Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ASTERIX 7 - ASTERIX V HELVETII

16.07.2003, autor: Yan

Jednou z vlajkovích lodí evropského comicsu je bezpochyby Asterix, stvořený nezapomenutelným francouzským tandemem Goscinny-Uderzo. Comics, který si vydobyl slávu a proslulost téměř po celém světě (vychází ve více než čtyřiceti zemích), o jehož úspěšnosti svědčí nejen animované filmy na motivy comicsových sešitů, ale dokonce i dva celovečerní hrané filmy s hvězdným obsazením. A asi nejlepším důkaz Asterixovy slávy jsou plastové asterixovské postavičky v kinder vejcích :)
.    U nás začal Asterix vycházet na začátku devadesátých let minulého století a vychází dodnes - aktuálně Asterix 23 - Na Korsice. Dočkal se dokonce i několikeré reedice, což snad mluví samo o sobě. Snad kromě Čtyřlístku jeden z nejúspěšnějších a u nás nejdéle vycházejících comicsů.
 
   Vraťme se tedy do roku 1970, kdy vyšel díl, nazvaný Asterix v Helvétii. Ne. Vraťme se do roku 50 před Kristem. To je celá Galie obsazena Římany... Celá? Příběh začíná v naší známe vesničce v Armorice, kde se setkáme se všemi známými postavami z předchozích dílů: Asterixem, jeho nerozlučným přítelem Obelixem, druidem Panoramixem, náčelníkem Majestixem, bardem Trubadixem a mnoha jinými.
 
.
 
   Zatímco Majestix se rozhodl vyměnit nosiče svého štítu, pochybnou ctí tak byli pověřeni Asterix s Obelixem, sledujeme i paralelní děj v ne příliš vzdáleném Condatu. Tam sídlí guvernér  Bacilovirus, jehož jediným zájmem jsou orgie a ještě orgie. Aby si je mohl dopřávat, krátí tak nejen svého císaře o daně, ale také využívá různých intrik, popřípadě se neštítí zbavit někoho nepohodlného. A nepohodlným je samozřejmě Caesarův inspektor, který je Bacilovirem otráven. Protože římští lékaři jsou naprosto neschopní, rozhodne se inspektor Claudius Zánětnervus, kterému se stále přihoršuje, o zcela radikální a nevídané řešení. Potají požádá o pomoc druida Panoramixe, o němž tak často při svých epileptických záchvatech hovoří Caesar.
   A právě zde se objevuje nový prvek, který se v sérii ještě neobjevil: tentokráte Galové nebojují s Římany, ale snaží se jednomu z nich pomoci! Proto se musí Asterix s Obelixem vydat do Helvetie (dnešní Švýcarsko), pro jednu alpskou rostlinu, která jako jediná může Claudia zachránit.
   Samozřejmě, guvernér Bacilovirus hází Galům klacky pod nohy, navíc na jejich příchod upozorní helvetského guvernéra (který se zrovna věnuje orgiím).
 
   Tentokráte vynikající Goscinnyho scénář parafrázuje dnešní Švýcary a jejich proslulé vlastnosti. V jednom z nejlepších a nejdobrodružnějších příběhů celé série čtenáře čeká spousta orgií, návštěva  proslulých  švýcarských bank, a nesmí chybět sýr ani (přesýpací) hodiny.
   Při své pouti navštíví Asterix s Obelixem dokonce kongresové centrum s mezinárodním zasedáním kmenových  náčelníků, a to není zdaleka vše...
.    Pohostinnost Helvetů je vyvážena třeba tím, že se Galové musí  zúčastnit jejich slavnosti: pije se víno, jí se fondue a ve finále budou přes Ženevské jezero brázdit římané plavmo i na galérách. Když se vylodí, pocítí menší zmatenost: nemůžou se totiž  dohodnout, cože je to za kravál. Někteří říkají, že slyší slony, někteří mluví cosi o jednom galském bardovi kdesi v Armorice... a zatím si jen Helveti zpívají!
   Strhává se pravá jezerní bitka, a rozhodující okamžiky a vyvrcholení příběhu se odehraje vysoko na alpských vrcholcích...
 
   Podle mého názoru se jedná o jeden z nejlepších dílů série. Z každé stránky se na vás valí tuny vtipů, narážek a brilantních hlášek - což ostatně není u Asterixe nic neobvyklého. Celý příběh je krásným dobrodružstvím, což ale taky není nic neobvyklého.
   Sešity s Asterixovými dobrodružstvími si prostě uchovávají vysoký standart. Asterix 7 toto nevyvracuje, spíše potvrzuje; ba možná, že i vyčnívá a rozhodně  patří do zlatého asterixovského fondu.
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!