice z počátku jisté tendence tuto situaci otočit o 180 stupňů, ovšem oslava Obelixových narozenin, která se záhy promění v nová jatka udatných římských vojáků, ho lehce přinutí přistoupit na dávno zaběhlou tradici.
Jenže Ceasar, ten je jiného názoru. Jak by ne, pověst Říma jako nejmocnější říše světa po takovém výprasku získává neomluvitelnou trhlinu. Pomoc mu tentokráte nabídne ambiciózní holobrádek jménem Caius Sarkasmus, čerstvý absolvent Vyššího učení praktického. Mladík přichází s naprosto novátorskou strategií: zničit Asterixovu bandu skrze peníze a přepych. Posílen o velmi pěknou sumu z císařských pokladen odjíždí do Galie, v lese načapá Obelixe nesoucího si svůj nepostradatelný menhir a – koupí ho od něj. Spustí tak neuvěřitelnou mašinerii, kterou je naprosto neúčelné nějak šířeji popisovat. Mezi stránkami 15 a 46 totiž můžete být sami přímými svědky raketového růstu a ještě raketovatějšího pádu Obelixova menhirového impéria, jenž tvrdě zasáhne i hlavní římské město, vyprázdní na dno jeho finanční zásoby, málem spustí sociální vzpouru a téměř proti sobě postaví i rozpolcené Galy… Že to však nakonec dobře dopadne, tzn. všichni se spolu hezky poperou, vše se vrátí na své místo a keltská čest zůstane neposkvrněna, je asi zbytečné dodávat.
 
.
 
Pokud někdo nečetl žádného Asterixe nebo k němu případně má od narození odpor, měl by to zkusit právě s albem Obelix & spol. Nejen že si užije profláklých záležitostí typu „výborná kresba“ a „skvělý scénář“, ale čeká ho také opravdová cesta do hlubin podnikatelovy duše. Navíc, jak je u Goscinnyho zvykem, prošpikovaná množstvím nejrůznějších humorných narážek a groteskních přirovnání (opět parodie na všelijaké reklamy, billboardy obzvlášť), tentokráte ve valné většině i pro Čecha jasně pochopitelných. Zrcadlo nastavené požitkářské společnosti prostě bude fungovat a bude srozumitelné ve starověkém Římě, kapitalistické Francii i naší malé republice.
Césare, tady je ten palec nahoru už jen pouhou formalitou, že?
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Asterixova dobrodružství 21 - Obelix & spol.
Série: Asterix
Scénář: René Goscinny
Kresba: Albert Uderzo
Žánr: Humor (CZ).
Rok vydání: 2000
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: Egmont
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


Asterix
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
20.08.2007 ASTERIX 31 – ASTERIX A LATRAVIATA
06.08.2007 ASTERIX 28 – ASTERIX A RAHAZÁDA


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!