Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

„ČTENÁŘ CHCE KREV A NÁSILÍ“ ANEB DIVADELNĚ-COMICSOVÝ MILD WEST

05.04.2004, autor: Hibi

Poklad na Stříbrném jezeře. Co za sílu bylo cítit v pěstech Old Shatterhanda z ohmataných stránek, jak voněly toulky s Vinnetouem po filmových plátnech! Po sto třinácti letech od prvního Mayova vydání se Poklad dočkal – považte! – v Čechách svého zcomicsování; coby propagační publikaci jej na podzim 2003 vydalo westernové městečko Wild West City Boskovice. Na jejích stránkách dokonce spatříte Vinnetoua v pamperskách, což jen dokazuje, že výsledek je původní předloze vzdálenější, než zloduch Senter modrému životu…
obálka comicsu   Zmaten by byl, kdo by od Pokladu očekával dechberoucí dobrodružství, neřkuli snad smělého konkurenta Krumova zpracování Vinnetoua z let 1964-66. Tato kniha je propagačním materiálem westernového městečka (kde se kromě koní, tee-pee a saloonů můžete nadít i umělého deště nebo apatyky dr. Quinové), a tato provázanost čiší z každé stránky. Platón by nad ní ohrnul nos, neboť je adaptací adaptace - přepisem divadelní hry ("akční crazy komedie") na motivy původní mayovky. Což může být zajímavý příspěvek na téma "comics a divadlo", ovšem kdo nepřeladí původní očekávaní na tuto vlnu, stěží bude moci příběh vůbec přečíst. Namísto romantických exteriérů tu máme jediné jeviště, v jehož kulisách se představení v městečku odehrává. Tváře, obehrané z filmových zpracování, nahradili místní herci - a to na place i v políčkách; nutnost portrétovat poněkud svázala i výsledný dojem z výtvarné stránky. Omezený čikarijský slovník i lettering otřepaným fontem (jehož provařenost nezakryje ani kurzíva) už čtení ale vyloženě kazí.
 
Čtenář chce krev a násilí!
 
Vinnetou v plenkách...?   Na druhé straně je třeba autorům přiznat ke cti, že neváhají hledat kořeny sváru mezi Indiány a bělochy kolem Mud Poolu (pozdějšího Stříbrného jezera) až v dětských prazážitcích, a s gustem se trefují se do žánrových klišé ("vykopat válečnou sekeru" pro Indiány znamená štrapáci téměř archeologickou). K čemuž jim slouží jak parafráze uznávané klasiky Limonádového Joea, tak nedávných reklamních šotů ("Kartáč na indiánské zuby značky Čikaria Kefa doporučuje Indiánská stomatologická komora!"). I tak se vtírá pocit, že podobné žertíky mohou strhnout při živém představení, zafixované na papír ale působí poněkud strojeně.
 
Libor Balák   Vedle scénáristy a režiséra Vlastimila Pešky, jehož storyline se zpočátku neúměrně vleče a v závěru stejně neúměrně spěchá, by měl být autorským tahákem především kreslíř Libor Balák. Jeho rukopis, jak jej známe z archeologických i sci-fi exkursů například i z Komety, z prehistorických maleb i knižních obálek, se ale právě pod tlakem portrétování a spolupráce s dvěma dalšími výtvarníky (výtvarnicemi) vytrácí. Výsledkem je celkem tuctová kresba, jíž ovšem k profesionální dokonalosti chybí ještě pár figurálních krůčků.
 
... tak tedy trocha toho násilí...   Přidanou hodnotou knihy (bez koruny za čtyři stokoruny) jsou jak kupóny na rozličné slevy v hodnotě 710,- korun, tak adresář pamětihodností a ubytování v okolí Boskovic. Celé vydání (tvrdé desky, 56 stran příběhu) ocení tak možná zarytí westmen a westwomen, hledající víkendové zpestření pro své ratolesti - kromobyčejného estetického zážitku se však stěží dočkáte, samotný příběh pak může pokazit aroma prvoplánovitosti. Howgh.
 
   Stránky westernového městečka,
   rozhovor s Liborem Balákem.
Autor:


Autor článku: Hibi

Detaily o komiksu:

Titul: Poklad na Stříbrném jezeře
Scénář: Vlastimil Peška
Kresba: Libor Balák
Zuzana Baláková
Jitka Bednářová-Smíšková
Žánr: Dobrodružné a westerny (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 54
Formát: A4
Vydavatel: Wild West City
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!