Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

CO SE MÍHÁ VE FILMU? - BŘEZEN 2004

17.03.2004, autor: Backelite

Jak se daří novému filmovému Batmanovi? Co se vaří kolem nových X-Men? Stane se z režiséra Bryana Singera comicsový scénárista? Na čem že to dnes vlastně nakonec pracuje Robert Rodriguez? To a ještě leccos navíc se dozvíte z následujícího článku...
.    Filmový Batman jede
   Z příprav nového Batmana přichází jedna dobrá zpráva za druhou: režisér zajímavých thrillerů Christopher Nolan (Memento, Insomnie) plánuje snímek podle předlohy od dobře zapsaného scénáristy Davida S. Goyera (trilogie Blade, comics JLA/JSA: Virtue and Vice) a ke svému projektu povolává jednu výjimečnou hereckou hvězdu za druhou! Představitel titulní role Christian Bale (Americké psycho) je spíše kompromisem mezi Nolanovým favoritem Guyem Pearcem a Ashtonem Kutcherem (Hele vole, kde mám káru?), cukrkandlovým to krasavcem a svého času také kandidátem na roli Supermana; obsazení vedlejších rolí však stojí za mnohem větší pozornost. . Jména jako Michael Caine (coby věrný komorník Bruce Waynea Alfred), Katie Holmesová (Téměř dokonalý zločin), Liam Neeson či Morgan Freeman byla nedávno doplněna Garym Oldmanem (ten si zahraje Batmanova přítele, poručíka gothamské policie Jima Gordona!) a Kenem Watanabem, který právě zazářil v Cruiseově Posledním samuraji, když byl za svou roli nominován na Oscara. Watanabe se objeví jako jeden ze dvou hlavních padouchů, Ra's Al-Ghul; tento arcilotr, schopný využívat proces znovuoživování, už dlouhé roky touží po nadvládě nad celým světem - klasický to comicsový záporák. Druhého z padouchů, Jonathana "Scarecrowa" Cranea, si zahraje irský herec Cillian Murphy, kterého kinofilové mezi čtenáři tohoto článku mohli vidět například v hlavní roli Boylova postapokalyptického sci-fi 28 dní poté.
   Původně uvažované názvy snímku Batman: The Frightening, Batman: Intimidation či Batman: Intimidation Game byly nahrazeny přeci jen komerčněji znějícím titulem Batman Begins, který se hlásí k druhému dílu série, Burtonovu snímku Batman se vrací (v originále Batman Returns). A příběh? Ten by se měl více přibližovat comicsovému zrodu Batmana: mladému milionáři Bruci Wayneovi, který celý svůj život prahne po pomstě za násilnou smrt obou svých rodičů, zkříží na Dálném východě cestu Ra's Al-Ghulova malá armáda, po návratu do Gotham City navíc Bruce zjišťuje, že město ovládl organizovaný zločin. A rozhodne se proti nastupujícímu zlu zasáhnout. Stává se maskovaným mstitelem, noční můrou každého zločince. Stává se (pozor na to!) Batmanem!
   Na rozdíl od nám známých celovečerních filmových adaptací má být tento Batman mnohem více detektivem než bojovníkem; o tom, že nový film bude mnohem temnější, než jak pojal Batmana režisér Joel Schumacher (Batman navždy, Batman a Robin), není naštěstí třeba pochybovat. A jen tak na okraj: nezajímavou informací jistě není, že tentokrát bude mít Batman v převleku zabudováno udělátko, které mu umožní létat…
   Natáčení proběhne v letošním roce v Londýně, Chicagu a na Islandu, hotovo a odpromítáno má být v létě příštího roku. Jediným záporem tohoto projektu je tak snad zatím jen to, že jeho start zároveň zastavil přípravy na "konkurenčním" snímku Batman: Year One velmi talentovaného režiséra Darrena Aronofskyho (Rekviem za sen). Dlouho uvažovaného filmu, na němž se podílel i autor libreta ke stejnojmennému comicsovému titulu Frank Miller, se tak stěží kdy dočkáme. Škoda, byl to ten nejinteresantnější z několika rozpracovaných batmanovských projektů. A jedna perlička na závěr: Christian Bale se údajně upsal nejen pro film Batman Begins, ale i jeho přímé pokračování a snímek Batman vs Superman.
 
   X-Singer
.    Režisér prvních dvou dílů filmových X-menů Bryan Singer, který má na svědomí také neobvyklou gangsterku Obyklí podezřelí, nejen že připravuje další filmové dobrodružství snad nejoblíbenějšího comicsového týmu, ale chystá se své scénáristické umění soustředit také jiným směrem. Společně se scénáristy X-Men2 Mikem Doughertym a Danem Harrisem totiž napíše dvanáctidílnou sérii z řady Ultimate X-Men; zatím je známo pouze to, že tvůrčí trio by rádo filmové pojetí X-Men aplikovalo také na vlastní comicsový debut. Série by měla začít vycházet ještě v letošním roce.
.    Harris a Dougherty v těchto dnech také pilně pracují na scénáři snímku X-Men 3, s premiérou se předběžně počítá na rok 2006. Ke své účasti se již upsalo několik starých známých z minulých dílů: Hugh Jackman (Wolverine), Patrick Stewart (Profesor X), Ian McKellen (Magneto), Rebecca Romijn-Stamosová (Mystique), Famke Janssenová (Jean Greyová), James Marsden (Cyclops), Alan Cumming (Nightcrawler), Shawn Ashmore (Iceman) či Anna Paquinová (Rogue); větší prostor by měl dostat ruský silák Colossus, jemuž své tělo propůjčí - stejně jako v díle druhém - bývalý sportovec a začínající herec Daniel Cudmore. To Halle Berryová se - nepříliš překvapivě - zdráhá podepsat smlouvu a žádá, aby její postava Storm dostala mnohem větší prostor. Novým členem týmu se má stát Beast, tato postava si však zatím svého představitele nenašla. Patrně jen malý okruh čtenářů zaujme informace, že scénář třetího pokračování by měl být lehce inspirován příběhy jako The Dark Phoenix Saga, Days of Future Past či Power of Proteus, vězte však, že minimálně první dva z nich jsou považovány za jedny z nejlepších v historii X-Men. Svou informační povinnost vůči masám  naopak jistě splním prozrazením nedávných spekulací, hlásajících, že by společně se třetím dílem mělo vzniknout i pokračování čtvrté.
 
   Rodriguez odkládá Madmana, přednost má Sin City
.    Velmi překvapivé bylo prohlášení Roberta Rodrigueze informující o pokročilé fázi příprav adaptace kultovní série comicsových noirovek Franka Millera Sin City. Není to tak dávno (5. února), co jsem v aktualitách informoval o "zelené" pro filmovou verzi comicsu Mikea Allreda Madman, kterou Rodriguez připravoval několik let. A součástí původních zpráv, z nichž jsem čerpal, byl též režisérův citát, kde na otázku po zpracování jiné comcisové série jednoznačně prohlásil, že se chce věnovat raději postavám, jejichž duchovním otcem bude on sám. A pak mi provede takovouto lotrovinu! Rodriguez je ale filmař svižný, nelze tedy vyloučit, že ještě v letošním roce stihne dokonce oba dva tyto filmy. Sin City však má rozhodně přednost, v dubnu se začíná natáčet, premiéra je plánována do konce letošního roku.
   Pan režisér v těchto dnech vyhrožuje tím, že se bude jednat o první věrné zpracování grafické novely, ba dokonce protestuje proti použití slůvka "adaptace" a sám preferuje termín "přenesení na filmové plátno". Pro tento účel bylo již natočeno několik zkušebních záběrů digitálními kamerami a Rodriguez i Miller se vyjadřují pouze v superlativech; druhý jmenovaný navíc dodává, že se bude jednat o "úplně nový druh kriminálního filmu". Franka Millera chce ostatně Robert Rodriguez angažovat i při samotném natáčení, přál by si dokonce, aby spolu oba sdíleli funkci režiséra. Dějová linie by v sobě měla spojovat jak příběh z prvního Sin City, tak i pozdějších titulů Velká tučná zabijačka a Ten žlutej parchant.
.    V hlavních rolích by se měli objevit Josh Hartnett (vytáhlý mladík se proslavil Pearl Harborem, zahrál si i v Rodriguezově parodii na sci-fi příběhy o invazi mimozemšťanů Fakulta) a Marley Sheltonová (u nás k vidění v komedii Drew Barrymoreové Nepolíbená či vyvražďovacím hororu Valentine), další obsazení zatím není známo. Rodriguez je nejen rychlý, ale i zajímavý filmař; osobně se mi chce věřit, že si svou slabší chvilku už vybral svým završením desperadovské trilogie Kdysi dávno v Mexiku.
 
 
 
   Krátce
.    Velezajímavý trailer snímku Immortel (ad vitam) najdete na oficiálních stránkách. Tento film není ničím jiným než očekávanou adaptací comicsové trilogie Nikopol, kterou si její autor Enki Bilal sám zadaptoval a jako režisér také přenesl na filmové plátno. Ve své domovině má jeden z nejdražších francouzských filmů premiéru už 24. března, o uvedení v České republice je zatím známo jen to, že proběhne. Někdy. Mne samotnému trailer filmu, v němž hrají hlavní role Linda Hardyová, Thomas Kretschmann a Charlotte Ramplingová, v mnohém připomene Pátý element, po vizuální stránce se ale patrně jedná o mnohem temnější a ještě výpravnější titul. Podle trailerů je ale - jak známo - neradno posuzovat celý snímek.
   Na rok 2007 je plánován další filmový příběh z marvelovského universa, akční thriller Nick Fury; titulní roli jednookého agenta špionážní organizace S.H.I.E.L.D. by si měl zahrát Samuel L. Jackson (Drsnej Shaft, Jackie Brownová). Ten, kdo nahlédl do comicsbooku The Ultimates Marka Millara či Bendisova Ultimate Six, si dnes ostatně ani nikoho jiného v této roli představit nedovede; David Hasselhoff je definitivně zapomenut.
Autor:


Autor článku: Backelite

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Komiks na stříbrném plátně
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!