. Zmaten by byl, kdo by od Pokladu očekával dechberoucí dobrodružství, neřkuli snad smělého konkurenta Krumova zpracování Vinnetoua z let 1964-66. Tato kniha je propagačním materiálem westernového městečka (kde se kromě koní, tee-pee a saloonů můžete nadít i umělého deště nebo apatyky dr. Quinové), a tato provázanost čiší z každé stránky. Platón by nad ní ohrnul nos, neboť je adaptací adaptace - přepisem divadelní hry ("akční crazy komedie") na motivy původní mayovky. Což může být zajímavý příspěvek na téma "comics a divadlo", ovšem kdo nepřeladí původní očekávaní na tuto vlnu, stěží bude moci příběh vůbec přečíst. Namísto romantických exteriérů tu máme jediné jeviště, v jehož kulisách se představení v městečku odehrává. Tváře, obehrané z filmových zpracování, nahradili místní herci - a to na place i v políčkách; nutnost portrétovat poněkud svázala i výsledný dojem z výtvarné stránky. Omezený čikarijský slovník i lettering otřepaným fontem (jehož provařenost nezakryje ani kurzíva) už čtení ale vyloženě kazí.
.
. Na druhé straně je třeba autorům přiznat ke cti, že neváhají hledat kořeny sváru mezi Indiány a bělochy kolem Mud Poolu (pozdějšího Stříbrného jezera) až v dětských prazážitcích, a s gustem se trefují se do žánrových klišé ("vykopat válečnou sekeru" pro Indiány znamená štrapáci téměř archeologickou). K čemuž jim slouží jak parafráze uznávané klasiky Limonádového Joea, tak nedávných reklamních šotů ("Kartáč na indiánské zuby značky Čikaria Kefa doporučuje Indiánská stomatologická komora!"). I tak se vtírá pocit, že podobné žertíky mohou strhnout při živém představení, zafixované na papír ale působí poněkud strojeně.
. Vedle scénáristy a režiséra Vlastimila Pešky, jehož storyline se zpočátku neúměrně vleče a v závěru stejně neúměrně spěchá, by měl být autorským tahákem především kreslíř Libor Balák. Jeho rukopis, jak jej známe z archeologických i sci-fi exkursů například i z Komety, z prehistorických maleb i knižních obálek, se ale právě pod tlakem portrétování a spolupráce s dvěma dalšími výtvarníky (výtvarnicemi) vytrácí. Výsledkem je celkem tuctová kresba, jíž ovšem k profesionální dokonalosti chybí ještě pár figurálních krůčků.
. Přidanou hodnotou knihy (bez koruny za čtyři stokoruny) jsou jak kupóny na rozličné slevy v hodnotě 710,- korun, tak adresář pamětihodností a ubytování v okolí Boskovic. Celé vydání (tvrdé desky, 56 stran příběhu) ocení tak možná zarytí westmen a westwomen, hledající víkendové zpestření pro své ratolesti - kromobyčejného estetického zážitku se však stěží dočkáte, samotný příběh pak může pokazit aroma prvoplánovitosti. Howgh.
Stránky westernového městečka,
rozhovor s Liborem Balákem.