Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

BEDEMAN Č. 4 – O KOMIKSOVÉ PLATFORMĚ ANEB POHLEDEM AUTORŮ

30.10.2003, autor: Sakyk

Minulý týden vyšlo už čtvrté číslo komiksového fanzinu Bedeman. Není teď ani tak důležité, kteří autoři se v něm objevují – ať již jako scénáristé a kreslíři či jako publicisté – jako spíše to, že vůbec vychází a pomalu ale jistě se stává významnou tuzemskou tvůrčí komiksovou platformou. Kde jinde byste dnes hledali na jednom místě dílka Jerieho, Miňovského, Opitze, McMagica či Černého??
O prvních třech číslech čtěte podrobněji ZDE
Na současné české komiksové scéně platí dvě pravdy: šikovných a mladých tvůrců je tu spousta, avšak místa, kde by mohli své výtvory zveřejňovat, chybí. Bohužel. Především pro ty začínající, pro něž je navíc možnost konfrontace přímo nevyhnutelná. Potvrzuje to například Dan Černý, sám vydavatel fanzinu Sorrel a tvůrce již poměrně ETC., scénář: Štěpán Kopřiva, kresba: Jiří Tesař, publikováno v Bedemanovi č. 4ostřílený (což dokazuje v akčním nářezu Šnek vs. komár – Bedeman č. 3 a kraťásku Krt – Bedeman č. 4): „Účast v Bedemanovi pro mne znamená možnost někde publikovat své autorské komiksy, protože takových příležitostí u nás moc není.“ Jasně, něčí pohled může být až filozoficky neproniknutelný, jako ten scénáristy Štěpána Kopřivy (ETC. v Bedemanovi č. 4). Ovšem i jeho slova "Bedeman mi přináší masovou popularitu mezi hinduistickými příznivci rajské omáčky" o něčem svědčí. V prvé řadě nečekaně přesně odhalují reálný stav komiksu u nás a zadruhé určují pozici Bedemana na dnešní scéně. Ostatně ve stejném duchu se upřímně vyjadřuje i další ryzí scénárista Radim Klimeš: „Shaitana v Bedemanovi č. 3 byla mým prvním komiksem, který kdy kde vyšel, a každá premiéra má kouzlo neopakovatelného. Takže k Bedemanovi mám díky tomu (a taky díky tomu, že se z něj klube solidní časáček) vztah víc než vřelý a doufám, že se někdy třeba na jeho stránky ještě vrátím...“

Bedeman je pro mě šance publikovat svojí práci na papíře. Co jiného?“ Ano, co jiného, přesně tak, jak se táže kreslíř premiérové bedemanovské mangy ETC. Jiří Tesař, to cítí i ostatní tvůrci. Čímž se opět vracíme k počátečnímu námětu tohoto článku. Místa, kde publikovat, chybí a Bedeman tuto jedinečnou šanci nabízí. Podmínky se ještě zlepší od příštího, pátého čísla, které vyjde Boj o duši, scénář a kresba Michal Opitz, publikováno v Bedemanovi č. 2 a č. 3předvečer comiCZconu 2004. Přibude 16 stránek navíc, jedná se o rozsáhlejší (rozuměj celorepublikové) distribuci, v přípravě jsou samostatné internetové stránky. Jen voda na mlýn pravověrným nadšencům, jako jsou třeba David Lottmann (autor hororu Snadné je hnít v Bedemanovi č. 3 a č. 4) nebo Michal Opitz (ten má na svědomí Boj o duši z Bedemana č. 2 a č. 3). První jmenovaný říká: „Zadostiučinění – to bude asi to pravé slovo. Je pohoda vidět, že má někdo zájem o něco, co sám uděláš. A pokud se to ještě nějakou haluzí někomu i líbí, tak je to dvojnásobná pohoda. Navíc, ať se to někomu líbí nebo ne, stává se z tebe součást něčeho. Něčeho, co stojí na vlastních nohách, sice vratkých, ale vlastních. A vvvo tom to všechno je...“ Opitz jedním dechem dodává: „Bedeman je pro mě velice příjemný prostor. Je tam svoboda, je tam různorodost, je tam cítit ta "nadrženost" tvořit komiks... A samozřejmě pro mě znamená radost, že vidím svůj komiks mezi komiksy autorů, kterých si vážím.

Dejme tedy na závěr slovo „starým harcovníkům“, dá-li se to Praha 2002, scénář a kresba Filip Zach, publikováno v Bedemanovi č. 2tak říci. „Účast v Bedemanovi pro mě znamená řadu hodin příjemně strávených kreslením“, vyznává se Filip Zach, autor lehce morbidního komiksu Praha 2002 z Bedemana č. 2. Karel Jerie (kresba Poslední cesty, Bedeman č. 4) srovnává: „Jelikož jsem kreslil podle cizího scénáře, byla to pro mě příležitost trochu si procvičit umění kompromisu, který je ve spolupráci kreslíř-scénárista vždycky zapotřebí. Další plus byla možnost vidět svou věc ve finální tištěné podobě cca do třiceti dnů, což není vůbec k zahození a vzhledem k periodicitě tuzemských komiksových časopisů docela příjemná změna. Účast v Bedemanovi beru jako další zářez na pažbě svého Derringeru.

A kde je možné fanzin Bedeman sehnat?? Ptejte se zde:
Krakatit (Jungmannova 14, Praha)
Seqoy (Čáslavská 15, Praha)
Dračí doupě (Jeruzalémská 1, Praha)
Comicscentrum (Štěpánská pasáž, Praha)
U Jednorožce (Staroměstské náměstí 17, Praha)
Knihkupectví v Londýnské (Londýnská 81, Praha)
Arrakis (Veveří 24, Brno)
Černá planeta (Jezuitská 3, Brno)
Studentcentrum (Křížkovského 14, Olomouc)
www.vltava2000.cz/comics
www.comics.mobilkryty.cz
a samozřejmě www.komiks.cz/obchod.php
Síť prodejců se i nadále rozšiřuje.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Bedeman č. 4
Série: Bedeman
Scénář: Dan Černý
Štěpán Kopřiva
David Lottmann
Jiří Miňovský
Sakyk
Kresba: Dan Černý
Karel Jerie
David Lottmann
Jiří Miňovský
Jiří Tesař
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 32
Formát: A5
Vydavatel: Komiks.cz
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Fanovský komiks
29.01.2004 BEDEMAN Č. 5 ANEB O PŘEVLÉKÁNÍ KABÁTU
11.11.2002 MORT NEZNAMENÁ SMRT
13.07.2001 PIŽMOUNIČesko
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (11): Nesrovnalosti
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (12) ZdůvodněníčAsopisy A mAgAzíny
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (30) - JJ


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!