Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ROZBOUŘENÉ VODY

20.10.2004, autor: Mig

Evropská unie v rámci podpory voleb do Evropského parlamentu představuje čtyřicetistránkový barevný komiks. Autoři si dali za cíl „poutavě“ přiblížit těžký život evropského poslance, který den co den bojuje se zlem. S kým bojuje europoslanec? Jaké tlaky jsou na něj vyvíjeny? Chcete-li vědět víc, čtěte dál. Koho můj názor nezajímá, může si ho utvořit sám. Komiks je totiž zcela zdarma a lze si ho na stránkách eurovoleb stáhnout ve dvaceti jazykových mutacích…
.    K Evropské unii i komiksu mám vztah přinejmenším kladný, nebudu však tajit, že slovo eurokomiks mi asociuje sousloví prasopes. Nemám nic proti agitačním kampaním všeho druhu, ale nikdy jsem nepovažoval kreslené příběhy za vhodný prostředek. Problém vidím hned v několika bodech: za prvé bývají agitační komiksy zpravidla neskutečně hloupé a za druhé se - možná právě proto - většinou míjejí účinkem.
   Rozbouřené vody jsou belgofrancouzským počinem, o němž není zcela zřejmé, komu je vlastně určen. Dílo je příliš složité pro malé dítě, které se neorientuje v pojmech jako je pozměňovací návrh či druhé čtení, a na druhou stranu pro komiksového fajnšmekra je jaksi… no, čtěte dál…
 
.    Musí být komiks, který pomáhá Evropě v propagaci, politicky korektní?
   Aby bylo hned od začátku jasno, hlavní hrdin(k)a je prototypem menšin a spravedlnosti. Typologií postav se vracíme do komiksových 60. let, kde se svět dělil na ty dobré a špatné. Od poslankyně Evropského parlamentu, paní Vegy, se nedočkáme ani lži, ani nevěry, ničeho, co normální lidé občas dělají. Hlavní postavou je v souladu s politickou  korektností žena, její podřízený je muž, její barva pleti je tmavší a kdyby se v díle rozebíral její sexuální život, pravděpodobně by byla lesbičkou… Stojí samozřejmě na straně přírody a zákona, a bojuje celou svou duší proti zlým průmyslovým lobby.
 
   Pod drobnohledem
   Příběh je klasický francouzský, lehce špionážní. Náš Mirek Eurodušín v dívčím kabátku je členkou ekologického výboru a celou svou duší (zas duše?) bojuje za lepší ekozítřky. Z Rozbouřených vod se dozvíme, že "zítřejší plenární schůze bude velmi důležitá, protože její výsledek ovlivní dění po mnoho generací, dokonce je v sázce zdraví celé planety." Nechci Evropskému parlamentu upírat pravomoce, které má, ale nemyslím si, že by měl patent na to, aby jedním jednáním spasil celý svět od všeho zlého; na to máme za oceánem jiné "experty"…
.    Nechci být zlý, ale Rozbouřené vody mají několik zásadních nedostatků. Příběh se rozjíždí příliš pomalu, reálně se začíná "něco" dít až v polovině. Je scénáristicky plochý - není v něm žádná složitost, kterou očekáváme od kvalitních děl současnosti. Žádná komplikace, žádné vracení se o pár stránek zpět pro vysvětlení, nic takového, jen přímá linie… Je zajímavé, že se děj točí okolo vypouštění toxických chemikálií do vody, ale buď je to málo nosné téma nebo se s ním autoři málo poprali.
   Velmi mě zklamal i překlad. Komiks jsem si přečetl jak ve francouzštině, tak v češtině a slovenštině. Už v titulu najdeme významnou jazykovou nepřesnost: "Les Eaux Bléssée" znamená "raněné vody" - docela rozdíl, že? A naši slovenští bratři mají vody Kalné - komplikované…  Nesrovnalostí bylo mnoho, bohužel jsem měl pocit, že čtu tři různá díla s různou kvalitou; je pochopitelné, že originál je nejlepší, a co se týče překladů, ten slovenský je profesionálnější.
 
   Rozbouřené vody nejsou nejhorší komiks, který jsem kdy četl; má jistý příběh, má začátek i konec a u nikoho pravděpodobně nevzbudí silné negativní emoce. Rozbouřené vody jsou zadarmo, a to si myslím, že v současné době je dosti silný argument, proč se aspoň pokusit přečíst pár listů… Máte-li chvilku volna, jste ve škole, v práci či jinde na rychlém internetu a máte Acrobat Reader, hups na to!
Autor:


Autor článku: Mig

Detaily o komiksu:

Titul: Rozbouřené vody
Scénář: Cristina Cuadra
Rudi Miel
Kresba: Dominique David
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné (CZ).
Rok vydání: 2002
Počet stran: 40
Formát: A4
Vydavatel: Evropský parlament    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!