Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

HOBIT ANEB KRESBA TAM A ZASE ZPÁTKY

15.09.2003, autor: Hibi

„Jsme tady obyčejní pokojní lidičkové a na žádná dobrodružství nemáme ani pomyšlení. Je s nimi protivný rozruch a nepohodlí! Zdržují jednoho od oběda! nedovedu si představit, co na nich lidé vidí…“ aneb V jisté podzemní noře žil jeden Hobit, tentokrát comicsový…




.    Nějaký podnikavec z Mladé fronty pravděpodobně zahlédl originální vydání, povalující se již nějaký ten pátek po regálech speciálek, a zadoufal se svézt na téměř hysterické, filmovým Pánem prstenů rozpoutané tolkienománii. Otázkou zůstává, zda toto načasování nebylo Hobitovi spíše ku škodě…
 
   Kromě hrstky fanů měla česká veřejnost možnost poprvé se s Pánem prstenů v (opět mladofrontí) edici 13 setkat roku 1990; o pár let později se MF rozhodla pro reprinty, maskované do nic neříkajících, tehdy módními hologramy "zdobených" obálek, a postupně doplnila Pána prstenů i dalšími Tolkienovými díly - vyšel Silmarillion i rozvíjející Nedokončené příběhy, přidaly se výpravné, Tolkienem inspirované obrazové publikace, dostalo se i na páně Profesorův životopis, na pultech se objevil místně i časově komplexní Atlas Středozemě; později i surrealistní vyprávěnka Tulák Rover a Tolkienovy básně. S mnohem příjemněji vypravenými Pohádkami i první Knihou ztracených příběhů se do mladofrontího bloku odvážil vmísit toliko Wales, na nějž MF zareagovala obálkami pro změnu extrémně "výpravnými". Po příchodu Jacksonovy akční filmové epopeje se "tolkienologického" materiálu, povětšinou ryze merchandisingového ražení s věčně recyklovanými obrázky z filmu, vyrojilo bezpočet - vůči stylu comicsového Hobita, jehož zřejmě nakladatel hodlá v rámci této tolkienofilské tsunami prosadit, ovšem silně kontrastního…
 
.
 
   Oproti strhujícímu (či - budeme-li se raději držet knižní předlohy - spíše rozestřenému) Pánu prstenů je totiž Hobit - i ve své knižní předloze - mnohem pohádkovějším, éteričtějším příběhem. Doposud spokojeného, domáckého a ustrašeného človíčka - pardon, hobita! - Bilba Pytlíka nechává Tolkien vyvláčet čarodějem Gandalfem a hordou třinácti trpaslíků vstříc Dobrodružství, kde nechybí zlobři, vrrci, skřeti, elfové a nakonec ani drak. O tom, že cesta pod Osamělou horu a zase zpátky přetaví Bilba v pořádného chlapíka, a že podzemní historka s kouzelným prstenem a potvůrkou Glumem se stane základem Pána prstenů, snad už ani netřeba vyprávět…
 
. . .
 
   Filmovou vizualitou zešabloněné představě o atmosféře Tolkienova díla navíc v případě Hobita konkuruje ilustracemi Jiřího Šalamouna prodchnuté první české vydání (už z roku 1979) i neméně originální pojetí Tomáše Jirků, jemuž tak Mladá fronta opět podrazila sysifovský balvan jeho vlastního, hotového, ale smůlou olepeného zcomicsování. A do takto přeplněné představy přichází nostalgický, jemně tónovaný akvarel Davida Wenzela; na rozdíl od obou zmiňovaných domácích ztvárnění je méně expresivní a o poznání bližší zasněné a pohádkové atmosféře Tolkienova díla. . A i když některé postavy prozrazují inspiraci ostatními tolkienovskými barvotepci, jeho jakoby vybledlá linka i příležitostné zdobení po okrajích stránek a políček dodávají jeho dílu buket prastarých letopisů…
   Tedy alespoň v originále - kromě sytějších barev nahlodává MF jeho atmosféru především dnes tolik "moderní" nakladatelskou slabinou: letteringem. Už v knižní předloze je Hobit vyprávěnkou krajně rozšafnou, a tak i v jeho comicsovém přepisu si textu užijeme víc než dost; o to výrazněji vynikne rozdíl mezi ručním letteringem originálu a počítačovou turbosazbou domácího nakladatele - a způsob, jakým některá SFXka zasahují do obrázku, by zasloužil několikeré vymáchaní grafika pod mostem.
 
   Naštěstí si ale Wenzelovo štětečné mistrovství i samotný tah příběhu (v podání Tolkienovy dvorní překladatelky Stanislavy Pošustové) nenechají jen tak něco líbit, a tak stojí za to, i přes poněkud zanedbaný povrch a stísněnost, vyrazit na jednu pohádkovou cestu do fantasie a zase zpátky…




Autor:


Autor článku: Hibi

Detaily o komiksu:

Titul: Hobit aneb cesta tam a zase zpátky
Scénář: Sean Deming
Charles Dixon
Kresba: David Wenzel
Překlad: Stanislava Pošustová
František Vrba
Žánr: Sci-fi, fantasy (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 144
Formát: 170 x 260
Vydavatel: Mladá fronta
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Velká Británie



    




Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!



Skandální reakce nakladatelství BBart.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Ze zk*rvené Vrány teče smůla

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Život našeho Pána











     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2025 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!