Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

CESTA DO FANTAZIE

07.02.2003, autor: TheO

Na Cestu do fantazie jsem se těšil již od loňského MFF v Berlíně, kde dostala tato pohádka překvapivě hlavní cenu festivalu, společně s politicky laděným filmem Bloody Sunday. Kromě toho se stala nejlepším japonským filmem roku 2002 a získala další ocenění za nejlepší animovaný film na menších filmových festivalech po celém světě…
   Překlad japonského názvu Sen to Chihiro no kamikakushi, tedy přibližně Sen a Chihiro, tajemné zmizení je pro českého diváka asi příliš složitý, proto distributor filmu zvolil jednodušší, a zároveň docela vystihující název Cesta do fantazie.
.     Režisér snímku Hayao Miyazaki, je u nás asi nejvíce znám svým předchozím filmem Princezna Mononoke, na svém kontě má však již osm celovečerních filmů a několik seriálových řad (Rupan sansei). Miyazaki je dnes asi nejúspěšnějším a nejoceňovanějším japonským tvůrcem animovaných filmů; v současnosti natáčí nový film Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle), který by měl mít japonskou premiéru v létě 2004.
   Mnohého diváka asi překvapí, že se dnes ještě vyrábí filmy nevyužívající moderní 3D animace - tento film je velmi dobře zvládnut klasickou 2D technologií v dnes módním anime stylu.  Ve filmu se pohybuje mnoho nápaditých postaviček jako je šestiruký muž, tajemná postava s maskou či průsvitní duchové. (Některé z nich možná občas někomu připomenou obludné Pokémony.) Zároveň je zde velmi dobře zpracováno a občas mistrně prokresleno pozadí. Když je navíc vše podepřeno silným příběhem, těžko se najde někdo, komu by se film nelíbil.
.     Příběh začíná, když se malá Chihiro se svými rodiči ztratí v lese při cestě do nového domu. Lesní cesta, kterou se vydají, totiž náhle končí a před překvapenou rodinou se rozprostírá stará oprýskaná zeď se vstupní branou. Zvědavý otec se navzdory Chihiro rozhodne místo za branou prohlédnout, a tak se rodina vydává tmavou chodbou na druhou stranu. Tady je čeká překvapení – rozlehlá pláň posetá zdánlivě prázdnými domy a závan překrásné vůně jídla, jíž nelze odolat. Vůně rodinku přivede ke stolu obloženému rozličnými lahůdkami. Nikde v dosahu není žádná obsluha, přesto se otec s matkou pustí hladově do jídla. Pouze Chihiro kouzlu jídla nepodlehne a vydá se podivné městečko prozkoumat. Na mostě potká stejně starého chlapce, a ten ji varuje před nadcházející nocí, která s sebou přivádí do města život, jenž ale není z tohoto světa. Ze všech koutů se začínají vynořovat tajemné stíny. Chihiro se úprkem vydá hledat své rodiče, místo nich však najde jen dvě prasata obklopená zbytky jídla. Ocitá se tak sama uprostřed neznámého světa. Čeká ji těžký úkol – zachránit rodiče a uprchnout – pro jehož splnění ji nezbývá nic jiného, než zapojit se do života městečka, které se ukáže být lázeňským sídlem bohů…
 
.
 
   Celý příběh je plný nenadálých zvratů a pozvolna odhalovaných tajemství – v tomto světě se může stát cokoliv. Ve filmu nechybějí vtipné okamžiky, o něž se v závěru starají především krysa a její muší kamarád, který jí svými křídly pomáhá létat, nebo černé chlupaté koule v roli dělníků. Objevuje se zde i ekologické téma, když se z domnělého boha smradu po koupeli vyklube duch řeky.
   V říši fantazie však všechny bytosti přichází o své jméno a dostávají nové. Z Chihiro se tak stává Sen (což je v japonštině první písmeno jména Chihiro). Vrátit zpět se může jen ten, kdo nezapomene na svůj pozemský život, na své skutečné jméno a přátele – tato zápletka jako by upozorňovala, že stále více žijeme ve virtuálním světě zábavy, který nám podsouvají masmédia ve spojení s obchodními řetězci a ve kterém zapomínáme na „skutečný“ život, na svou jedinečnost. Sebeuskutečňování se tak odehrává skrze tyto média, nikoliv naší vlastní prací. Pouze ten, kdo dává přednost jiným než jen materiálním hodnotám, se může v tomto světě svobodně pohybovat. Z ostatních se stanou prasata uvězněná v chlívku, čekající na poslední cestu vlakem do říše mrtvých…
   Film je doprovázen podmanivou hudbou, kterou složil jeden z nejuznávanějších japonských filmových skladatelů Jô Hisaishi (je podepsán pod hudbou u většiny filmů uznávaného režiséra Takeši Kitana, například Ve spárech Yakuzy nebo Ohňostroj).
 
.
 
   Má očekávání byla asi příliš vysoká a proto byl film trochu zklamáním, to však nic nemění na tom, že se jedná o jeden z nejlepších animovaných filmů loňského roku. Cesta do fantazie by se měla líbit bez výjimky všem věkovým kategoriím. Každý si zde může najít svůj vlastní příběh, proto neváhejte a vezměte s sebou do kina celou rodinu...
 
oficiální stránka – včetně trailerů ke stažení
 
Základní údaje
Název: Cesta do fantazie
Originální název: Sen to Chihiro no kamikakushi
Délka: 124 min
Rok výroby: 2001
Režie: Hayao Miyazaki
Scénář: Hayao Miyazaki
Česká premiéra: 3. 4. 2003 (Intersonic)
Autor:


Autor článku: TheO

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!