Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VYDAVATELSKÉ PLÁNY COMICS CENTRA PRO ROK 2003 ANEB DOJMY ZE KŘTU POSLEDNÍHO POKUŠENÍ

05.02.2003, autor: Vojta

Jméno Comics Centrum si možná většina z vás hned napoprvé nebude schopna někam zařadit. Proto tedy vězte, že se jedná o ideologického nástupce vydavatelství Calibre, po němž tato firma přebrala i část jeho (spolu)pracovníků a také plánovanou produkci. Toto pondělí 3. 2. 2003 se v nedávno otevřené prodejně konal křest jeho první publikace...
   Jméno křtěného díla slyne Poslední pokušení (naše recense) a nejde o žádné překvapení. . Původně totiž mělo vyjít v Calibre v době později smetené loňskými záplavami. K tomu ovšem již nedošlo, a kniha se nakonec objevila až o půl roku později s hlavičkou ComicsCentra v tiráži; křest se oproti caliberským zvykům odehrál již ve vlastních prostorách pražské Štěpánské pasáže 36/622 kousek od Václavského náměstí.
   Celá akce začala o půl páté: v prodejně, která byla za účelem příprav po celou předchozí část dne uzavřena, už panovalo stylové přítmí, hrála stylová hudba (právě album The Last Temptation (Poslední pokušení) od Alice Cooper, k němuž byl tento book kdysi stvořen), byly rozžaty stylové svíce a nachystáno stylové pohoštění (salát Posledního pokušení a Cooperovy koule). Vzápětí se dovnitř nahrnuly čekající diváci a nebál bych se vše popsat legendárním Werichovým obratem, že „hospoda byla natřískána jak o jarmarku.“ K tomu nutno ovšem poznamenat, že vzhledem k velikosti zmíněné místnosti, to není zase až takový problém (v celkovém součtu se ovšem na akci okolo těch tří desítek návštěvníků nakonec přibližně objevilo). A poté co se dostavili i první z hostů, jmenovitě Ondřej Neff a překladatelka tohoto booku Dana „Zázraky“ Krejčová, mohlo vše začít.
   Rozjezdu plánovaného programu se ujal bývalý šéf Calibre Václav Dort a vysvětlil nám, že je zde jen v roli řečníka a tudíž, že Comics Centrum je plně v rukou jiného bývalého zaměstnance Calibre, Martina Trojana. Poté následovalo krátké pojednání o křtěném booku a jeho kořenech v rakvičkovém divadle, a pak už byly odhaleny očekávané plány CC do tohoto roku.
   Tak tedy vězte: příští comicbook Hellboye, jak potvrdil i jeho taktéž přítomný překladatel Honza Kantůrek, se chystá na duben; další, tentokrát povídkový soubor ze . Sin City: Booze, Broads & Bullets pak na podzim (nejpozději k Vánocům); dále se uvažuje též o prvním svazku americko - „mangových“ Dirty Pair (viz. CREW č. 15); možná se na nás přiřítí i řádně zakrvavená upírka Vampirella; ve fázi rozhodování je i další Druuna a pokud vydavatel „půjde“ do vydání prvního osmisešitového booku Witchblade, tak se na nás vytemní i další Darkness. Navíc všechny comicsové fanoušky potěším zprávou, že chystaná kniha Milana Krumla o historii komiksu je již dopsaná, nahrubo zredigovaná a povedlo se již sehnat i většinu doplňkových příloh – její vydání se plánuje do konce roku. Kromě Sin City a Hellboye je vše, jak již řečeno, zatím většinou ve fázi rozvažování, zda vydat či nevydat („Toť otázka.“). Velmi vážně je brána snaha o vydání masivního doplňkového portfolia k Sin City – The Art of Sin City – obsahujícího na formátu A4 nejen zvětšené ukázky ze všech dosud ve světě vyšlých booků, doplněné obálkami a reklamními kresbami, ale i náčrtky ukazujícími přechodové fáze mezi naskicováním a tím, co nakonec vidíte ve vaší knihovničce. Vzhledem k velké finanční náročnosti (použití speciálního druhu papíru a ruční vazby) tento kousek může vyjít pouze pokud se najde půl tisíce zájemců o tuto dvanáctisetkorunový skvost, kteří si jej nejen závazně dopředu objednají, ale pak i zaplatí. Podaří-li potřebný počet zájemců sehnat do konce května, kniha by pak mohla být vydána v září či říjnu.
.    Chystají se ovšem i jiné aktivity. Výstavku comicsů v pasáži naproti obchodu (již dnes funkční) by měla vystřídat alespoň tímto způsobem publikovatelná Mučírna Martina Němce (který zde byl taktéž přítomen), mělo by dojít i na (snad) pravidelná setkání příznivců comicsu spojená s přednáškami, a konečně nikoliv na posledním místě se uvažuje o paktu s distribučkou filmů Bonton. Ta by měla přinést nejen možnost získání filmových plakátů takříkajíc v ceně nákupu, ale uvažuje se i o bezplatných předpremiérách komiksových filmů (nejblíže je možný Daredevil; opět pro členy Klubu).
   Z volné debaty v prostoru prodejny rozpoutané je určitě nutno připomenout dobrou zprávu (vydat se to chce, pracuje se na právech) pro všechny fanoušky Ikarie, kde by měl po jednotlivých tří až pětistránkových dílech začít vycházet Nemesis (viz. časopis Comics č. 3).
   Za pozornost pak stojí i zvýšená koncentrace VIP osob zde zastoupených. Kromě již zmíněného Neffa, Kantůrka, Krejčové a Němce, se tu objevili i scénárista Jiří Hrdlička a kreslíř Libor Páv (oba spolutvůrci Bantama) a pánové Ivan Adamovič (šéfredaktor Živlu, redaktor Ikarie) a Vlado Ríša (šéfredaktor Ikarie). Pravdou ovšem je, že kromě Neffa a Kantůrka nebyl nikdo z nich příliš činný a akce se tak zúčastnili prakticky jen jako návštěvníci.
   Volná diskuse dvojice Dort-Trojan s návštěvníky se postupně přesunula (jak už také jinak) k debatě o specificích tuzemského vydávání komiksů, a poté, co se na salát Posledního pokušení odvážil vydavatel e-zinu Comx.cz Zack, strhla se ochutnávka již zmíněných pochutin...
   Za poklidné atmosféry se nakonec celá akce postupně rozpustila něco okolo půl sedmé. Celkově tedy účast slušná, a vzhledem k podmínkám snad i optimální, se spoustou zajímavých hostů, pěkným provedením a přátelskou atmosférou; informací dosti. A tak jsem jen zvědav, jaké novinky a hosty nám přinese hellboyovský duben…
Autor:


Autor článku: Vojta

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!