Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COŽE? JÁ, A RASISTA? ANEB „HUMORNĚ PSANÁ A INFORMATIVNÍ BROŽURKA"

08.01.2003, autor: Hibi

„Nemám nic proti černochům (zbožňuju Eddie Murphyho), ale pod jednou střechou je mít nechci. Co ty na to, číčo?“ „Mňau!“ Inu, jak málo stačí – zaměnit pár slov, třeba „cikány“ a Edu Kilarovou – a tuhle větu bychom zaslechli v mnohé české hlavě. Tedy v některé z těch alespoň tolerantnějších. A původně ji vyřkla babička v knížce pojmenované stejně, jako by asi reagovala, kdyby jí tuto větu někdo označil za „latentně rasistickou“: Cože? Já, a rasista?
 
.
 
   Lehkoruká kresba Sergia Salmy v mnohdy celostránkových stripech celkem zlehka a vtipně odhaluje a glosuje proměnlivost a původ jinakosti – nejen té zjevné (barvy pleti a podobně), ale té problematičtější, relativní: každý z nás je jinde cizincem, a odlišnost je (minimálně) dvoustranný vztah. Setkávání s „jinakostí“ je už i nás nějakou dobu každodenní realitou – na ulici, v práci, na cestách…
 
   . Z komiksu, jehož vydání z fondů Kanceláře pro oficiální publikace evropských společenství zprostředkovalo Multikulturní centrum Praha, celkem nepřekvapivě dýchá didaktická atmosféra. Ne že by to bylo na škodu, vždyť ostatně s tím záměrem byl vydán – nešťastný je ovšem způsob, jakým se to děje. Pomiňme drobnosti, jakými jsou laciný letttering i zanikající názvy stripů – hlavní problém je jinde. Ačkoliv si komiks „klade za cíl hovořit … formou co možná nejpřístupnější studentům posledních ročníků zíkladních a středních škol“ a je doplněn „přehledem základních základních konvencí Evropské Unie, vývojem institucionáoního přístupu k rasismu a postupy při řešení problémů rasismu a xenofobie, jakož i krátkým slovníčkem klíčových definic a pojmů“, pravděpodobně by si vlastní slovníček vyžádalo už samotné úvodní slovo; a ostatně – jen málokdo by si asi dovolil začínat hned na první stránce něčím jako „Tato humorně psaná a informativní brožurka vznikla jako pomůcka…“ – spíš by u čtenářů dosáhl opačného efektu, než je nějaké přiblížení.
 
   Na druhou stranu je tato brožurka dokladem toho, že tato otázka je důležitá natolik, aby pronikla i do tak okrajového média, jakým je u nás komiks, a zároveň dokazuje, že komiks dokáže i na tuto problematiku s odstupem a zkratkou sobě vlastní směle pohlédnout. Cože? Já, a rasista? ovšem není první komiksovou publikací, zabývající se rasismem, která u nás vyšla – již dva roky (!) po listopadu `89 vydává Knižní podnikatelský klub v edici Sólo. sešit Člověk jménem Son („současný příběh o lásce a přátelství“) Ivo Pechara a Jiřího Petráčka: komiks popisující na pozadí dvou láskyplných vztahů tragický konflikt mezi krajně pravicovou nacionalistickou partou Lvů a vietnamskými přistěhovalci. Samotný komiks je doplněn tematicky blízkými texty Marie Titzlové West Side Story a Vladimíra Veverky Comics contra rasismus, k němuž jsou coby ilustrace použity kresby Dava Gibbonse  z komiksu Give Me Liberty, jehož černošská hrdinka Martha Washington se díky nápaditému, ale zároveň parodicky kritickému scénáři Franka Millera zařadila do pantheonu amerických komiksových hrdinů.
   Setkání s Marthou Washington se asi hned tak nedočkáme, a tak potkat hrdiny Cože? Já, a rasista? je nepoměrně snazší – v rámci antixenofobní osvěty jej totiž Multikulturní centrum do přibližně 450 knihoven distribuovalo zdarma.
 
   Možná by zde bylo namístě doprovodit recensi nějakou přiměřeně alarmující statistikou a pokusit se odhalit, zda pětlietý skluz za vydáním v jiných zemích EU je pro nás positivním nebo negativním ukazatelem; ovšem domnívám se, že na čtenost a dopad publikace by to mělo vliv stejně minimální – snad tedy postačí několik ukázek. Spolu s Kateřinou Březinovou, ředitelkou Multikulturního centra Praha mi nezbývá než doufat, že sešit „pomůže katalyzovat diskusi ve prospěch kvalitního a všestranně uspokojivého multietnického a interkulturního soužití v České republice.“
 
.
 
Sergio Salma u Castermana, jeho bibliografie (obé francouzsky)
stránky Multikulturního centra Praha | odkaz na publikaci
Autor:


Autor článku: Hibi

Detaily o komiksu:

Titul: Cože? Já, a rasista?
Kresba: Sergio Salma
Žánr: Ostatní (CZ).
Počet stran: 20
Formát: A4
Odkaz: http://mkc.cz/clanky.shtml?x=35900
Země vydání: Česká Republika    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!