Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

EYMERIKŮV HNĚV ANEB CESTA DO HLUBIN INKVIZITOROVY DUŠE

26.10.2004, autor: Elves

Chce to odvahu, udělat hlavním hrdinou pseudohistorického románu ze středověku inkvizitora, postavu právě tak krvelačnou a slídivou, jako obávanou a nenáviděnou. Vrchní církevní policajt má totiž (od dob Dostojevského Velkého inkvizitora) v literatuře jednoznačně záporné nasvícení, i když mimořádná vnitřní energie a nadprůměrný intelekt se u něj předpokládají jaksi samo sebou. Italský politolog, historik a spisovatel Valerio Evangelisti (52) ale udělal z handicapu hlavní sílu, a bylo jí dost na to, aby si po čase řekla také o zkomiksování...
.    Zásluhou nakladatelství Mladá fronta se tak český čtenář - se zpožděním přesně desetiletým - dovídá o existenci populární italské románové série o inkvizitorovi Nicolasi Eymerikovi, čtené hojně i ve francouzských, německých, španělských, portugalských, ale i hebrejských a srbských překladech. Od roku 1994 se příznivci dočkali zatím sedmi pokračování, po nichž si autor udělal tvůrčí přestávku a nyní se věnuje psaní o Nostradamovi. My máme ovšem jen tu domácí, jednokusovou komiksovou verzi, a s ní si musíme vystačit.
   Černobílá kresba a trochu prvoplánový estetický účinek celého díla jakoby mimoděk napovídají, že přes dráždivost a tajuplnost tématu autor především vsadil na jistotu a jel podle prověřeného schématu. Pro inspiraci ale nešel do Jména růže, jak se mu s oblibou předhazuje, nýbrž nejspíš k Sherlockovi Holmesovi. Po boku asketického, bystrého, vnitřními démony štvaného čahouna postavil dobromyslného, prostořekého pyknika, tělnatého frátera Pedra Baguenu, Watsona 14. století. Tím je spolehlivě nastaven potenciál vtipných dialogů "chytrého s natvrdlým". I když po pravdě, žvanivý Pedro připomíná chvílemi i Proklouze, jiného tlouštíka, působícího ve Vernově fantazii ve službách vytáhlého světaznalce Philease Fogga. Inu, schémat lítá ve vzduchu víc než dost. Například i zjištění, že kruťák není kruťákem a v jeho jádru bije čestné srdce, které jej po jedenadvaceti letech inkvizitorování přinutí od slídilství dezertovat a hledat azyl v dominikánském klášteře v Geroně. Co se nezbytnosti sexu týče, tu zase zastupuje (opět velmi  schématický) "syndrom kolárku", jinak řečeno obecně rozšířená představa o erotické přitažlivosti církví  zapovězeného chlapa. Ta je také v závěru, jak jinak, prolomena. Nic moc, ale přece.
 
.    Tím jsme, možná trochu neférově, spočítali nejprve slabiny díla. Těch kladů by se ale taky našlo hodně: kreslíř Francesco Mattioli umí komiks (i když neumí koně), Lenka Staníčková velmi zdařile překládá a hlavně, Evangelisti umí nejen zápletky, ale zároveň je o tažení proti pikartům, a o středověkém sektářství obecně, výborně poučen. Byl by div, kdyby svědivé spekulace o uzavřeném světě sekt patřičně - a trochu scifisticky - nenašlehal a nevygradoval ve hrůzu a tajemství. Historie byla ostatně napsána vítězi, a když už nikdo nezjistí, čím byly sekty katarů (čistých - z řeckého katharoi, odtud česky kacířů) tolik nebezpečné, tak proč si to na účet nespravedlivých dějin jednoduše nevymyslet?
   Z děje samotného ovšem nemůžeme a nechceme mnoho prozrazovat, protože pak už by nemusel zbýt důvod po knize sáhnout. Jako megdonaldí hamburger dává kniha přesně to, co se inzeruje a očekává - ani víc, ani míň.
   A tak snad jen naťukneme, že inkvizitor je nucen zamířit tam, kde to odskákali dva jeho předchůdci, že se to vše děje na pozadí anglické okupace části Frankrajchu, a že běží o záhadnou sektu luciferiánů. K tomu nádavkem lesy plné znetvořených lidí, světélkující řeka a zápletka s nečekaným zvratem - co víc si na delší cestu vlakem či dlouhý podzimní večer přát?
 
.    V českém prostředí může ovšem komiks udělat ještě trochu víc a suplovat potřebnou rehabilitační tendenci. I když od Ecova hyperrománu z půle 80. let postoj české inteligence ke středověku změknul, stále ještě se pod pojmem "inkvizitor" v naší kotlině vybaví nejčastěji primitiv Jindřich František Boblig z Edelstadtu, vrah asi stovky lidí z let 1678-96 na Losinsku a Šumpersku. Pokud k tomu ovšem nepočítáme zemského škůdce a bratra Žižku, který sice ze svatosvatého Města Pražského inkvizici vypráskal, pak ale působil čtyři roky jako vrchní inkvizitor pro celou zemi a pikarti si mohli gratulovat, když je "jenom" nechal v prosinci nahaté pomrznout.
   Komiks sice mnohá schémata vleče dál (život ve venkovských sektách nebyl žádná idyla a tvrdost katarských vůdců si s inkvizicí nezadala), přeci jen ale stojí za to. Komiksovým katarům přejeme čistou zábavu!
Autor:


Autor článku: Elves

Detaily o komiksu:

Titul: Eymerikův hněv
Scénář: Valerio Evangelisti
Kresba: Francesco Mattioli
Překlad: Lenka Staníčková
Žánr: Historický (CZ).
Rok vydání: 2004
Počet stran: 172
Formát: 170 x 240
Vydavatel: Mladá fronta
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Itálie    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!