Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

„ČTENÁŘ CHCE KREV A NÁSILÍ“ ANEB DIVADELNĚ-COMICSOVÝ MILD WEST

05.04.2004, autor: Hibi

Poklad na Stříbrném jezeře. Co za sílu bylo cítit v pěstech Old Shatterhanda z ohmataných stránek, jak voněly toulky s Vinnetouem po filmových plátnech! Po sto třinácti letech od prvního Mayova vydání se Poklad dočkal – považte! – v Čechách svého zcomicsování; coby propagační publikaci jej na podzim 2003 vydalo westernové městečko Wild West City Boskovice. Na jejích stránkách dokonce spatříte Vinnetoua v pamperskách, což jen dokazuje, že výsledek je původní předloze vzdálenější, než zloduch Senter modrému životu…
.    Zmaten by byl, kdo by od Pokladu očekával dechberoucí dobrodružství, neřkuli snad smělého konkurenta Krumova zpracování Vinnetoua z let 1964-66. Tato kniha je propagačním materiálem westernového městečka (kde se kromě koní, tee-pee a saloonů můžete nadít i umělého deště nebo apatyky dr. Quinové), a tato provázanost čiší z každé stránky. Platón by nad ní ohrnul nos, neboť je adaptací adaptace - přepisem divadelní hry ("akční crazy komedie") na motivy původní mayovky. Což může být zajímavý příspěvek na téma "comics a divadlo", ovšem kdo nepřeladí původní očekávaní na tuto vlnu, stěží bude moci příběh vůbec přečíst. Namísto romantických exteriérů tu máme jediné jeviště, v jehož kulisách se představení v městečku odehrává. Tváře, obehrané z filmových zpracování, nahradili místní herci - a to na place i v políčkách; nutnost portrétovat poněkud svázala i výsledný dojem z výtvarné stránky. Omezený čikarijský slovník i lettering otřepaným fontem (jehož provařenost nezakryje ani kurzíva) už čtení ale vyloženě kazí.
 
.
 
.    Na druhé straně je třeba autorům přiznat ke cti, že neváhají hledat kořeny sváru mezi Indiány a bělochy kolem Mud Poolu (pozdějšího Stříbrného jezera) až v dětských prazážitcích, a s gustem se trefují se do žánrových klišé ("vykopat válečnou sekeru" pro Indiány znamená štrapáci téměř archeologickou). K čemuž jim slouží jak parafráze uznávané klasiky Limonádového Joea, tak nedávných reklamních šotů ("Kartáč na indiánské zuby značky Čikaria Kefa doporučuje Indiánská stomatologická komora!"). I tak se vtírá pocit, že podobné žertíky mohou strhnout při živém představení, zafixované na papír ale působí poněkud strojeně.
 
.    Vedle scénáristy a režiséra Vlastimila Pešky, jehož storyline se zpočátku neúměrně vleče a v závěru stejně neúměrně spěchá, by měl být autorským tahákem především kreslíř Libor Balák. Jeho rukopis, jak jej známe z archeologických i sci-fi exkursů například i z Komety, z prehistorických maleb i knižních obálek, se ale právě pod tlakem portrétování a spolupráce s dvěma dalšími výtvarníky (výtvarnicemi) vytrácí. Výsledkem je celkem tuctová kresba, jíž ovšem k profesionální dokonalosti chybí ještě pár figurálních krůčků.
 
.    Přidanou hodnotou knihy (bez koruny za čtyři stokoruny) jsou jak kupóny na rozličné slevy v hodnotě 710,- korun, tak adresář pamětihodností a ubytování v okolí Boskovic. Celé vydání (tvrdé desky, 56 stran příběhu) ocení tak možná zarytí westmen a westwomen, hledající víkendové zpestření pro své ratolesti - kromobyčejného estetického zážitku se však stěží dočkáte, samotný příběh pak může pokazit aroma prvoplánovitosti. Howgh.
 
   Stránky westernového městečka,
   rozhovor s Liborem Balákem.
Autor:


Autor článku: Hibi

Detaily o komiksu:

Titul: Poklad na Stříbrném jezeře
Scénář: Vlastimil Peška
Kresba: Libor Balák
Zuzana Baláková
Jitka Bednářová-Smíšková
Žánr: Dobrodružné a westerny (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 54
Formát: A4
Vydavatel: Wild West City
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!