Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ELPIDIO VALDÉS – BOLEK (ČI LOLEK?) V KUBÁNSKÉM BOJI ZA SVOBODU

14.07.2003, autor: Elves

Před jedenatřiceti lety se na zadní straně Sedmičky pionýrů mihlo 13 pokračování kubánského komiksu Elpidio Valdés, převzatého z bratrského časopisu pro mládež Pionero, z ročníku 1970. „Kuba? Boj za svobodu?“, nadávali tehdy čtenáři na zjevný propagandistický tah. Jenomže brzy zmlkli – komiks měl švih, jednoduchou, ale vyzrálou kresbu a navíc nepodkuřoval Fidelovi, nýbrž mapoval osudy kubánských guerril na pozadí americko-španělské války z konce 19. století.
   Díky tomu se děj odehrával do značné míry na území USA a zalidnil se nejen Kubánci, ale i Apači, kovboji, zlatokopy a nenáviděnými španělskými kolonizátory, s nimiž si Yankeeové rozuměli jen do té doby, dokud se o ostrov neservali. V centru dění se tyčil postavou nevelký, ale energický a bystrý akční hrdina, dnes již nejslavnější kubánská komiksová postavička, plukovník Elpidio Valdés.
.    Příběh je jednoduchý - Elpidio a jeho věrný kůň Palmiche pašují z floridské Tampy zásilku zbraní pro Ejercito Libertador. Ovšem v rámci tohoto schématu se dějí neuvěřitelné věci - hrdina ztratí a znovuzíská citlivý náklad i opasek se zašitými tisíci dolarů tolikrát, až se čtenář začne obdivovat fabulačním schopnostem autora. Dějovou křivku přitom vymýšlel tehdy pouze třiadvacetiletý Juan Padrón (1947), rodák z Cardesanu v provincii Matanzas, dnes již legenda kubánského animovaného filmu. K světu stříbrného plátna přičichl už na vojně a i s Elpidiem měl od počátku filmové záměry. Leč nepředbíhejme.
   Komiks je sympatickou verzí dnes již málo známých událostí, které začaly 24. února 1895 povstáním 1500 kubánských bojovníků v provincii Oriente. Proti nim stálo 200 tisíc španělských vojáků v čele s generálem Valerianem Weylerem, přezdívaným "Řezník". Kubánci bojovali zuby nehty, ale po vyhnání Španělů se - podle oblíbeného lidového rčení - nakonec smál třetí, a události skončily roku 1898 americkým protektorátem.
.    Padrón si sice si trochu vymýšlí, protože pokus kubánských emigrantů o vylodění v roce 1894 americké úřady nepovolily a poslední obrázek z ukázky je tedy jen fikcí, jinak ale dobře těží z událostí, které obohatily Kubu o první (španělské) koncentráky a geny mužské populace o bojechtivost.
   Volbou tématu navíc autor chytře unikl propagandistickým požadavkům, protože zkomiksování Castrových nebo Che Guevarových osudů by mu mohlo časem vynést i kriminál. Místo toho stvořil drobné, nedidaktické a vtipné dílo, které mu časem vydobylo slávu i na poli filmovém.
   Úspěch totiž přiměl kubánské soudruhy, aby Padróna vyzvali k převedení postavičky do animované podoby. V roce 1974 se objevil první krátkometrážní snímek Elpidio Valdés a kontraband zbraní,  po němž následovalo 23 pokračování, z toho tři celovečerní. Zatím poslední díl je z roku 1992 a správně by se měl jmenovat Elpidio a rozpad Sovětského svazu.. Následná hmotná nouze totiž kubánskému filmovému průmyslu zatla tipec a s Elpidiem byl konec. To už ale Padrón mohl spát na vavřínech, respektive 30 mezinárodních  a 39 kubánských filmových cenách. Nápadná podobnost postaviček s polskými squattery Bolkem a Lolkem sice dává tušit, že bratrské země sovětského bloku si nevyměňovaly pouze uhlí, dolary a teroristické školitele, film ale není komiks, a ten opravdu nemá chybu.
   Naděje na pokračování komiksu je pramalá, ale kdoví, třeba se dočkáme coververze s Pilipem a Bubeníkem v hlavních rolích.
Autor:


Autor článku: Elves

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!