Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

ASTERIX A OBELIX (FILM) ANEB VE SPÁRECH FILMOVÝCH TVŮRCŮ

30.01.2003, autor: Dan Černý

Konečně je to tady! Konečně filmová adaptace komiksu v němž nejde o vyhřezlá střeva, těžce depresivní a stísněnou atmosféru a hrdiny se stovkou jizev jak na těle tak i na duši. Nutno však poznamenat, že tento žánr se převádí na celuloid velmi, velmi a ještě jednou velmi obtížně. A právě taková klasika jakou je Asterix a Obelix si zasluhuje maximální péči. Nakolik se to povedlo režisérovi Claude Zidiovi, to je předmětem dohadů a všelijakých úvah.
Nejprve bychom měli zdůraznit, jak šílené to bylo. Karikatury Alberta Uderza se mezi herci hledají jen těžko a například takový Obelix, jehož základem . je dokonalá koule, pak na plátně vypadá jako hubeňour, neboť ať se člověk krmí jak chce, do onoho geometrického tvaru se nikdy nevyžere. Stejně tak Asterix by ve filmu vypadal opravdu divně, kdyby jeho výška odpovídala jen polovině výšky Obelixovy (jak je tomu v komiksu), a tak se divák v kinosále musí spokojit . s jen o hlavu menším Asterixem. A vůbec, všichni vypadají tak nějak jinak, ačkoliv nepochybuji, že se filmaři snažili, jak jen mohli. Takové změny jsou však logické, protože natočit hraného Asterixe je stejná magořina, jako udělat komiksovou verzi seriálu Tak jde čas.
 
Tomuto evropskému mega-filmu však předcházelo ještě několik (často velmi podařených) animovaných celovečeráků, které prakticky vycházely ze sešitových předloh. Tuším, že jich bylo celkem sedm, ale ruku do sloní řitě bych za . to nedal: Asterix a Galové, Asterix a Kleopatra, Asterix v Británii, Asterix a překvapení pro Césara, Asterix a velký boj, Asterix dobývá Ameriku a z řady vybočujících Dvanáct úkolů pro Asterixe. Poslední jmenovaný je vcelku raritka, jelikož jako jediný má vlastní scénář (není to přepis jednoho z Asterixových dobrodružství) a jako jediný se může pyšnit režií samotného Goscinnyho a . Uderza. Nicméně to je výjimka. Zbytek snímků buď přímo vypráví jeden ze známých komiksových příběhů, nebo jich několik zmáčkne dohromady a nějakým způsobem propojí (Asterix a velký boj, Asterix a překvapení pro Césara).
Podobný přístup zvolil i Claude Zidi a jeho spolu-scénárista Gérard Lauzier. Jejich hraný velkofilm tak tlačí do popředí dějové prvky z Asterixe legionáře (Halabala a ten strrrašný hezoun Tragikomix) a z Věštce (to je ten hladový . podvodník). Nicméně dočkáme se citací i z dalších dílů např. Zlatý srp či Asterix z Galie. Ale abychom scénáristům nekřivdili, je nutno poznamenat, že řádnou část děje si vymysleli sami, a ačkoliv to všechno tak trochu připomíná onen legendární dort pejska a kočičky, dějové linie kupodivu nepostrádají logiku a slušně řešenou provázanost - tím pádem se divákův žaludek může dál v klidu převalovat v břišní dutině, aniž by se u toho musel nějak extra zvedat.
 
Leč vše nepadalo jen na bedra literátů. Stejně důležité byly i herecké výkony a obsazení. Kde jenom hledat dobré (a pokud možno ještě k tomu známé) představitele, kteří nosí na hlavě místo obličejů karikatury? . V tomto ohledu se ovšem tvůrcům také zadařilo. Christian Clavier jako Asterix nemusí sice každému tak úplně vyhovovat, nicméně je stále v normě. Jenže sehnat Asterixe zas až takový problém není. Horší je to s jeho plecnatým kamarádem. Gérard Depardieu se musel řádně dokrmit (což on rád), aby jeho proporce alespoň částečně připomínaly přihlouplého, ale dobráckého dodavače menhirů. No, a zbytek se dovybíral podle vzhledu. Ačkoliv ještě jedna třešinka se tu najde… Jistěže tušíte správně: veliký Roberto Benigni alias zákeřný a prohnaný Lucius Detritus, u něhož ani tak nejde o vzhled, nýbrž o jeho dynamický a dokonalý projev: místo sebe nechává většinou mluvit své paže.
Výprava filmu je bohatá (častý odraz rozpočtu), triky na . chudé evropské poměry dobré (častý odraz rozpočtu) a další obsazení štábu v pohodě (no, někdy i tady se rozpočet podepíše). Důležitá je však otázka jak moc se podařilo zachovat komiksovou atmosféru? Jak moc se to režisérovi Zidiovi povedlo? Abych tedy aspoň trošku smetl dohady a všelijaké úvahy, musím poznamenat, že v mnohém je snímek Asterix a Obelix velmi vydařený i co se týče věrnosti originálu (ano, já vím, že legionáři tu mají zcela chybné uniformy, ano . já vím, že hodně detailů není tak, jak by mělo být, ale to nehraje roli v celkovém pocitu z díla). Každý fanda původní komiksové řady se tu dočká svých oblíbených a klasických momentů, např. do nekonečna rvačkou řešeného sporu „Tvý ryby smrděj!“ – „Mý ryby sou čerstvý!“, sóla pro smrtící ultrazvuk na zlatou harfu zneuznaného barda Trubadixe a v neposlední řadě i Obelixovovy chuti napít se kouzelného lektvaru, který samozřejmě nesmí, jelikož – jak každý ví – když byl malý, tak do něj spadl a tak jsou na něm účinky trvalé a bla bla bla…
 
Já osobně měl z hrané verze francouzské klasiky strach. Bál jsem se především toho, že se autoři zaměří hlavně na dětské publikum a pro nás – zastydlé puberťáky – zbude akorát 109 minut nudy. Naštěstí Francouzi dokázali (alespoň do příchodu druhého dílu s názvem Asterix, Obelix a Kleopatra), že malý blonďatý zakrslík, veliký tlustý hromotluk a malinký pejsek Idefix je sestava, k níž se musí přistupovat s delikátní citlivostí.
 
PS.: Chystal jsem do článku nějaké to klasické zvolání jako „U Teutatise!“ nebo „U Merkura!“ Bohužel se mi to nepovedlo. U Croma!!! (Ale to už jsme trochu jinde… nikoliv však od věci…)
Autor:


Autor článku: Dan Černý

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Komiks na stříbrném plátně
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!