Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

BEDEMAN Č. 6 ANEB MÁME RÁDI ZVÍŘATA (A TAKY KOMIKSY)

10.07.2004, autor: Sakyk

Kdo viděl v obchodech dosavadní letošní čísla časopisu Bedeman a udělal tu zásadní životní chybu, že si ani jedno z nich nekoupil, může se snadno domnívat, že se zřejmě jednalo o nějaký zvrácený animální plátek. Z obálky č. 5 totiž na něj koukal šílený králík a z šestky zase celá prasečí rodinka. Jsou snad vydavatelé polnohospodáři?
Omyl, dámy a páni! Tady klame zdání, jedná se o časopis komiksový a ne hned tak ledajaký. Vždyť obsahem Bedemana jsou původní dílka českých autorů, . kteří tak dostávají jedinečnou šanci prezentovat je na veřejnosti a zároveň navzájem konfrontovat. Pro bublinoidního scénáristu (a kreslíře zvláště) přeci není nic horšího, než nechat své výtvory krnět, hnít a zapadávat prachem v útrobách šuplíků – následné tápání, jestli to všechno vůbec za něco stojí, může mít za následek i úplné zahořknutí nejednoho talentu.
Kdo tedy dostal příležitost předvést se tentokráte? Na začátku článku se sice snažíme vehementně vyvrátit pomluvu ze zoofilie, jenže když si všechny komiksy v Bedemanovi č. 6 pořádně prohlédneme, zjistíme, že vlastně téměř každý má se světem fauny cosi společného.

Skvělá čuňárna
. Celou prekérní situaci vlastně zavinil Petr Vyoral. Svou bajku s notně krvavým koncem nazval Prase, do hlavních rolí chrochtáky obsadil a celou vepřovou hostinu doprovodil výtečným scénářem. V něm, opíraje se o střídmou, leč velmi účelnou kresbu, na čtyřech stránkách v základě dokázal zachytil podstatu lidského světa stereotypních klamů a falešných symbolů.

Svit ve skulince beznaděje
. Romantický výlet do říše snů aneb poetika v podání Anny Dvořáčkové. Její Nesnesitelná těžkost bytí je přesně to, co se od křehké a přemýšlivé dívky čeká: příběh-nepříběh beze slov, podzimní cesta studeným městem, smutný a melancholický obraz hledající a tápající duše…Že také on je plný zvířátek a nejrůznějších bizardních potvůrek, si může být jistý každý.

Stránka krvavého běsu
A máme tu premiérového hosta ze zahraničí. Až z hocijak vzdáleného, hornatého a hokejového Slovenska k nám zavítal Rado Repický: maxistrip Láska je doslovnou parafrází přísloví „Já bych tě láskou sněd´“. Účinkující postavičky mohou někomu připomínat ďáblíka s andělíčkem, jinému zase zmutovaného atomového brouka s tučňákem, ale to je vlastně jedno; hlavně, že nám chutná.

Kinoco? Kinoité!
. Plných deset stran zabírá nejdelší komiks šestého Bedemana, akční epos Kinoité. Celý příběh je rozdělen do tří části (tudíž se s ním čtenáři setkají i v sedmičce a osmičce) a první třetina je zatím jen lehkých vstupem do děje a brnkáním na čtenářovy nervy. Že je na co se těšit, dosvědčují i jména autorů – Miroslav Žamboch a Tomáš Profant. Žamboch patří k protřelým harcovníkům sci-fi literatury (a opravdu nás těší, že nabídku Bedemana přijal), Profant disponuje spoustou zkušeností z knižní a reklamní ilustrace a jeho osobitý kresební styl může posloužit jako přiklad pro řadu začínajících autorů. A vůbec nevadí, že tu nenajdeme ani jedno zvíře.

Vyměřené kopřivy
. Jestliže předcházející dvě jména nejsou mezi komiksáři až tak známá, tak přinejmenším první polovina autorského týmu fantaskního Snu naopak představuje českou komiksovou klasiku. Ano Řehoři, máš 5 bodů, jedná se o Štěpána Kopřivu. Ovšem i Tomáš Měřička dokazuje, že také z něj může časem vyrůst místní komiksová veličina. Nebojí se experimentovat, což k vysněnému scénáři vyloženě sedne.

Za odměnu na hrách klečet jdi!!
. Opět tu máme něco pro milovníky přírody, jak svědčí název dadaistických hrátek Tomáše Jirků (O Kutilce, Žlutý tíř, Huskiosa) Rozsypaný hrách aneb Tripaři. Kromě velikosti a rozložení políček si tu autor pohrává se vším: s dějem, tvary, prostorem, letteringem…. Dobrý trip.

Planeta opitz? Ptačí souboj!
Již poněkolikáté se v Bedemanovi prezentuje Michal Opitz. Že ze svého vytříbeného humoru, prudkých dějových zvratů a sympatické kresby neslevil ani o vrabčí píď, svědčí bojový ptačí simulátor (holub kontra orel) Holubice míru. Pozor, pointa je opravdu překvapivá!

Řezanice rubanice
. Jdeme do finále. Radek Vinický uvádí superbouchače Popa, jehož úkolem je vymlátit jakési Gumáky v nářezu celkem logicky nazvaném Pop vs. Gumáci. Že by to byl svalnatý pořízek, kdo má na svědomí zánik Gumáků na TV Nova před několika lety? Možná, ale teď se chlapec šeredně přepočítal…

To je všechno?
Pokud tohle všechno někomu nestačí, Bedeman přirozeně nabízí i slušnou dávku publicistiky: Ohlédnutí za komiksovým jarem v české kotlině, výhled na letní plátna kin, rozhovor s pány Žambochem a Profantem o jejich projektu Kinoité či objevný výlet za historií Komiksového klubu Československého.
Zahoďte holínky, zapomeňte na akvária a sbírku motýlů (tu můžete příští týden ukázat mojí ségře) a tradá, jedém: Bedeman č. 6 se jen třepe nedočkavostí, až ho otevřete!!!


Seznam prodejců

Internet
Komikshop.cz - Minotaur.cz - Seqoy.cz - 100 x komiks

Kamenné obchody
Brno
Arakis, Veveří 24 - AZ Music, Palackého 122 - Černá planeta, Jezuitská 3 - Komixový krám, Pasáž TYPOS, Běhounská 22

Jižní Čechy
Amber, Budějovická 519, Tábor - Na konci vesmíru, Plachého 21, České Budějovice - Videopůjčovna Duna, Dlouhá 94, Prachatice

Olomouc
Netopejr, Dolní náměstí 26 - Studentcentrum, Křížkovského 14

Ostrava
Artforum, Puchmajerova 8 - Geralt, Stodolní 11 - Matrix, Stodolní 2

Praha
Comicscentrum, Štěpánská 36 - Dračí doupě, Jeruzalémská 1 - Knihkupectví a kavárna Řehoře Samsy, Vodičkova 30 - Knihkupectví Londýnská, Londýnská 81 - Knihkupectví Trávníček, Krčská nemocnice, Vídeňská 800 - Knihkupectví Trávníček, Tilleho náměstí 792 - Knihy, Vavřenova 1172 - Krakatit, Jungmanova 14 - Krakatit 2, Dlážděná 5 - Makros, Vratislavova 11 - Marco Music, Revoluční 5 - Ogří doupě, Mikulandská 4 - Seqoy, Čáslavská 15 - U jednorožce, Staroměstské náměstí 17 - Wales, Táborská 42 - Warlord, Haštalská 7

Severní Čechy
DDD, Ruská 85, Chomutov - Neptun, Pražská 34, Liberec - RBP Knihkupectví, Masarykova 260, Teplice

Slovensko
Antiquart, Hlavná 12, Košice - Atlantída, Hlavná 48, Košice - Brloh, Heydukova 4, Bratislava - Pod Vrškom, Kupecká 7, Nitra - Spektrum, Národná 4, Bánská Bystrica

Střední Čechy
Františka Nepila, Husovo nám. 77, Beroun - Oty Pavla, Pivovarská 104, Beroun - U radnice, Husovo nám. 42, Beroun

Východní Čechy
Comics Shop, Školní 16, Svitavy - Skippy, Gočárova 30, Hradec Králové

Vysočina
U Gluma, Jana Masaryka 3, Jihlava
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Bedeman č. 6
Série: Bedeman
Scénář: Anna Dvořáčková (Andraste
Tomáš Jirků
Štěpán Kopřiva
Michal Opitz
Rado Repický
Radek Vinický
Petr Vyoral
Miroslav Žamboch
Kresba: Anna Dvořáčková (Andraste
Tomáš Jirků
Tomáš Meřička
Michal Opitz
Tomáš Profant
Rado Repický
Radek Vinický
Petr Vyoral
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 2004
Počet stran: 48
Formát: A5
Vydavatel: Advertart
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka - Aktualizováno


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!