Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

POLEMIKA: O (NE)PŮJČOVÁNÍ COMICSU

31.03.2004, autor: Yan

Nebudeme si nic nalhávat. Comics se u nás stále moc neprodává. Nechci polemizovat o důvodech a o tom, že společnost ještě nedospěla do takového stádia, jako např. ve Francii či Velké Británii, o Spojených státech ani nemluvě. Ale na druhou stranu je třeba si uvědomit jednu věc. Comics se neprodává, ale přesto se hojně čte i u nás. A jak je to možné? Půjčování.
   Jste považován za blázna a maniaka, protože si kupujete drahé comicsy? A půjčujete je pak známým? Pokud ano, už vás napadlo se zamyslet nad tím, kolik lidí čte jednu comicsovou knihu?
   Můžu mluvit z vlastní zkušenosti. Pohybuji se ve stotisícovém městě (Liberec) a vím pouze o třech lidech (včetně mě), kteří si comics kupují pravidelně. A jak já, tak i oni své comicsy hojně půjčují; jednotlivé svazky pak putují, a to nejen po Liberci. Takové skvosty jako Liga výjimečných či Z pekla se přece musí ukázat!
 
   Dobré je, že comicsy, které nemám, si můžu půjčit; to ale mluvíme o výměnách comicsů na přečtení. Mohli bychom polemizovat o tom, kolik by člověk musel vydělávat, aby mohl skoupit celou tuzemskou comicsovou produkci, ale tomuto tématu se také nechci věnovat.
   Jde mi o lidi, které comics vůbec nekupují, jenom si ho půjčují. Někteří z nás nedají své comicsy z ruky, při představě oslího ucha jim naskakuje husí kůže. Ale ti druzí se rádi o své klenoty podělí. Kolik lidí čte tedy jednu comicsovou knihu?
   Jako příklad si beru nějaký velmi povedený comics, třeba Vránu. Nejdřív jsem ji půjčil na přečtení rodině (bratr bydlí v jiném městě), poté kamarádům a kamarádkám. Nakonec se dostalo na mé spolužáky ze třídy. Souhrn všech lidí je osm, jeden výtisk Vrány stojí 549,-. Kdyby se Vrány prodalo osmkrát víc čísel, to by byl panečku výdělek!
 
   Zaráží mě, že comicsy půjčuji i lidem, kteří si vydělávají a kteří by si mohli dovolit vlastní koupi. Finančními prostředky disponují. Odpověď je tedy nasnadě. Comics stále není u nás zakořeněn; ač lidi baví, nejsou ochotni do něj investovat.
   Investice do comicsu je také kapitolou sama o sobě. Před půl rokem jsem dělal inventuru, kolik jsem do comicsu vrazil a vyšlo mi pozoruhodných 12 000,-. Je to tedy finančně náročný koníček. Dá se tudíž pochopit, že pětistovku vrazí do comicsu opravdu skalní fanoušek a pravidelný čtenář. "Obyčejný člověk" si knížku pouze půjčí. S touto situací se pravděpodobně nedá nic dělat - dokud nebude celá společnost přistupovat k tomuto médiu jinak a nezačne comics chápat jako rovnocenný knize a filmu.
 
   Ale máme zde ještě comicsový magazín CREW, Garfieldy a ostatní publikace, jejichž cena je pod hranicí 100,- . Stovka v dnešní době není problém. Ale stejně, ti samí lidé, co si ode mě půjčují comicsové knihy, natahují pařátky i pro tyto publikace, přestože by je finančně utáhli.
   Pokud dobrou comicsovou knihu u mě přečte kolem deseti lidí, tak Garfielda v průměru solidní dvacítka. A to už je opravdu silné kafe a kolikrát mám chuť říct "kupte si vlastního!" (Nakonec jim ho stejně půjčím, protože to jsou kámoši, že.) Ale tuto situaci vidím jako řešitelnou. Pochopitelně: nepůjčovat. Jinými slovy, půjčovat drahé comicsové knihy, nepůjčovat levné comicsové publikace a doufat, že to nakonec tomu člověku nedá a zajde si do trafiky a onu stovku tam za comics zanechá.
   A pak se možná dočkáme, že si jednou koupí i comicsovou knihu a bude nás víc. A až nás bude víc, tak bude vycházet víc comicsů. Vstříc optimistické budoucnosti!
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!